Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Organista.
PostNapisane: 19 maja 2018, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Ustaliłem kolejne osoby będące moimi przodkami - to Bartłomiej Piotrowski (ur. 1798 r.) syn Józefa i Magdaleny oraz jego żona Marcjanna Hudzyńska (ur. 1806 r.). I tu na razie wcześniejsze ślady po tych osobach się urywają. Wiem natomiast, iż Bartłomiej wykonywał zawód organisty w Parafii Ostrowite (obecnie Powiat Słupca). Zachowały się po nim akty chrztu pierwszych trojga dzieci, odnalazłem także wypis (w PP) jego drugiego ślubu. Natomiast nie mam na razie śladu po miejscu jego (ich) urodzenia. Czy na początku XIX wieku istniały szkoły dla organistów i czy dostępne są archiwalia po tych instytucjach ? Czy podjęcie pracy organisty związane było ze "skierowaniem", dziedziczeniem czy też obowiązywał "wolny rynek" w tym zakresie ?
Wrzucam tu linki do aktu chrztu pierwszego dziecka Bartłomieja i jego żony Marcjanny Hudzyńskiej z 1824 r. (akt chrztu nr 9).
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.
https://szukajwarchiwach.pl/54/794/0/6. ... 4vKfa38kYw
https://szukajwarchiwach.pl/54/794/0/6. ... H0rQrJHRig

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 19 maja 2018, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Indeksuję obecnie księgi par. Ceradz Kościelny od 1677 roku i co kilka lat zmienia się organista. Przypuszczam, że wędrowali z parafii do parafii, bo nie sądzę, żeby tak często umierali. Jeden z byłych ceradzkich organistów był chrzestnym w tej parafii i napisano, że jest organistą bytyńskim. To był wolny zawód i mogli bez problemu zmieniać miejsce pobytu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 19 maja 2018, 15:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Polecam do przeczytania:

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prace_Naukowe_Pedagogika/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5-s257-261/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5-s257-261.pdf - w Warszawie już od 1809 r. funkcjonowała szkoła dla organistów, utrzymywana przez magistrat
http://users.dominikanie.pl/~wkapec/dokumenty/muzyka/Ksztalcenie%20organistow%20w%20polskich%20klasztorach%20dominikanow.pdf - artykuł o organistach klasztornych w szerszej przestrzeni czasowej
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Studia_Lednickie/Studia_Lednickie-r2012-t11/Studia_Lednickie-r2012-t11-s151-160/Studia_Lednickie-r2012-t11-s151-160.pdf - fragmenty mówią o zdobywaniu wykształcenia przez organistów w połowie XIX w., ponadto bardzo ciekawy opis warunków, w jakich mieszkali i pracowali organiści

Na szybko znajduję tyle, być może przy wolnej chwili uda mi się dotrzeć do innych materiałów ;)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 20 maja 2018, 06:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Ciekawe i pouczające opracowania. Zawsze myślałem, że organista we wsi to była "szycha", a okazało się inaczej.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 20 maja 2018, 10:48 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
koszuciak napisał(a):
Polecam do przeczytania:

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prace_Naukowe_Pedagogika/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5-s257-261/Prace_Naukowe_Pedagogika-r1994-t5-s257-261.pdf - w Warszawie już od 1809 r. funkcjonowała szkoła dla organistów, utrzymywana przez magistrat
http://users.dominikanie.pl/~wkapec/dokumenty/muzyka/Ksztalcenie%20organistow%20w%20polskich%20klasztorach%20dominikanow.pdf - artykuł o organistach klasztornych w szerszej przestrzeni czasowej
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Studia_Lednickie/Studia_Lednickie-r2012-t11/Studia_Lednickie-r2012-t11-s151-160/Studia_Lednickie-r2012-t11-s151-160.pdf - fragmenty mówią o zdobywaniu wykształcenia przez organistów w połowie XIX w., ponadto bardzo ciekawy opis warunków, w jakich mieszkali i pracowali organiści

Na szybko znajduję tyle, być może przy wolnej chwili uda mi się dotrzeć do innych materiałów ;)


Serdecznie dziękuję za bardzo interesujące informacje. Nigdy życiem codziennym organistów się nie interesowałem i zapewne nigdy bym się nie zainteresował gdyby nie odnaleziony pradziad. W mojej świadomości istniał obraz po pańsku żyjącego organisty z "Chłopów" oraz organisty z mojej rodzinnej parafii, który strasznie wył a często (z racji używki) mylił utwory weselne z pogrzebowymi.
Z informacji o odnalezionym przodku mogę jedynie stwierdzić, iż pełnił on swoją funkcję co najmniej od 1824 roku i w miejscowości Ostrowite mieszkał jeszcze co najmniej do 1856, kiedy zawierał tam swoje drugie małżeństwo. Na podstawie ograniczonego dostępu do FS widzę też, że urodziło mu się 11 dzieci. Był też pierwszą potwierdzoną osobą piśmienną wśród moich przodków (następna pojawia się pół wieku później i podpis traktuje chyba jako uwierzytelnienie skradzionej tożsamości). Sprawę natomiast utrudnia wykonywany przez niego wolny zawód ("nomadyczny" tryb wykonywania zawodu, a i miejsce urodzenia mogło znajdować się wszędzie na terenach polskojęzycznych) i popularne nazwisko (na szczęście jako syn Józefa nie mógł być pierwszym noszącym je).
Raz jeszcze - Koszuciak i Henryk Krzyżan - dziękuję.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 12 lis 2018, 03:40 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
A propos organistów:mój pradziadek Mikołaj był wieloletnim nauczycielem i organistą przy katedrze w Gnieźnie.Zmarł w 1895 roku i został nagrodzony 10 lat wstecz za 50 lat pracy nauczycielskiej.Był dwa razy żonaty i miał kilkoro dzieci.Miał człowiek zdrowie,co nie:-)?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 13 lis 2018, 16:57 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Ponieważ w/w temat jest mi trochę znany przytoczę kilka faktów z rodziny mojej teściowej.
Jak dotąd udało mi się ustalić 7 pokoleń rodziny Rządkowskich którzy pełnili rolę organisty
w poszczególnych kościołach
1.Bartolomeusz Rządkowski wieś Pępowo lata 1698-1708 organista
2.Lucas Rządkowski Pogorzela lata 1772-1776 organista
3.Petrus Rządkowski Stary Gostyń 1813-1820 organista i tu ciekawy zapis świadczący o pozycji organisty

Wielowieś (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1780

Thomas Rządkowski
Agnes Skibwinska
Komentarz indeksującego:
testes x :
Fam. Andreas Łagowski cum uxoe ex Civitate Pogorzela, honoratus Petrus Rządkowski frater germanus neosponsi de eadem Civitate oriundus organarius actualis Gostinensis, honoratus Lucas ferrifaber Benicensis, honorati Thomas et Casimirus fratres germani sponsae

conditio:
honoratus 1780
organarius 1780
juvenis 1780

4.Michał Rządkowski Stary Gostyń 1821-1844 organista
5.Stefan Rządkowski Stary Gostyń 1853-1897 organista ( dziadek mojej teściowej)
6.Marian Rządkowski Stary Gostyń 1897-1919 organista
7.Jan Rządkowski Brodnica k/Śremu do1965 roku.
Pragnę przy okazji bardzo serdecznie podziękować BARTKOWI w WTG za okazaną pomoc w poszukwaniu
najstarszych w lini Rządkowskich.
Z informacji rodzinnych jak i dokumentów wynika,że rodzina organistów Rządkowskich w Starym Gostyniu miała pozycję
jak na taką małą miejscowość dość znaczną a faktem nie będzie ,że dziedziczka Klementyna Potworowska z Goli była kilkakrotnie
matką chrzestną dzieci Michała Rządkowskiego.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Organista.
PostNapisane: 17 sty 2020, 08:39 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Też mam w drzewie organistów, Jana Noskowicza/Noskoskiego, który pełni tą funkcję w Pogorzeli w latach 1717-1737 do śmierci, a w 1738 jago córka Justyna wychodzi za mąż za Łukasza Rządkowskiego i przy chrztach ich dzieci podany jest zawód organista. Myślę więc , że objął tą funkcję wcześniej niż pisze wyżej Hania, albo mieszkał w Pogorzeli , ale pracował w okolicy.
Czy ktoś z Was wie, skąd przyjechał Jan Noskoski do Pogorzeli?

Pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL