Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2021, 18:38 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2021, 16:00
Posty: 4
Dzień dobry. Moi przodkowie pochodzą z Kaliszkowice Kaliskich i Ołobockich. Byli ewangelikami. Szukam intensywnie ich nagrobków. W Urzędzie w Mikstacie nie są w stanie mi pomóc. W parafii Kotłów wskazują na Strzyżew (Deutschdorf) niedaleko jest też Grabów nad Prosną. Praktycznie te cmentarze nie istnieją, są zdewastowane całkowicie. Czy w okolicach Urlikenfeld, Kaliszkowic istniały inne cmentarze na obrzeżach lasów podobnie jak w pozostałych rejonach Schildberg? Nic nie mogę odnaleźć w pobliżu. Nie wiem kogo pytać. Mam od znajomego mapy cmentarzy ewangelickich ale w tym rejonie nic. Wiecie coś więcej? Będę wdzięczna za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2021, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Jest zbiór map przedwojennych i starszych - Mapster . Tam są np. mapy WIG 1:25 000 , czyli dość szczegółowe i można znaleźć miejsca , w których wtedy były cmentarze.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2021, 12:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Kaliszkowice Ołobockie należały do par. ewangelickiej w Strzyżewie (która powstała w 1854) - księgi w AP Poznań (duplikaty i oryginały):
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/19388
Cmentarz ewangelicki w Strzyżewie znajdował się na północy wsi (na mapach satelitarnych widać kępę drzew w tym miejscu).

Kaliszkowice Kaliskie należały do par. ewangelickiej w Grabowie nad Prosną (powstała chyba w 1870 roku):
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/19316
Zaniedbany cmentarz ewangelicki w Grabowie znajduje się obok cmentarza katolickiego.
W pierwszej połowie XIX wieku zapewne obie wsie należały do par. ewangelickiej w Ostrzeszowie.

W Ulrikenfeld był duży cmentarz (zapewne ewangelicki), który widać chociażby na mapach topograficznych:
http://igrek.amzp.pl/details.php?id=11811689
Współrzędne tego miejsca to (działka w kształcie trapeza):
51.513876113339855, 18.034952164227672

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2021, 23:17 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2021, 16:00
Posty: 4
Dziękuję. Mam właśnie odwiedzić cmentarz w Urlikenfeld. Dziękuję za współrzędne. Oby udało nam się go znaleźć. Dziękuję za informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2021, 15:02 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2021, 16:00
Posty: 4
Wracam do tematu. Byłam na cmentarzu w Urlikenfeld, dzieki pomocy tego forum (wskazówki co do lokalizacji-pietrzepawle) i pomocy Pani Latejka Maria, myślę że osoba znana na tym forum, ponieważ jest bardzo zaangażowana w genealogię. Dziękuję bardzo, byłam i nadal jestem wzruszona. Cmentarz, choć zniszczony istnieje. Odnalazłam nagrobek mojej praprababci z domu Krismanski (Krysmanski, Chrzesmański). Nazwiska, które można tam poza tym znaleźć to: Goral, Mosch, Pustal, Retzig, Werner, Gottschling,Sek, Gersterkorn, Fdelak, Knappe, Lipski ,Seela, Gabriel,Matysik,
Majstrzak, Pusch,, Moschiinski, Spaniel, Hermann, Twardy. Moze komuś ta wiedza się przyda, czego życzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2021, 15:02 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2021, 16:00
Posty: 4
Wracam do tematu. Byłam na cmentarzu w Urlikenfeld, dzieki pomocy tego forum (wskazówki co do lokalizacji-pietrzepawle) i pomocy Pani Latejka Maria, myślę że osoba znana na tym forum, ponieważ jest bardzo zaangażowana w genealogię. Dziękuję bardzo, byłam i nadal jestem wzruszona. Cmentarz, choć zniszczony istnieje. Odnalazłam nagrobek mojej praprababci z domu Krismanski (Krysmanski, Chrzesmański). Nazwiska, które można tam poza tym znaleźć to: Goral, Mosch, Pustal, Retzig, Werner, Gottschling,Sek, Gersterkorn, Fdelak, Knappe, Lipski ,Seela, Gabriel,Matysik,
Majstrzak, Pusch,, Moschiinski, Spaniel, Hermann, Twardy. Moze komuś ta wiedza się przyda, czego życzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL