Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 11:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2017, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Od Przyjaciela otrzymałem oto taką prośbę:

...moja Babcia mieszkała w punktowcu na Dolnej
Wildzie 48 - tam są ich trzy pomiędzy Czajczą a Jerzego.
I pomiędzy pierwszym i drugim punktowcem (licząc od Jerzego) był stary
dom jednorodzinny. Istniał jeszcze w latach 60, być może na początku
70., potem babcia się wyprowadziła na Winogrady.
Nie mogę znaleźć żadnych zdjęć, na których byłoby widać ten dom. Ba,
nawet pani kustosz muzeum, z którą się dziś na spotkanie umówiłem, też nic
nie znalazła. Razem przejrzeliśmy kilka setek skanów zdjęć z tych
okolic.

Czy ktoś jest w stanie pomóc w znalezieniu śladu po tym domu?

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2017, 22:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Stanisławie,

Według mojej wiedzy budynki przy Dolna Wilda 42, 44, 46, 48, 50 powstały raczej w bliskim początku lat 60 niż na początku lat 70.
Była to inwestycja istniejącej do dzisiaj Spółdzielni Mieszkaniowej HCP Cegielski. Być może u nich jest szansa na uzyskanie informacji o tym jak to wyglądało chronologicznie.

Możesz próbować skontaktować się ze SPOT, może choćby w ramach tego projektu:
http://www.codziennypoznan.pl/artykul/2 ... arej-wildy
odnalazły się zdjęcia które nie zostały nigdy i nigdzie opublikowane ?

Jeżeli 'pani kustosz muzeum' to dr Magdalena Mrugalska-Banaszak to szanse nowe odkrycia ta ścieżką wydaja się mikre.

Niestety, zdjęć starej Wildy jak na lekarstwo a tych dostępnych w sieci naprawdę niewiele.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 10:46 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Serdecznie dziękuje, informację przekażę.
Co do osoby kustosza to rzeczywiście była ona. :)

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2017, 19:52 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Z tego co ja wiem to nr.50 był przed wojna bo tam mieszkało moje wujostwo Hetman i Reichelt.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 08:06 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2017, 21:12
Posty: 3
To ja może się przywitam - jestem tym "przyjacielem", o którym Staszek wspomina w pierwszym wpisie. Postanowiłem jednak zarejestrować się tutaj, aby nie wykorzystywać innych ;)
Zdjęcia u p. Magdy Mrugalskiej-Banaszak przejrzałem - niestety, żadne nie obejmowało tej okolicy. Pomysł z odwiedzinami w spółdzielni HCP jest godny rozważenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 08:09 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2017, 21:12
Posty: 3
irena kondrzycka napisał(a):
Witam.Z tego co ja wiem to nr.50 był przed wojna bo tam mieszkało moje wujostwo Hetman i Reichelt.Pozdrawiam Irena

O, to jest interesująca informacja. Nie wiem jednak, czy mówimy o dokładnie tym samym miejscu - Dolnej Wildzie pomiędzy Czajczą a Jerzego? Numeracja budynków przed wojną zapewne była inna niż w latach 60/70.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 11:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
O numeracji ulicy Dolna Wilda było tutaj:
http://222.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 20#p113854

Według przedwojennej numeracji numery 47 i 48 to skrzyżowanie z ul. Chłapowskiego, numery 59 i 60 to skrzyżowanie z ul. Czajczą.

Fabryka keksów Wuka mieszcząca się pomiędzy ulicami Krzyżową a Św.Jerzego przed wojną miała numer 51/52, według nowej numeracji 60/62.

Książka adresowa miasta Poznania z roku 1933 podaje że numery 53-59 są niezabudowane.

Wynikałoby z tego że od Czajczej do Fabryki keksów Wuka nie było zabudowy mieszkalnej.

Jest też zdjęcie lotnicze z 1944:
http://poznan.wikia.com/wiki/Pozna%C5%8 ... aka_w_1944
w dobrej jakości i tam:
Obrazek

przydałby się ekspert od zdjęć lotniczych, tak po amatorsku:
Obrazek

próbując nałożyć 'punktowce':
Obrazek

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2017, 12:05 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2017, 21:12
Posty: 3
Tomku, chylę czoła i serdecznie dziękuję za precyzyjną analizę oraz namiar na te zdjęcia lotnicze.
Z Twojego nałożenia punktowców na to zdjęcie wynikałoby, że dom, który próbuję odnaleźć, wskazuje lewa strzałka na tym ostatnim zdjęciu. Pamiętam, że był on widoczny dokładnie na wprost wyjścia z Dolnej Wildy 48. Skoro istniał w 1944, to prawdopodobnie był wybudowany przed wojną.

No to mam istotny trop, którego będę się trzymał.


Pozdrawiam serdecznie

Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2020, 09:18 
Offline

Dołączył(a): 07 sty 2020, 08:47
Posty: 3
Przypadkiem trafiłem na ten wpis.
Mieszkałem od 1959 r. w domu, o którym napisaliście.
Zajmowaliśmy wraz z dziadkami /którzy mieszkali tam od wojny/ pierwsze piętro.
W lipcu 1974 r. w związku z centralnymi dożynkami, które odbywały się na stadionie
na stadionie 22-lipca /taką wówczas miał nazwę/ wyburzono nasz dom


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2020, 17:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Leszku,

Dziękuję za ciekawą informację o mojej, znaczy się naszej :-) Wildzie.

Jak rozumiem umiejscowienie adresu Dolna Wilda 48 pomiędzy tymi dwoma 'punktowcami' (od strony ulicy Jerzego, jak na obrazku powyżej) jest poprawne ?


Wydaje mi się że dość mgliście pamiętam widok tych zabudowań.
Nie od strony Dolnej Wildy ale równoległej, wewnętrznej, uliczki za 'punktowcami' i rzędem bliźniaczych do nich bloków za nimi. Przynajmniej od tej strony posesja chyba była ogrodzona płotem z ciemnych desek, zapewne impregnowanych starym olejem. Takie płoty były prawie wszędzie w tej okolicy i starszych zabudowaniach.

Czy masz może w rodzinnym albumie jakieś zdjęcie tego budynku ?
Jeżeli tak i nie miałbyś nic przeciwko jego upublicznieniu może warto byłoby zachować dla potomnych widok tego kawałka starej, nieistniejącej już Wildy ?
Bo jak widać z tego wątku - niewiele się tego zachowało.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2020, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 07 sty 2020, 08:47
Posty: 3
Opłotowanie było od strony ul. Dolna Wilda. Rozebrano je w latach 60-tych lub na początku 70-tych
Przed domem otoczona krzewami bzu stała figura Matki Boskiej, dookoła rosły
drzewa owocowe. Postaram się odszukać stare zdjęcia i upublicznić je.
Kiedyś w internecie ktoś opublikował zdjęcie tego budynku od strony ul Dolna Wilda ale nie zapisałem strony.
W miejscu punktowca /tego od strony ul. Św Jerzego były zabudowania, jedno bliżej ulicy mieszkalne, drugie gospodarcze.
W tych zabudowaniach mieszkał ich właściciel, którego własnością również był budynek, o którym wspominamy / te pierwsze wyburzono
gdy stawiano punktowce, nasz budynek pozostał. Nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem nazwisko właściciela ale najprawdopodobniej nazywał się Bibrowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2020, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 07 sty 2020, 08:47
Posty: 3
Opłotowanie było od strony ul. Dolna Wilda. Rozebrano je w latach 60-tych lub na początku 70-tych
Przed domem otoczona krzewami bzu stała figura Matki Boskiej, dookoła rosły
drzewa owocowe. Postaram się odszukać stare zdjęcia i upublicznić je.
Kiedyś w internecie ktoś opublikował zdjęcie tego budynku od strony ul Dolna Wilda ale nie zapisałem strony.
W miejscu punktowca /tego od strony ul. Św Jerzego były zabudowania, jedno bliżej ulicy mieszkalne, drugie gospodarcze.
W tych zabudowaniach mieszkał ich właściciel, którego własnością również był budynek, o którym wspominamy / te pierwsze wyburzono
gdy stawiano punktowce, nasz budynek pozostał. Nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem nazwisko właściciela ale najprawdopodobniej nazywał się Bibrowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL