Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 11:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2019, 09:52 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Dzień dobry,
czy jest tu może jakiś specjalista od wojskowości (armia pruska, przed I wojną św.), który mógłby mi pomóc udzielić odpowiedzi na pytanie o
Pułk Kirasjerów Gwardii (Garde-Kürassier Regiment Berlin).
Otóż mój prapradziadek odbywał tam obowiązkową służbę wojskową w latach 1908-11. Urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie na wsi w powiecie krotoszyńskim i myślę, że chyba niemożliwe jest, że trafił stamtąd do Berlina? (choć mam nazwiska kolegów ze szwadronu- 5 eskadron i są to nazwiska niemieckie). Czy w Wielkopolsce znajdowały się gdzieś koszary tego pułku? Jeśli to to może ktoś wie czy zdarzało się by powoływano kogoś z Wielkopolski do jednostki w Berlinie?
Może kogoś przodek również był w tej jednostce?

Z góry dziękuję, pozdrawiam,
Patrycja Filipowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 14:05 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Możliwe. Mój pradziadek, pochodzący z niezamożnej rodziny Poznania, 10 lat wcześniej odbywał służbę w Metz (obecnie Francja) i w Chinach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 21:01 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Ewa Rembikowska tak pisze:
do gwardii rekrutowano mężczyzn o proporcjonalnej budowie ciała i wzroście powyżej 170 centymetrów, ze zdolnościami przywódczymi, o odpowiednich walorach psychicznych i fizycznych.
W oddziałach gwardyjskich huzarów rekruci musieli mieć co najmniej 167 cm, natomiast jegrzy (zwiad) i strzelcy od 154 do 175 cm. Z kolei od kandydatów na kawalerzystów wymagano umiejętności obchodzenia się z końmi, lekkiej budowy ciała oraz wzrostu między 157 cm (huzarzy) a 175 cm dla pozostałej jazdy.

Dlatego przypuszczam że do gwardii kierowano z innych Armee Korps. Z tego wynika, że musiał być prapradziadek odpowiedniej figury i zdolności psychicznych.
Ponadto pamiętajmy o migracji zarobkowej, a więc pracy w Berlinie czy też w kopalniach. Stąd też służby w dziwnych garnizonach a nawet w obcych krajach. Niemcy mieli kolonie w Afryce, oddziały w Chinach.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 21:13 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Dziękuję,
to bardzo ciekawe, że predyspozycje budowy mogły być decydujące.
Mój prapradziadek pracował jako górnik w Westfalii ale z tego co opowiadał jego syn, wyjechał tam z żoną tuż po ślubie, a było to tuż po zakończeniu tej służby wojskowej. Gdy zaczął służbę miał 21 lat. Zastanawiam się, może faktycznie wyjechał do pracy do Niemiec wcześniej, potem był w wojsku a potem powrócił do Polski na ślub i znów wyjechał?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 23:30 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 397
Lokalizacja: Puszczykowo
Prawie jakbym czytał o moim pradziadku :)
Też odbywał służbę wojskową w Metz (1911-13) choć pochodził z okolic Nowego Miasta nad Wartą. Jako że w czasie trwania I Wojny Światowej urodziła mu się dwójka dzieci w Niemczech długo zastanawiałem się gdzie brał ślub – dopiero niedawno znalazłem dokument, z którego wynika że w 1913 w Chociczy. Musieli zatem wyjechać chyba zaraz po ślubie albo żona wyjechała gdy jego objęła mobilizacja – walczył podczas I WW ale górnikiem też podobno był…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2019, 11:47 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Na Metz cały czas czaili się Francuzi, więc Niemcy przerzucili tam sporo wojska. U mnie zachowała się cała książeczka wojskowa pradziadka, więc dokładnie wiem co w wojsku porabiał. Podczas I wojny był na froncie wschodnim. A w Poznaniu pracował jako tramwajarz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2019, 12:23 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 397
Lokalizacja: Puszczykowo
Ja mam jedynie tradycyjną ozdobną fajkę, którą pradziadek otrzymał w 1913 odchodząc do cywila (na wojnę trafił już jako rezerwista).

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2019, 15:48 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2019, 16:07
Posty: 42
Mi również została po dziadku fajka rezerwisty z 1911 r.:)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL