Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 maja 2024, 09:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 sty 2010, 15:35 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Zastanawiam się od dawna nad problemem danych osobowych.
Nastała moda i możliwość dostepu do internetu, tworzenia drzew i umieszczania tam danych członków rodziny, podawania adresów (linków) czasami na forum czy komuś z rodziny a ten komuś nastepnemu.
Mamy wspólnych czasami przodków i przez śluby rodziny się łączą i idą czasami w innym kierunku.
Ktoś może nie życzyć sobie przekazywania informacji na ogólnym forum czy w internecie.
Czy pisząc o kimś np na forum (może to być ktoś z rodzin dalszej, starszej albo z rodzin znanych nazwisk historycznych czy będących kiedyś właścicielami pałaców) narusza się jakieś prawo ochrony danych ?

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 16:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Hej
wszystko reguluje Ustawa o ochronie danych osobowych - zobacz: http://www.giodo.gov.pl/144/id_art/386/j/pl/ a także wytyczne GIODO: www.giodo.gov.pl , nie wspominając o innych mniej znaczących przepisach. W/w Ustawa to podstawa na dzień dzisiejszy...
pozdrawiam
Jacek

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jacku,
Nie do końca jest tak że wszystko reguluje Ustawa o ochronie danych osobowych.
Jest jeszcze Kodeks Cywilny i ochrona dóbr osobistych.
Decydując się na publikację w sieci wyników poszukiwań bez ograniczania dostępu do nich warto o tym pamiętać.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Ustawa...Wytyczne...
Czy może ktoś w prosty sposób powiedzieć - w paru zdaniach co wolno pisać na forum np. z jakich lat ?
Albo o jakich np.posiadłościach pana hrabiego czy innych posiadłościach...
Albo o potomkach np rodziny takiej a takiej ...

Niektórzy czynią większe opracowania inni w paru zdaniach - i umieszczają to na forum.
W końcu piszą o obcych rodzinach czy rodach.
Mają ich zgodę ? A jak nie ?

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 17:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
mój w/w cyt. "o innych mniej znaczących przepisach" - to furta do innych uwarunkowań prawnych, dla jednych mniej, dla drugich więcej znających przepisy. Żyjemy w państwie prawa, wiec KC i KK podlegamy wszyscy. Jak także powszechnie wiadomo, "tu" da się zaskarżyć wszystko.
ps. mówią, że ustawie o ochronie danych nie podlegają (logiczne) osoby zmarłe, a także dane ich dotyczące, ale jak Tomek powiedział: można to ująć jako KC - tj. ochrona dóbr osobistych, także ważmy słowa...

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 19:11 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 660
Lokalizacja: Poznań
Jakiś czas temu chciałam za zgodą rodziny umieścić zdjęcie grupowe druzyny piłkarskiej SPARTA Poznań z 1913 r , której założycielem był moj bliski krewny. Dotyczyło to Wikipedii. Administrator mnie zapytał czy mam zgodę osób tam znajdujacych sie a jesli już nie zyją to autora zdjęcia (miałby dzisiaj ponad 100 lat i zapewne nie zyje).
Przepisy prawne nie pozwalaja od tak sobie zamieszczać zdjęć bez zgody osób tam widniejacych i pieknie podziekowano mi za dobre checi.
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 20:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Krysiu,
Akurat w tym przypadku, moim zdaniem, Pan 'administrator' wykazał się chyba nadmierną gorliwością.

Autorskie prawa majątkowe obowiązują przez 70 lat po śmierci autora.
Jeżeli autor zdjęcia zmarł a ty jesteś jego spadkobiercą lub znasz spadkobiercę/ów którzy wyrażą zgodę na publikację zdjęcia nie powinno być przeszkód prawnych.

Pozostaje jeszcze uszanowanie autorskich praw osobistych (powiązanie dzieła z autorem) ale z tego co widzę nie ma z tym na Wikipedi problemów.

Każdy byłby dumny mając w rodzinie mając zawodnika SPARTA Poznań z roku 1913, tak więc ryzyko jakiś roszczeń cywilno-prawnych wydaje się nieprawdopodobne.
Nie jestem prawnikiem, tak więc mogę się mylić :-)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 20:39 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
W przypadku Wikipedii podejrzewam, że nie tyle samo prawo autorskie, co postanowienia licencji (najczęściej Creative Commons) są ograniczeniem. Licencja może w specyficzny sposób zawężać możliwość wstawiania zdjęć. Na udostępnienie zdjęcia czyli jednocześnie na zapisy licencji na której jest udostępniane musi także wyrazić zgodę autor. Oczywiście na pierwszy rzut oka, wydaje się to kuriozalne, ale przecież nikt z Wikipedii nie będzie sprawdzał czy dane zdjęcie może czy nie może być udostępnione i czy autor żyje czy nie.
A wierzcie mi, ludzie wystawiają różne rzeczy...

Co do ustawy o prawach autorskich i serwisach internetowych to swego czasu była dosyć długa dyskusja chyba na genealodzy.pl, a pewnie również i na genpolu oraz forgenie, bo ten temat interesuje dużą liczbę osób. Niektórzy uczestnicy wysyłali nawet listy z prośbą o interpretację przepisów do odpowiednich urzędów. Poczytajcie na przykład tutaj:
http://www.genealodzy.pl/modules.php?op ... ic&p=32758 (trzeba przewinąć na dół - wątek jest pod listą tematów)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2010, 10:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 09:49
Posty: 71
Witam,
Finalizuje monografie na 100 -lecie szkoły. Możecie podrzucić czego napewno nie mogę umieścić ze względu na ochronę danych osobistych.
Z góry dziękuje za sugestie
Jerzy

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Krzywaźnia
http://szkicehistoryczne.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2010, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Szybciutko, aby nie przynudzać: http://www.mrog.org/artykul_uodo.html
W dolnej części jest link do http://www.vagla.pl/ - polecam.
Mam nadzieję, że te "sznureczki" okażą się bardzo pomocnymi.

Trochę z własnych obserwacji i doświadczeń: - często korzystam z archiwów, bibliotek oraz innych miejsc, w których zgromadzone są różne ciekawe materiały.
Ostatnio dość obcesowo zażądano "zastawienia" dowodu osobistego, po wypełnieniu wymaganych rewersów, dokonaniu odpowiednich wpisów w różnych księgach.
Mając pewną wiedzę o ochronie danych osobowych zdecydowanie odmówiłem. Zostałem więc poproszony o opuszczenie pomieszczeń instytucji, której obowiązkiem jest gromadzenie i udostępnianie m.in. starych dokumentów.
Obecnie w tej sprawie, z mojego wniosku prowadzone jest przez Biuro GIODO postępowanie wyjaśniające.
Zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie - art. 52 ustawy o dowodach osobistych. - fragment pisma, które otrzymałem w odpowiedzi na moje powiadomienie o zdarzeniu.

Warto przy okazji poczytać : http://gielda.onet.pl/google-staje-sie-monopolem-gigantem,18726,3106986,1,news-detal .
I czasami zastanowić się nad tym, co sami o sobie zamieszczamy w "nasza-klasa", "facebook-u" i innych portalach społecznościowych.

Można też zaczerpnąć trochę wiedzy tutaj:http://www.giodo.gov.pl/266/j/pl/

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL