Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 paź 2021, 19:29 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2021, 14:44
Posty: 19
Dzień dobry, w poszukiwaniach przodów zabrnąłem do mojego 4x pra dziadka Walentego Michalskiego. Dzięki Origo z Poznania udało się odszukać w AAP jego akt ślubu oraz akt zgonu (10.05.1829 Głuszyna) - niestety nie ma tam informacji o jego rodzicach. Na podstawie aktów zgonów i ślubu wytypowałem zakres lat 1787 - 1796 w którym mógł się on urodzić - niestety w AAP dla parafii Głuszyna akt chrztu nie został odnaleziony.
No i jestem trochę przy ścianie, jako że Walenty i jego żona zmarli bardzo młodo opiekunem ich dzieci został Szymon Michalski - niestety poza tym nic o nim nie wiem i nic nie znalazłem, zakładam że to brat Walentego no ale to tylko założenie.
Jedyny punkt zaczepienia jaki mi pozostaje to wpis w akcie zgonu Walentego - "Conditio patris: scultetus", jak rozumiem oznacza to że jego ojciec był kimś w rodzaju sołytsa/zarządcy w Głuszynie - możliwe jest odnalezienie jakiegokolwiek spisu/dokumentów dotyczących osób na takich stanowiskach w tamtych latach?

_________________
Marcin M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2021, 22:16 
Online

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Sołtys to nie było stanowisko . To był stan społeczny/majątkowy, pozostałość średniowiecznego statusu zasadźcy wsi na prawie niemieckim. Wtedy sołtys był najbogatszym chłopem we wsi , często posiadał kilka łanów ziemi. Niektórzy sołtysi przekształcili się w szlachtę. A większość łanów sołtysich została przechwycona przez panów. W niektórych wsiach (zwłaszcza królewskich, kościelnych) sołtysi pozostali. Łany sołtysie były dziedziczone. Nie byli więc wybierani. Obecna funkcja sołtysa powstała po uwłaszczeniu chłopów i niewiele poza nazwą ma wspólnego z dawnymi sołtysami.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2021, 22:27 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Hasło "Głuszyna" daje kilka wyników dla okresu do 1829 r. na https://www.szukajwarchiwach.gov.pl
Tam bym szukał śladów aktywności sołtysa, np. https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... ka/1232575

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2021, 14:20 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2021, 14:44
Posty: 19
Dziękuję za obie odpowiedzi, bardzo ciekawe informacje. Odnośnie tego sołtysa i jego ziem to trochę dziwne ponieważ jego potem jego jedyny syn (miał jeszcze córkę) któremu mógł owe ziemie zostawić jest opisywany w aktach chrztów jego dzieci jako, kolejno - famulus in praedio plebanali / inquilinus / colonus.
Jeśli chodzi o szukajwarchiwach to niestety usc tam zostały stworzone w roku 1830 - więc trochę za późno jak na te informacje. Za ostatni link dziękuje, postaram się cośtam znaleźć ;)

_________________
Marcin M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2021, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Znam podobny przypadek z indeksacji metryk.
Pewną rodzinę odnotowano po raz pierwszy jako kmiecą już w 1626 roku i status ten wraz z nazwiskiem rodowym był odnotowany
do I poł XVIII w po czym przez cały ten wiek oprócz nazwiska tej rodziny była odnotowana funkcja sołtys.
Z obserwacji wynikało iż funkcja ta w tej rodzinie była dziedziczna i po kolei przechodziła z ojca na syna itd.
Następnie podczas uwłaszczenia rodzina straciła tą funkcję oraz uprawianą ziemię.

Ostatni sołtys z tej rodziny ( sprzed uwłaszczenia ) został zatrudniony przez dziedzica jako parobek na nowo powstałym folwarku,
pod podobnym nazwiskiem, ale nie tym samym.
Pod nowym nazwiskiem został pochowany w 1849 roku kiedy jako pierwszy zmarł na cholerę w przytułku dla bezdomnych.

Trudno jest ocenić czy potomstwo ostatniego sołtysa zachowało stare nazwisko, czy też je zmieniło na podobne lub nowe.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2021, 22:02 
Online

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Może Walenty był wpisany w metryce jako syn sołtysa , a nie pod nazwiskiem rodowym . Trzeba przeszukać metryki z lat 1792-3 , czy nie ma Walentego syna sołtysa.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2021, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2010, 03:28
Posty: 84
W akcie zgonu jest podany wiek Walentego 31 lat i 3 miesiące. Walenty Michalski urodził się 19 stycznia 1798 r.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL