Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 12:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 cze 2019, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Witam,
W 1835 roku w Kozankach Podleśnych par. Wielenin rodzi się Marcjanna Kafczyńska z Jana i Marianny Rosińskiej.

Akt 53/1835 Wielenin
Świadkowie Jakub Szurgociński owczarz lat 48 z Wólek, Ignacy Tomczak lat 40. Chrzestni wspomniany Szurgociński i Agnieszka Rozińska.

Jest to mój jedyny ślad po tej parze przodków. Od miesięcy próbuję rozgryźć skąd przybyli, gdzie ślubowali i zmarli. Sama Marcjanna weźmie slub z Mateuszem Bartczakiem w roku 1858

Akt 19/1858 Wartkowice Chodów
https://szukajwarchiwach.pl/54/823/0/6. ... 0#tabSkany
Gdzie z mężem zmarli nie wiadomo.

Jeśli ktoś natknął się na którąś z osób proszę dać znać. Pozdrawiam serdecznie Krystian

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2019, 10:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witaj Krystianie,

Zobacz - http://biuletynuniejowski.geo.uni.lodz. ... kutnik.pdf

Dużo o rodzinie Rosińskich, może znajdziesz powiązanie do Twojej przodkini.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2019, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
KaDet napisał(a):
Witaj Krystianie,

Zobacz - http://biuletynuniejowski.geo.uni.lodz. ... kutnik.pdf

Dużo o rodzinie Rosińskich, może znajdziesz powiązanie do Twojej przodkini.


Pięknie dziękuję za wskazówkę. Uniejów blisko a nuż orzeszek?

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2019, 12:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Proszę bardzo :) Jest tam dużo o Wieleninie.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2019, 09:46 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
No niestety na razie nie znalazłem powiązań. Na pewno są bo rodzina wygląda na blisko spokrewniona ale bez przełomu na razie.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2019, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Update poszukiwań na podstawie świadków chrztu
zaweża je do trójkąta Polonisz w Brdowie-Wrząca - Koło. Sporo Kafczyńskich w tych okolicach. Niestety brak metryk urodzeń dla Brdowa aż do 1859.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2019, 10:19 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Update
Słuchajcie moi drodzy to nie jest kolejne blaganie o pomoc typu sprawdźcie za mnie akta. Owczarz krąży po okolicy. W genetece rekordów brak. Parafie okoliczne dla lat 1848-58 sprawdzone, chyba że się ukrywa pod inną formą nazwiska Kawka, Wrona itp. Może ktoś z Was widział to nazwisko w swej parafii. Wystarczy wzmianka to sam akt odszukam.
A teraz do brzegu.
Jan Kafczyński z Polonisza (po śmierci żony Tekli Buczkowskiej mylnie zapisanej jako Marianna Rosińska) zamieszkały Wielenin lat 61 wziął ślub z wdową Agnieszką Molanczyk lat 38 w roku 1842 Wielenin. Żył jeszcze w roku 1848 podczas ślubu syna Felicjana Wincentego z Agnieszką Kowalską w Wieleninie. Poszukuję aktu zgonu Jana albo jego drugiej żony Agnieszki. Najprawdopodobniej nie żył w roku 1858 kiedy wyszła za mąż kolejna córka Marcjanna w Chodowie wartkowickim. Proszę o pomoc w ukończeniu półrocznych poszukiwań Jana Kafczyńskiego. To już finał.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 09:59 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Niestrudzenie szukam Jana. Rozważam wersję że około 1835 roku w Kozankach mieszkały dwie pary Jan-Tekla Buczkowska oraz Jan-Marianna Rosińska. Ale gdzie są inne akty dla tej drugiej pary? Powinny być jakieś w okolicznych parafiach. Urodzenie, zgon cokolwiek. Tymczasem mamy jeden akt urodzin córki Marcjanny z 1835 taki gene meteor i cisza. Nie ma też aktu ślubu tej pary, nie ma aktów zgonu. Dziwne, bo ta pisownia Kafczyński przez f zaweża teren do okolic Psary-Przekona oraz Wrząca-Dęby Szlacheckie - Brdów.
Skąd się wzięła ich córka Marcjanna w Chodowie w 1858 roku podczas ślubu nie wiem. Rodzice jej już wtedy nie żyli. Więc zmarli w latach 1836-58.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Mój prapradziadek,który też był owczarzem, urodził się w obecnym pow.wolsztyńskim,a zmarł w pow.gostyńskim.Miejscowości dzieli około 80 km, więc musisz poszerzyć rejon poszukiwań.Wiadomo,że owczarze przemieszczali się.Mój pra...przemieszczał się z żoną i córką.
Chyba już to robiłeś,a jeśli nie,to sprawdź parafie,w których mieszkały dzieci.Kombinuj ze zmianą liter w nazwisku, np.Kalczyński, Kaleczyński, Pafczyński itp.
Najgorzej,jeśli zmienili nazwisko.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2019, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
pepowianka napisał(a):
Mój prapradziadek,który też był owczarzem, urodził się w obecnym pow.wolsztyńskim,a zmarł w pow.gostyńskim.Miejscowości dzieli około 80 km, więc musisz poszerzyć rejon poszukiwań.Wiadomo,że owczarze przemieszczali się.Mój pra...przemieszczał się z żoną i córką.
Chyba już to robiłeś,a jeśli nie,to sprawdź parafie,w których mieszkały dzieci.Kombinuj ze zmianą liter w nazwisku, np.Kalczyński, Kaleczyński, Pafczyński itp.
Najgorzej,jeśli zmienili nazwisko.


Córka była zwana Kawka, pytanie czy Kafczyński to nie jakaś kalka niemiecka. Widać nie doceniłem owczarzy bo szukałem w promieniu 40 km od Wielenina. Kafczyńskich zatrzesienie w Okolicach Wrzącej ale i w Psarach koło Turku. Rosińscy też się tam pojawiają. Szurgociński świadek urodzin Marcjanny to okolice Dębów Szlacheckich.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL