Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 02:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 paź 2013, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Czy ktoś wie do którego USC w 1923 roku należały Owińska?
Dziękuję. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gdzie USC
PostNapisane: 04 paź 2013, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Po prostu USC Owińska. Akta z tych lat w UG Czerwonak.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gdzie USC
PostNapisane: 04 paź 2013, 10:07 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Wielkie dzięki. Miłego i udanego dnia. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2013, 13:07 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2011, 13:07
Posty: 209
Lokalizacja: Poznań
Urzędnik w USC Czerwonak bardzo miły i służący pomocą. Brak problemów co do wykonania kopii aktu.

_________________
Pozdrawiam!

Jakub Mizerny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2014, 18:45 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Witam

Poszukuję informacji o moim pradziadku, który poległ w czasie I wojny światowej, prawdopodobnie pod koniec 1914 lub w pierwszej polowie 1915 roku (gdzieś pomiędzy). Wiem to z drukowanych przez Prusaków list strat Verlustlisten. Przed wojną mieszkal w Czerwonaku ( USC Owińska, parafia Kicin). Konkretnie chciałabym zdobyć odpis, skan czy w jakiejś innej formie akt zgonu. Ponoć dokumenty poległego żolnierza były przesyłane przez Prusy do odpowiedniego urzędu, zgodnego z zamieszkaniem. Być może taki akt zgonu jest wystawiony. Zawierałby pewnie dane dot śmierci, datę urodzenia (ktorej nie znam), imiona rodziców. Problem w tym , że nie wiem gdzie szukać takiego aktu zgonu. Jeśli założę, że jest on w tej chwili w USC Czerwonak, to przecież nie znam dokładnej daty śmierci, nie mogę podać jej urzędnikowi. Kto miałby szukać aktu w USC, ja czy urzędnik?? Czy USC muszą odnaleźć taki dokument, jesli on się tam znajduje? Czy ja płacę za poszukiwania? Nie widzę odpowiedniego wniosku, który mogłabym złożyć o wydanie odpisu. Pisać do urzędu maila z pytaniem czy takie dokumenty przechowują i czy są szanse na znalezienie? W USC przechowuje się dokumenty z ostatnich 100 lat, a potem przekazywane są one do Archiwów Państwowych. Tam można szukać samemu. Może byłoby latwiej...Nie wiem jak ugryżć problem. Może ktoś podpowie?

izabela

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2014, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Izabelo,

Witaj na Forum!

Księgi stanu cywilnego z lat 1914 i późniejszych są nadal w USC.
Z tego co pisano tutaj informacje docierały do USC często z bardzo dużym opóźnieniem, warto sprawdzić lata nawet mocno późniejsze niż 1915.

Jeżeli masz możliwość odwiedź USC w Czerwonaku.

Nie znasz daty sporządzenia aktu jak i nie masz pewności że taki akt w ogóle został spisany.
Od początku istnienia USC aż po wprowadzenie ewidencji elektronicznej USC były jednak zobowiązane prowadzić skorowidze.
Na podstawie skorowidzów rocznych prowadzonych według nazwisk czy imion powinno dać się dość sprawnie w USC ustalić czy taki akt istnieje.

Jeżeli akt się odnajdzie, jako prawnuczka, masz prawo otrzymać jego odpis, tylko jego wydanie jest płatne.
Cenniejsze będzie dla ciebie zdjęcie, skan ewentualnie kserokopia oryginału aktu - tutaj też nie ma przeszkód prawnych ale w praktyce zależy to od dobrej woli urzędnika. Zabierz ze sobą aparat fotograficzny.

Wzory wniosków o odpisy są tutaj:
http://bip.czerwonak.pl/public/?id=89331
ale o nich póki co zapomnij, zawsze zjawiałem się w USC bez wniosków, za to z uśmiechem, trzema zadaniami o historii moich poszukiwań i dokumentach które są za drzwiami obok i bez których nie posunę się dalej o krok :-)

Wpisy o poległych w IWŚ bywały też dokonywane w LM parafii ostatniego miejsca zamieszkania poległych.
Wydaje się że te księgi są nadal w parafii Kicin:
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?li ... ciag=kicin

Być może jest szansa coś było tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/4413/0/4/95#tabJednostka
choć co tam się naprawdę znajduje, bez sprawdzenia, trudno powiedzieć - może ktoś podpowie ?

Możesz jeszcze spróbować zweryfikować Verlustlisten zindeksowane tutaj:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... ch?lang=en

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 13:40 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2011, 13:07
Posty: 209
Lokalizacja: Poznań
Izabelo,
podaj proszę imię i nazwisko pradziadka. Sprawdzę w "Wykazie mieszkańców Czerwonaka powołanych do słuzby w armii niemieckiej podczas I wojny światowej"
Ja na twoim miejscu napisałbym maila do USC Czerwonak (ja tak zawsze robię) z pytaniem i prośba o odnalezienie. Później wystąpiłbym o kserokopię którą otrzymasz bez problemu.

_________________
Pozdrawiam!

Jakub Mizerny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 18:59 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Witam

Mój pradziadek jest tylko na http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... ch?lang=en, FRANZ WAWRZYNKIEWICZ, CZERWONAK, GEFALLEN...tyle znalazłam sama. Najprawdopodobniej skontaktuję się z USC. Dzięki za porady.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 19:58 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2011, 13:07
Posty: 209
Lokalizacja: Poznań
Z książki: "Historia wsi Czerwonak zapisana w dokumentach, kronikach i starych fotografiach" Czerwonak 2013:

"Wykaz mieszkańców Czerwonaka powołanych do służby w armii niemieckiej podczas I wojny światowej
(...)
Wawrzynkiewicz Franciszek - poległ
Wawrzynkiewicz Józef
Wawrzynkiewicz Ludwik
Wawrzynkiewicz Michał
Wawrzynkiewicz Walenty - ranny
(...)
Lista sporządzona przez Michalaka, 31 marca 1918 roku."

Sprawdź jeszcze na tej stronie: http://www.volksbund.de/graebersuche.html. Jest to baza fundacji opiekujących sie niemieckimi grobami żołnierzy.

_________________
Pozdrawiam!

Jakub Mizerny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2014, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Na stronie http://www.volksbund.de/graebersuche.html już znalazłam pradziadka jakiś czas temu, ale jak pisałam jest tylko inf że poległ i mam datę publikacji listy. A książkę o której piszesz mam, ale niewiele ona wnosi. Chodzi mi raczej o daty , miejsce.. Dzięki za starania

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2015, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Witam ponownie

Postanowiłam jeszcze o coś zapytać odnośnie Owińsk. Moi pradziadkowie mieszkali w Czerwonaku - urząd w Owinskach, parafia Kicin. Chciałam z ciekawości zobaczyć metryki mojego dziadka i jego rodzeństwa. Mój dziadek Henryk urodził się w 24-12-1911, jego brat Józef w 1910, siostry Marianna i Genowefa w 1907 i 1908 r, a więc niby wszystkie metryki są zeskanowane. Przejrzałam metrykę po metryce z tych lat i nic nie znalazłam.Co to oznacza? /Może metryki znajdują się w parafii lub archiwum archiecezj., a w urzędzie ich nie było i dlatego nie ma ich też zeskanowanych w archiwum państwowym??

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 19:11 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
izabela napisał(a):
Witam ponownie

Postanowiłam jeszcze o coś zapytać odnośnie Owińsk. Moi pradziadkowie mieszkali w Czerwonaku - urząd w Owinskach, parafia Kicin. Chciałam z ciekawości zobaczyć metryki mojego dziadka i jego rodzeństwa. Mój dziadek Henryk urodził się w 24-12-1911, jego brat Józef w 1910, siostry Marianna i Genowefa w 1907 i 1908 r, a więc niby wszystkie metryki są zeskanowane. Przejrzałam metrykę po metryce z tych lat i nic nie znalazłam.Co to oznacza? /Może metryki znajdują się w parafii lub archiwum archiecezj., a w urzędzie ich nie było i dlatego nie ma ich też zeskanowanych w archiwum państwowym??


Witam.
Wydaje mi się że te metryki mogą znajdować się w tym zespole. Skanów na razie nie opublikowano.
http://szukajwarchiwach.pl/53/5542/0/?q ... #tabZespol
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 19:42 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Tak Pan sądzi? Wydawało mi się, że wszystko powinno być w księgach z Owińsk skoro całe życie mieszkali w Czerwonaku. Tak znalazłam resztę swoich przodków, a tego pokolenia (1907...1911) nie mogę znaleźć. Szkoda, że nie ma skanów. Ciekawość mnie zżera :) Dziękuję

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 19:49 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, 12:53
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań
Może warto sprawdzić od kiedy mieszkali w Czerwonaku, przecież dzieci mogły się urodzić w innej miejscowości. Proponuję zajrzeć do ksiąg meldunkowych, w których można znaleźć nie tylko daty urodzenia ale i miejsce.

_________________
Pozdrawiam
Leokadia

Interesują mnie nazwiska: Przybyła, Merda (Wolsztyn i okolice), Fabian (Nowy Tomyśl i okolice), Rygalscy, Dahms, Rafińscy (Nowa Wieś Wielka i okolice), Rzepeccy, Piętka, Wielińscy (Jarocin i okolice).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
izabela napisał(a):
Tak Pan sądzi? Wydawało mi się, że wszystko powinno być w księgach z Owińsk skoro całe życie mieszkali w Czerwonaku. Tak znalazłam resztę swoich przodków, a tego pokolenia (1907...1911) nie mogę znaleźć. Szkoda, że nie ma skanów. Ciekawość mnie zżera :) Dziękuję

Pozdrawiam


W tych latach Czerwonak może należał do USC Główna - warto sprawdzić gdy pojawią się skany lub osobiście w AP Poznań.
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=29893
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2015, 12:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Wygląda na to, że od ok. 1900 roku, Czerwonak włączono w obszar działania USC Główna (Główna należy do Poznania dopiero od roku 1925).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2015, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Dziękuję za potwierdzenie informacji

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL