Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sie 2021, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Dzień dobry

Przodkowie mojej babci nosili nazwisko Ciesiółka.Mieszkali w okolicach Wągrowca,w szczególności w rejonie parafii Potulice.W 1808 r.dwaj synowie o nazwisku Ciesiółka w Brzeźnie,parafia Potulice,zgłaszają zgon swojej matki.Jeden z tych synów to chałupnik ze Stawna.Czy w 1808 r.owo Stawno było odrębną miejscowością?Zakładam,że mogło znajdować się niedaleko Wągrowca lub Potulic.Skąd mógł pochodzić zgłaszający zgon?Bardzo proszę o pomoc.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2021, 22:15 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Czy na pewno ze Stawna ? Może jakoś podobnie? Może Sienno?

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2021, 16:28 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2016, 18:31
Posty: 23
Dzień dobry,
tak się składa że Ciesiółkowie z parafii Potulice to przodkowie mojej żony. 19 stycznia 1800 roku w potulickim kościele ślub
biorą Wojciech Ciesiółka z Owieczek (parafia Dębnica,niedaleko Kłecka) i Agnieszka Genda alias Inda panna z Brzezna parafii tutejszej. Brat Wojciecha Ciesiółki, Jan to chałupnik ze Sławna również niedaleko Kłecka. Odległość ze Sławna do Owieczek
to 6 km. Ludwik Ciesiółka (1810-1885) syn Wojciecha i Agnieszki to 3x pradziadek mojej żony. Warto też dodać że w pierwszej połowie 19 wieku,nazwisko Ciesiółka często było zapisywane jako Cieślik.

Pozdrawiam Jerzy Szcześniak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2021, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Dzień dobry
Ogromnie dziękuję za te wspaniałe informacje.Jurku.ogromnie mnie zaskoczyłeś.Nazwisko Agnieszki zapisywano również Jenda.Oczywiście forma Cieślik też w okolicach Potulic występuje,był np.Piotr Cieślik.Jestem praprawnuczką Franciszka Ciesiółki,męża Marianny Kurczewskiej.Wcześniej Marianna została wdową,po Janie Ciesiółce.Urodzenie Jana znalazłam w parafii Potulice,natomiast nie wiem gdzie ur.się Franciszek,chociaż jemu dzieci rodziły się w Józefowie.Ludwik Ciesiółka, to Rudnicz i Kamienica,historia z wiatrakiem i kościołem.Wśród potomków Ludwika jest ślub Ciesiółki i Ciesiółkowej.Nie wiem czy znane są Ci wymienione historie.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2021, 17:17 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2016, 18:31
Posty: 23
Dzień dobry,
Edyto "twój" Franciszek Ciesiółka urodził się 29 sierpnia 1837 w Rudniczu. Ludwik Ciesiółka ojciec Franciszka poślubił pannę z Rudnicza Rozalię Łyske i początkowo kilka lat mieszkali właśnie w Rudniczu. Marianna,Franciszek i Walenty rodzili się właśnie
tam pozostali Józef,Józefa,Barbara i Franciszka rodzili się w Józefowie.

Pozdrawiam Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2021, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witaj Jurku
Do jakiej parafii należał Rudnicz?Do Potulic chyba nie,bo w tej parafii się Franciszek nie urodził.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2021, 22:16 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
To chyba parafia Wągrowiec,klasztor?Niestety nie wiem,do jakiej parafii należał Rudnicz.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2021, 08:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
edi napisał(a):
To chyba parafia Wągrowiec,klasztor?Niestety nie wiem,do jakiej parafii należał Rudnicz.

Witam.

Słownik Geograficzny, T.IX, str. 931-
Rudnice...
2) R. al. Rudnicz i Rudnicze, niem. Rudnitsch, wieś i dom. pow. wągrowiecki, 6 km. na zachód od Wągrowca...dawniej parafia Potulice.

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_IX/931

Księga Adresowa, p. Mycielskiego-
Rudnicze/Rudnitsch
USC- Wągrówiec/Wongrowitz.
Parafia katolicka- Rogoźno.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2021, 09:25 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Dziękuję :D :D

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2021, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
W związku z tym,że mój pradziadek mieszkał w Józefowie i tam też ur.się moja babcia,szukałam Franciszka w parafii Potulice.Nie brałam pod uwagę,że może być synem Ludwika z jednego powodu.Otóż wnuczka Ludwika,Marianna,poślubiła Stanisława Ciesiółkę.Ten właśnie Stanisław,był synem Franciszka .Zostało więc zawarte małżeństwo między dziećmi dwóch braci.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2021, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2016, 18:31
Posty: 23
Witam,
piszesz Edyto o ślubie z 1905 roku Stanisława Ciesiółki (ur.20.04.1874 r.w Józefowie) syna Franciszka i Marianny z Kurczewskich i Marianny Ciesiółki (ur.22.03.1882 r. w Kamienicy) córki Walentego i Augusty z Woltmanów. Masz rację Stanisław i Marianna byli pierwszym kuzynostwem. Wracając do twojego pytania do jakiej parafii należała wieś Rudnicze to odpowiem że formalnie w 19 wieku przynależała do parafii Rogoźno. Pod koniec 19 wieku Rudnicze należało już do parafii Wągrowiec-Klasztor. Zapisy chrztów a było tego wiele znajdowałem też w parafii Potulice oraz Wągrowiec-Fara. Mam wielu przodków i ich krewnych urodzonych w tej wiosce,wiele czasu mi to zajeło zanim to jakoś uporządkowałem.

Pozdrawiam Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2021, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Jurku,mam jeszcze jedno pytanie.Oprócz Ciesiółków w Kamienicy,Rudniczu i Potulicach,czy Żelicach , byli też Ciesiółkowie w miejscowości Nowe w pobliżu Wągrowca.Małżeństwo Kazimierz Ciesiółka i Marianna Śniegocka.Ojcem Kazimierza był Józef.Czy on też przybył z okolic Dębnicy?Józefowi dzieci rodziły się w Potulicach.W tej chwili przeglądam dokumenty z Wągrowca,jak skończę,zajmę się parafią Rogoźno.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2021, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2016, 18:31
Posty: 23
Zgadza się Edyto, Kazimierz Ciesiółka ur.1840 r. w Potulicach to syn Józefa Ciesiółki i Marianny Małach. Józef ur. się w 1801 roku w Brzeźnie (Wojciech i Agnieszka Ciesiółkowie to jego rodzice). Kazimierz Ciesiółka poślubił Mariannę Śniegocką w 1862 roku w Potulicach. Oboje zmarli we wsi Nowe parafia Grylewo, Marianna w 1915 roku a Kazimierz w 1916.

Pozdrawiam Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2021, 08:46 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Bardzo dziękuję

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2023, 16:59 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Witaj Jurku!
Przeszukując zasoby parafii Potulice,trafiłam na ciekawe rzeczy.Otóż w 1817 r.rodzi się Piotr Paweł z rodziców Wojciech Brzeźniak i Agnes Jendówna.Józek Ciesiółka alias Brzeźniak zmarł w 1850 r. w Potulicach.Skąd przydomek Brzeźniak w tej rodzinie?Czy to słowo oznaczało coś konkretnego?

pozdrawiam

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2023, 17:28 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2016, 18:31
Posty: 23
Cześć Edyta,
to jest właśnie cały urok poszukiwań, Wojciech Ciesiółka alias Cieślik ojciec Piotra Pawła mieszkaniec Brzezna stąd pewnie Brzeźniak.
Wydaje się że tylko raz został tak nazwany. Jego żona Agnieszka Inda, Jenda, Genda pochodziła z Brzezna.
W parafii Potulice i nie tylko jest wiele takich przypadków z różnymi nazwiskami.
Pozdawiam Jurek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL