Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 maja 2024, 07:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 maja 2024, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2024, 00:26
Posty: 17
Dzień dobry, potrzebuje pomocy bo mi się już wyczerpały pomysły. Nigdzie nie mogę znaleźć ewangelickich aktów urodzenia :
1) Mateusza Schellera (Schehlera) ok. 1762 i jego brata Johanna Gottlieba Schehlera ok 1753 . Obaj urodzili się najprawdopodobniej we wsi Strumiany ( Gerzewer). jako synowie Osadnika . W akcie ślubu Mateusza , z parafii Piaski z 03.02. 1793 jest informacja, ze był drugim synem Johanna, Georga Schehlera, zmarłego osadnika i Anny Rosiny- brak nazwiska. Mam akty ślubów i zgonów obydwu braci. . Jeżeli wierzyć zapisom w aktach zgonu to Johann Gottlieb urodził się ok 1753 r a Mateusz ok 1762 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że osadnicy do Strumian zostali sprowadzenie w 1740 roku , nie było jeszcze wtedy parafii ewangelickiej w Piaskach . Ta powstała dopiero ok 1780 roku. nie wiem gdzie szukać aktów urodzenia braci (iata 1750-1770)

2) Aktu ślubu rodziców braci Johanna, Georga i Anny, Rosiny, chociaż istnieje prawdopodobieństwo , że przybyli na nasze ziemie już będąc małżeństwem.

3) )aktu zgonu ich ojca Johanna Georga Schehlera (na pewno przed 1793- bo tak wynika z aktu ślubu syna a z dużym prawdopodobieństwem przed 1780 rokiem bo w Piaskach nie znalazłam więc chyba zmarł między 1763 a 1780 )

4) aktu urodzenia Anny ,Rozalii Scheller ( Schehler) z domu Laube ur ok 1764 r prawdopodobnie tez Strumiany ( Gerzewer) , zony wspomnianego wyżej Mateusza, Akt małżeństwa i zgonu mam
Przeszukałam parafie katolickie w Borku Wlkp chociaż byli ewangelikami ale nie wiem gdzie w okolicy ich miejsca zamieszkania była w latach 1740-1780 parafia ewangelicka a jeżeli nie było to gdzie szukać akt cywilnych.

Pozdrawiam serdecznie Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2024, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1022
Olędrzy jako ludzie wolni przemieszczali się częściej niż chłopi pańszczyźniani. Przybywali z zagranicy , ale też z innych osad olęderskich (niekiedy z dość daleka) . Często synowie olędrów szukali nowego gospodarstwa .
Ewangelicy chrzcili dzieci w kościołach katolickich , gdy kościół ewangelicki był daleko.
Po zajęciu Wielkopolski przez Prusy w 1793 osadnictwo niemieckie nasiliło się , a fakt , że pierwsi osadnicy napłynęli w 1740 nie musi oznaczać , że Schehlerowie byli w tej pierwszej fali.
Jedyna nadzieja w postępującej indeksacji . Może po jakimś czasie wypłyną gdzieś wpisy z ich chrztami.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2024, 22:37 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1049
A co tu mają Olendrzy do tego ???
Olednrzy to Olendzy .
Mają dokłanie opisanych swoich przodków i dokładnie opisane rodziny Olendrów w tym Menonitów .
Głównie na stronie odessa3 ale i na innych .


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 08:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3733
Strumiany powstały jako Olędry zależne od wsi Jeżewo i wczesne zapisy zdarzeń z tej wsi znajdują się w XVIII-wiecznych księgach metrykalnych parafii katolickiej Jeżewo.

Zresztą zacytowana tu nazwa "Gerzewer" jest tylko przeinaczoną w zapisie przez pastora nazwą "Jeżewskie Olędry" czy pewnie po niemiecku Jeżewer/Jerzewer Hauland.

W samych księgach jeżewskich z tego czasu nazwa Strumiany się jeszcze nie pojawia, a jednostka ta nazywa się po prostu "Olendry" czy też Olędry.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 09:59 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1022
Może gdzieś zachowały się dokumenty założycielskie Jeżewskich Holendrów(tj. Strumian). Właściciel wsi sporządzał kontrakt z osadnikami z wymienieniem nazwisk i niekiedy miejsca pochodzenia. Znam takie dokumenty z Puszczy Pyzdrskiej. Puszcza Pyzdrska należała do trzech ówczesnych powiatów : pyzdrskiego, konińskiego i kaliskiego , a po 1815 do Królestwa Polskiego. Ale może i dla okolic Gostynia też coś się zachowało.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 10:08 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1049
Panie Łukaszu

Jak rozumiem założycielce tematu zależało na znalezieniu żródeł genealogicznych .
A skoro nie ma ksiąg metrylanych oddzielnych dla Olendrów to taka wiadomość nic piszącej do tego nie przybliży .

Jedynym jedynym takim źródłem jest Deutsches Geschlechterbuch.
Bez przestudiowania tam zapisów nie ma najmniejszych szans.
Jak rozumiem pytająca przestudiowała zapisy wszystkich trzech baz mormońskich czyli Genealogical, CGI i IGI więc jakie ma wyjście ??

To jest wiadomość konstruktywna a na dzień dzisiejszy nie ma innej drogi .
Genealogia to nauka ścisła a nawet bardzo ścisła i tu opowieści niewiele zmienią . Potrzebne są dane i fakty .A żeby je mieć muszą być źródła i tyle.

Pozdrawiam i życzę sukcesu.

Ryszard Welka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2024, 00:26
Posty: 17
Bardzo wszystkim dziękuje za zainteresowanie tematem i chęć pomocy i rady. Panie Łukaszu w pierwszej kolejności przeszukałam Jeżewo ale tam są księgi metrykalne od 1790 roku , nie ma wcześniejszych a w 1790 to już od 10 lat była parafia ewangelicka w Piaskach i z tych lat akty moich przodków tam są . ja szukam tak jak napisałam lat 1740 do 1780.Janusz59 do Strumian sprowadzono oprócz Holendrów, Sasów i Szwabów , skąd byli moi nie mam pojęcia . Kubusiu a jakiś link do Deutsches Geschlechterbuch. można prosić , bo tam jeszcze nie szukałam. Mormonów przerobiłam .

Pozdrawiam serdecznie Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1022
Olędrzy to nie narodowość . To osoby osiedlone na prawie olęderskim. Polecam artykuł w Wikipedii "Olędrzy".

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2024, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2024, 00:26
Posty: 17
Dziękuję , przeczytany :D
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2024, 06:25 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1049
Pani Basiu

Deutsches Geschlechterbuch to są genealogie rodzin o pochodzeniu niemieckim ,To 204 tomy ppo cirka 1000 stron genealogii .Większość jest zcyfryzowana i można obejrzeć na przykład na Mazowieckiej Bibliotece cyfrowej .
Ale tam metryk nie ma . Ale są podane źródła .Trochę dziwne jest to iż rodzina Scheller ( bardzo popularne nazwisko ) to w większości rodzina szwajcarska ale to taka przypadłość Niemców . Jak będzie kiedyś Pani zainteresowana szczegółami technicznymi takiej genealogii zapraszam do rozmowy prywatnej w ramach wolnego czasu aby tu elaboratów nie tworzyć .

Ja już tu na Forum wiele razy pisałem o tym ale nie było zainteresowania.

Dla mnie jako genealoga to Biblia mojego rodu od 1604 roku .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL