Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 11:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2018, 16:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Czy wobec tego mundury mogly należeć do armii USA?

Z całą pewnością - nie. To mundury armii brytyjskiej. Wujek Sam miał inny krój przede wszystkim spodni. Oczywiście, armia USA wyzwalająca obóz mogła przekazać byłym więźniom mundury brytyjskie. Z prozaicznego powodu: do magazynów brytyjskich z nadwyżkami było znacznie bliżej. Poza tym US Army miała i nadal ma specyficzny stosunek m.in. do własnych mundurów: nie udostępniamy cywilom i obcym.

Cytuj:
Czy te pojedyncze gwiazdki na garniturze oraz rogatywce mogą być po prostu oznaczeniami stopnia


Gwiazdki na rogatywce to oczywiście stopień ale Armia Wielkopolska nie używała gwiazdek.

Obrazek
Oznaki stopni Wojsk Wielkopolskich na naramiennikach: 1. szeregowy, 2. st. szeregowy, 3. kapral,
4. podoficer (plutonowy armii krajowej), 5. plutonowy (sierżant w armii krajowej), 6. sierżant sztabowy,
wachmistrz sztabowy, 7. podporucznik, 8. porucznik, 9. kapitan, rotmistrz, 10. major, 11. podpułkownik,
12. pułkownik, 13. generał major, 14. generał porucznik, 15. generał broni.

Gwiazdka w klapie to odznaka jakiegoś oddziału/organizacji ale zbyt nieczytelna bym się pokusił o identyfikację.

Cytuj:
A co do samej rozgrywki - czy była ona elementem munduru wojskowego?


Rogatywka z pewnością ale tej czapki tak bym nie nazwał. Bardzo przypomina mi powojenną czapkę harcerzy. Choć kąt, pod jakim zrobiono zdjęcie skutecznie uniemożliwia kategoryczne za lub przeciw.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2018, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Czy wobec tego mundury mogly należeć do armii USA?

Z całą pewnością - nie. To mundury armii brytyjskiej. Wujek Sam miał inny krój przede wszystkim spodni. Oczywiście, armia USA wyzwalająca obóz mogła przekazać byłym więźniom mundury brytyjskie. Z prozaicznego powodu: do magazynów brytyjskich z nadwyżkami było znacznie bliżej. Poza tym US Army miała i nadal ma specyficzny stosunek m.in. do własnych mundurów: nie udostępniamy cywilom i obcym.

Dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie, naprawdę bardzo mi ono pomogło! We wniosku o nadanie jednego z odznaczeń napisane jest, że został oswobodzony przez "wojska amerykańskie", sam też tak mówił, więc takie wytłumaczenie wydaje się być wielce prawdopodobne.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Gwiazdki na rogatywce to oczywiście stopień ale Armia Wielkopolska nie używała gwiazdek.

Niestety, jeśli chodzi o kwestie "militarne", jestem zupełnym laikiem, nie wiedziałam, że poszczególne województwa miały różne oznaczenia. Pradziadek w sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 24 Pułku Artylerii Lekkiej w Jarosławcu, czyli woj.podkarpackie (nie mam pojęcia jak to się stało - mieszkał w okolicach Szamotuł, więc chyba powinien być w Armii Wielkopolskiej) :oops:

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Gwiazdka w klapie to odznaka jakiegoś oddziału/organizacji ale zbyt nieczytelna bym się pokusił o identyfikację.

Dziękuję, będę to miała na uwadze.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
A co do samej rozgrywki - czy była ona elementem munduru wojskowego?

Rogatywka z pewnością ale tej czapki tak bym nie nazwał. Bardzo przypomina mi powojenną czapkę harcerzy. Choć kąt, pod jakim zrobiono zdjęcie skutecznie uniemożliwia kategoryczne za lub przeciw.

Trochę "pogooglowałam" i chyba znalazłam jakieś wyjaśnienie. Trochę przypomina mi ona tę rogatywkę: http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=197773 , co w sumie byłoby dość sensowne, ponieważ pradziadek należał do Artylerii. Z tego co wiem był podporucznikiem, więc powinien mieć jedną gwiazdkę, ale zdjęcie zostało wykonane w sierpniu 1972 r. (pod pomnikiem rozstrzelanych w Otorowie), a "zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy Wojska Polskiego z 1972 roku podporucznik nosił dwie gwiazdki umieszczone na środku taśmy otokowej w linii równoległej do krawędzi taśmy; odległość między ramionami gwiazdek wynosiła 2 mm.". Nie pasuje tu ten element po lewej strony, zbyt niewidoczny, by dało się go rozszyfrować, ale...myślę, że to może być po prostu trefl powstańczy, taki jak ten --> http://gramiejska.koscian.pl/trefl.html . Może to być więc rogatywka powstańcza (jak na wcześniejszym zdjęciu) z oznaczeniem aktualnego stopnia wojskowego i Orłem Polskich Sił Zbrojnych. Czy to ma jakikolwiek sens?

Obrazek
*Zdjęcie trochę lepszej jakości.

PS: Harcerskie nakrycie głowy, o którym mowa, to właśnie rogatywka, stąd użyte nazewnictwo; na wojsku się nie znam, ale na harcerstwie już trochę tak. :roll:

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2018, 19:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Pradziadek w sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 24 Pułku Artylerii Lekkiej w Jarosławcu

Proponowałbym przejrzeć historię szkolenia wojskowego Pradziadka. Być może miał specjalizację artyleryjską, kończył jakąś szkołę
https://pl.wikipedia.org/wiki/Centrum_Wyszkolenia_Artylerii_(II_RP). Są roczniki kursantów, powoływano na szkolenia.
Jeżeli podasz Nazwisko i rocznik urodzenia Pradziadka łatwiej będzie znaleźć

Cytuj:
Z tego co wiem był podporucznikiem, więc powinien mieć jedną gwiazdkę

Jedną miał chorąży, dwie podporucznik, trzy porucznik a cztery kapitan :)
Cytuj:
Czy to ma jakikolwiek sens?

Wszystko ma sens. Przypuszczenia prowadzą do rozwiązania ale to powinno być poparte dowodami :)

Cytuj:
ale...myślę, że to może być po prostu trefl powstańczy,


Tutaj masz dokładniej widoczne oznaczenie na czapkach powstańczych

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2018, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Jedną miał chorąży, dwie podporucznik, trzy porucznik a cztery kapitan :)

W takim razie, jedna kwestia chyba wyjaśniona... :D

Paweł Wietrzykowski napisał(a):

Wszystko ma sens. Przypuszczenia prowadzą do rozwiązania ale to powinno być poparte dowodami :)
Tutaj masz dokładniej widoczne oznaczenie na czapkach powstańczych


Wiem, że to tylko przypuszczenia, ale i tak wiem znacznie więcej niż wcześniej, dziękuję!
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Proponowałbym przejrzeć historię szkolenia wojskowego Pradziadka. Być może miał specjalizację artyleryjską, kończył jakąś szkołę
https://pl.wikipedia.org/wiki/Centrum_Wyszkolenia_Artylerii_(II_RP). Są roczniki kursantów, powoływano na szkolenia.
Jeżeli podasz Nazwisko i rocznik urodzenia Pradziadka łatwiej będzie znaleźć.

Ooo... Nie wiedziałam, że coś takiego w ogóle istniało. Gdzie mogłabym spróbować odnaleźć takową informację (Józef Sobczak, 26 luty 1900 Pniewy)? Niestety książeczka wojskowa pradziadka zaginęła (tak jak właściwie wszystkie pamiątki po pradziadku - z większością został pochowany), nie mam pojęcia gdzie mogłabym tego szukać...

Szczerze mówiąc, próbowałam pozyskać informacje o pradziadku w wielu miejscach, w większości bezskutecznie. To właśnie jego postać pchnęła mnie w stronę genealogii - wystarczyło jedno pytanie na lekcji historii w liceum by zacząć zadawać kolejne. Przez ostatnie 4 lata pozyskałam naprawdę sporo informacji, ale bardzo wielu nadal mi brakuje... Wiem, że Józef brał udział w Powstaniu, a później w wojnie Polsko-Bolszewickiej - służbę wojskową skończył w grudniu 1921. Co do dalszych lat, odnalazłam jedynie informacje o dzieciach/żonach, właściwie mam 20-to letnią lukę w jego życiorysie. Natknęłam się jedynie na wzmiankę w gazecie, że uzyskał "szczególne podziękowanie" za działanie w Związku Strzelców w Otorowie, tylko, że nie do końca rozumiem co to znaczy - tj. czym był związek/na jakich zasadach działał (chyba chodzi o to https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Strzelecki). Jest tam napisane, że wybrano go na sekretarza. Kolejna informacja to sierpniowe powołanie go do 24 PAL w Jarosławiu. Wiem, że we Lwowie został pojmany i był w niewoli rosyjskiej, choć nigdzie nie jest to "udokumentowane" - przynajmniej do tej pory nie natrafiłam na taką informację. Na początku przebywał w Starobielsku, gdzie po wymianie więźniów trafił do Niemiec. Prawdopodobnie od razu do stalagu XI A Altengrabow (pod Magdeburgiem). Następnie został wysłany do pracy u Rolnika - Niemca w Dolnej Saksoni, gdzie przyłapano go na słuchaniu zabronionej audycji radiowej. Został złapany i trafił na miejscowy komisariat, gdzie brutalnie go pobito (opowieści rodzinne, później się potwierdziły dzięki stronie straty.pl). Z Papanburg-Lingen zesłano go do obozu koncentracyjnego Neusustrum (Stalag V). W 1942 r. obóz zlikwidowano, pradziadek nie mógł w nim więc pozostać, przemawia o tym wiele danych. Następne 3 lata to kolejna luka w życiorysie - nie wiem co się z nim działo, historie rodzinne mówią o Dachau, tak samo podpisy zdjęć, ale nie ma na to potwierdzenia w dokumentach. Następna informacja to wyzwolenie przez wojsko USA i powrót do Polski pod koniec roku 1945, wtedy też po raz pierwszy zobaczył swoją sześcioletnią już córkę, a moją babcię... Prawdopodobnie od wyzwolenia do powrotu przebywał w Polskiej Strefie Okupacyjnej wraz z najstarszą córką, uwolnioną z innego obozu. Znalazłam jeszcze informację o więzieniu w Hoff/Saale, ale nie wiem gdzie ją uplasować w całej tej historii.

Generalnie podsumuję to tak - bogaty życiorys, historia długa i zawiła, z większą ilością niewiadomych niż wiadomych. Cieszę się, że choć tyle udało mi się "ułożyć" na osi czasu, bo początkowo myślałam, że opowieści rodzinne są "z kosmosu" - tu informacja o tym, że był Powstańcem, tam, że brał udział w Cudzie nad Wisłą, dalej, że był więźniem Starobielska (a przecież Starobielsk=Zbrodnia Katyńska), następnie coś o pocieraniu dłoni o ścianę i selekcji więźniów, walki w Lwowie, Kijowie, Dachau, praca przymusowa, słuchanie audycji radiowej, co skutkowało pobiciem i coś o braku informacji w otorowie o tym, że był powstańcem z Pniew (podobno uratowało mu to życie), o pochyleniu głowy i zdjęciu czapki przed kościołem w pochodzie pierwszomajowy., bitwa pod Kamionną, praca w kamieniołomach..i wiele więcej. Jednym słowem, kogokolwiek z rodziny pytałam, opowiadał mi coś innego o pradziadku. Teraz wiem, że wszystkie te opowieści były prawdą - poza Dachau, tego nie jestem w stanie potwierdzić. Wciąż jednak daleko mi do satysfakcjonującego ułożenia jego biografii... dlatego każda informacja jest dla mnie na wagę złota. :roll:

Ehh...chyba się za bardzo rozpisałam... :oops:

_________________
Pozdrawiam
Monika


Ostatnio edytowano 28 lip 2018, 20:21 przez mkesy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2018, 06:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Ooo... Nie wiedziałam, że coś takiego w ogóle istniało. Gdzie mogłabym spróbować odnaleźć takową informację (Józef Sobczak, 26 luty 1900 Pniewy)? Niestety książeczka wojskowa pradziadka zaginęła (tak jak właściwie wszystkie pamiątki po pradziadku - z większością został pochowany), nie mam pojęcia gdzie mogłabym tego szukać...

W okresie międzywojennym wydawano "Rocznik oficerów rezerwy"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=56603
Niestety w tym nie ma Twojego Przodka. Nie ma go również w roczniku oficerów 1921.
Widocznie stopień oficerski otrzymał w czasie mobilizacji, tzw. "porucznik czasu wojny" lub też po wojnie jako stopień honorowy.
Tutaj masz przykładową listę publikacji Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych. Zorientujesz się co do charakteru i zawartości tych opracowań. Będziesz wiedziała czego szukać.
Co do Szkół wojskowych wydawały one różne opracowania. Jeśli chodzi o artylerzystów było ich całkiem sporo:
- Kurs rezerwowy przy Szkole Podchorążych Artylerii (trzy kursy trzymiesięczne w latach 1920–1921)
- Dywizjon Szkolny Podchorążych Rezerwy Artylerii przy Szkole Podoficerów Zawodowych Artylerii w Toruniu (1922-1923)
- Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii przy 1 Pułku Artylerii Polowej Legionów w Wilnie
- Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii przy 6 Pułku Artylerii Polowej w Krakowie
- Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii przy 14 Pułku Artylerii Polowej w Poznaniu
- Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii przy 16 Pułku Artylerii Polowej w Grudziądzu
- Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii przy 18 Pułku Artylerii Polowej w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie
- Dywizjon Szkolny Artylerii w Komorowie (1925-1926)
- Wołyńska Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim (1926-1939)
- Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema w Zambrowie (1937-1939)
Mój Dziadek był starszym mistrzem rusznikarskim w Wołyńska Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii. Tutaj są informacje o kursantach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kursy_Wo%C5%82y%C5%84skiej_Szko%C5%82y_Podchor%C4%85%C5%BCych_Rezerwy_Artylerii

Tak wygląda strona z rocznika tej szkoły:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=120403

Obrazek

Jak widzisz są szczegółowe informacje o personelu, są też o kursantach. To przykład tego czego możesz poszukiwać.
Możesz się też zwrócić o informację do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie
Powodzenia w poszukiwaniach.

[edit] Przejrzałem stan mobilizacyjny 24 PAL na dzień 27 sierpnia 1939 roku- Twojego Pradziadka nie ma wśród oficerów i podoficerów.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2018, 08:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Widocznie stopień oficerski otrzymał w czasie mobilizacji, tzw. "porucznik czasu wojny" lub też po wojnie jako stopień honorowy.

Jest to wielce prawdopodobne. Orientujesz się może, czy dużo osób otrzymywało stopnie honorowe podporucznika i jak to się odbywało? W internecie nic o tym nie mogę znaleźć, a podejrzewam, że właśnie w ten sposób uzyskał stopień.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
[edit] Przejrzałem stan mobilizacyjny 24 PAL na dzień 27 sierpnia 1939 roku- Twojego Pradziadka nie ma wśród oficerów i podoficerów.

Pradziadek nie był zawodowym żołnierzem, tylko zwykłym rymarzem z podstawowym wykształceniem, więc szanse na to, że dostał się na taki kurs były znikome, niemniej bardzo dziękuję za sprawdzenie i przekazane informacje.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Możesz się też zwrócić o informację do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie

Zwracałam się już niejednokrotnie, większość dokumentów o pradziadku zaginęła, tam raczej nic już nie wskóram. Podejrzewam, że wiele informacji o Józefie znalazłoby się w dokumentach koła ZBOWiD z Otorowa (w końcu była to organizacja kombatancka), których (na razie bezskutecznie) poszukuję. :)

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Powodzenia w poszukiwaniach.

Dziękuję i wzajemnie. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. :!:

Edit:
Myślę, że ta odznaka na garniturze to właśnie przypinka ZBOWiDu --> https://www.olx.pl/oferta/przypinki-pok ... q3EXn.html

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2018, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Orientujesz się może, czy dużo osób otrzymywało stopnie honorowe podporucznika i jak to się odbywało?

Zawsze stopnie takie nadawała Rada Państwa na wniosek Ministra Obrony Narodowej - zakładam, że Pradziadek otrzymał ten stopień przed 1989 rokiem ?
Po 1989 roku - patrz pkt.8 https://www.arslege.pl/mianowanie-na-stopnie-wojskowe/k473/a41609/

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2018, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Tak, zmarł w 1974, a powyższe zdjęcie wykonano w 1972. :)

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2018, 06:18 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2012, 14:20
Posty: 93
Dzień Dobry.
Potrzebuje pomocy w zakresie umundurowania, uzbrojenia i przynależności pułkowej
Pozdrawiam
Ceglarek Sebastian
https://drive.google.com/file/d/0BwYerq ... sp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2018, 07:47 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Landsturm. Gdzie wykonano zdjęcie?
Problemem jest występowanie jednocześnie batalionów i pułku landszturmu. Stąd kłopot w ustaleniu jednostki o numerze 19.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2018, 11:07 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2012, 14:20
Posty: 93
Witam.
Zdjęcie zostało wykonane w Szprotawie. Wuj Stanisław był obstawie obozu jenieckiego w Szprotawie. Numer 19, jako IR 19, lekko wprowadził mnie w błąd.
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2018, 14:49 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
opis obozu
https://grandeguerre.icrc.org/en/Camps/ ... u-/417/fr/
kilka zdjęć z obozu:
https://grandeguerre.icrc.org/en/PostCards/de
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2018, 07:50 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2012, 14:20
Posty: 93
Jakie jednostki zajmowały się pilnowaniem jeńców wojennych - landsturm czy landwehra? Czy tschako było charakterystycznym nakryciem głowy dla landsturm?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2018, 08:44 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Jednostki zaplecza do pilnowania obiektów strategicznych to jednostki landszturmu. W Strzałkowie były to oddziały:
-V.12 – 2. Landsturm-Infanterie-Bataillon Rawitsch (z Rawicza), powołana 30.08.1914 r. Z początku jednostka ta należała do Inspekcji Obozu Jeńców Wojennych Żagań, następnie podlegała Gubernatorstwu Wojskowemu w Kaliszu a w końcu Generalnemu Gubernatorstwu w Warszawie, przechodząc do innych zadań.
-VII.19 – 19. Landsturm-Infanterie-Ersatz-Bataillon des VII Armee-Korps Stralkowo (tu służył pochowany na strzałkowskim cmentarzu Johann Wennen)
-VII.20 – 20. Landsturm-Infanterie-Ersatz-Bataillon des VII Armee-Korps Stralkowo
Która jednostka chroniła obóz w Szprotawie trudno powiedzieć. Jednostką powołaną w Szprotawie był V.35 – 1.Landsturm-Infanterie-Bataillon Sprottau. Zasadniczo na kołnierzu pojawiało się dodatkowo oznaczenie Korpusu, co znacznie ułatwiało określenie przynależności.
Z informacji uzyskanych wynika jedynie, że komendantem obozu był pułkownik von Wacholtz i porucznik Heyse.
W obu inspekcjach podane liczby dotyczą ilości jeńców, zakwaterowania, chorób itp.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2018, 15:25 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2012, 14:20
Posty: 93
Wielkie dzięki. Bardzo mi się przydadzą nowe informacje
Pozdrawiam
Ceglarek Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2018, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2012, 14:20
Posty: 93
Witam serdecznie. Bardzo gorąca prosba. Szukam osoby, która pomoże mi w rozszyfrowaniu elementów munduru i uzbrojenia?
Pozdrawiam
Ceglarek Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2018, 16:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Witam serdecznie!
Proszę o pomoc przy rozczytaniu wojskowego Heliodor Skrzypczak .Zdjęcie wnuka siostry mojego dziadka.
Z góry serdecznie dziękuje za pomoc.
Krzysztof.
Obrazek

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2018, 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Strzelam :D foto po 1936 r . 7 Dywizjon Artylerii Konnej - Poznań.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2018, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Jarku!
Dziękuję za podpowiedź!
Pewnie poczekamy jeszcze za jakimś potwierdzeniem. Ja o Heliodorze mało wiem, ale rodzina też nie wie za wiele, przynajmniej co do służby wojskowej.
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2018, 15:23 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 397
Lokalizacja: Puszczykowo
Witam,
Proszę o pomoc w identyfikacji mundurów, bo każdy z czterech widocznych na zdjęciu (włączając w to te „dziecięce”) jest inny:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1bb3510f2b9fc1f5

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2018, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 21:24
Posty: 12
Lokalizacja: Wwa
https://www.fotosik.pl/zdjecie/45c61522280149bf

https://images91.fotosik.pl/68/45c61522280149bfmed.jpg

Mam prośbę: Proszę o zidentyfikowanie mundurów czy to jeszcze niemieckie czy już polskie. Szczególnie zależy mi na panu w głębi z lewej - to mój dziadek Wiktor Czysz.

Dziękuję serdecznie,
mania

_________________
Pozdrawiam,
mania

Czysz,Cysch, Potocki, Cieślewicz, Badurski, Śmierzchalski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2018, 23:36 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Proszę o pomoc w identyfikacji munduru. Zdjęcie zostało zrobione w Krotoszynie u fotografa Habowskiego. Nie znam roku jak i tożsamości żołnierza jak sądzę kaprala. Na lewym rękawie munduru biało-czerwona „ łapka” -nie znam prawidłowej nazwy. Zdjęcie z archiwum rodzinnego.

Obrazek

Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2018, 08:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Mirko
Na fotografii jest szeregowy piechoty. Na naramiennikach jest numer jednostki. Jeżeli dobrze odczytuję to pierwszą cyfrą jest "5" a drugą "6" co wskazuje na 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, stacjonujacy w Krotoszynie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/56_Pu%C5%82k_Piechoty_Wielkopolskiej

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2018, 10:48 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Mirko
Na fotografii jest szeregowy piechoty. Na naramiennikach jest numer jednostki. Jeżeli dobrze odczytuję to pierwszą cyfrą jest "5" a drugą "6" co wskazuje na 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, stacjonujacy w Krotoszynie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/56_Pu%C5%82k_Piechoty_Wielkopolskiej

Paweł bardzo dziękuje za odpowiedź oraz za cyfry na naramiennikach :D Myślałam, że to druga belka :D
Może ktoś na zdjęciu rozpozna swojego przodka , a może u kogoś w rodzinie „ uchowało” się takie samo zdjęcie??

Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2018, 21:53 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2018, 21:16
Posty: 21
Lokalizacja: LESZNO / WILKONICZKI
Prosiłbym znawców o opinię co do tego munduru... jestem noga w tej dziedzinie....wiem, że jest to mąż siostry mojej babci....urodzony w 1903 r. na kresach wschodnich ... z tego co jest w przekazach rodzinnych to slużył w wojsku w jednostce wojskowej w Krotoszynie (Wielkopolska) i tam też poznał swoją przyszłą żonę. Mogę się tylko domyślać, że jest to zdjęcie z tego okresu, czyli z okresu 20-lecia miedzywojennego.

Obrazek

_________________
Bogusław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2018, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2018, 21:16
Posty: 21
Lokalizacja: LESZNO / WILKONICZKI
Mam drugą prośbę. To wg. wszelkich moich i nie tylko moich ustaleń jest to MARCIN SZKUDELSKI. rok ur. 1899. Na forum jest watek poświęcony jemu http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=16860. Marcin Szkudelski to brat mojej babci po kądzięli. Mam dużo informacji na temat rodziny Szkudelskich, ale dzieje Marcina sa dla żyjących członków rodziny zagadką, poczawszy w jakim wojsku był i co sie stało, że został rozstrzelany, o czym pisały ówczesne gazety.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

No chyba wielkość zdjęć nie rowala strony, a jeśli tak to prosze modera o informacje i umieszcze miniaturki.

_________________
Bogusław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 05:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
z tego co jest w przekazach rodzinnych to slużył w wojsku w jednostce wojskowej w Krotoszynie


Jeżeli Krotoszyn to 56 pułk piechoty. Na zdjęciu poniżej jest w mundurze niemieckim. Szkoda, że jakość jest słaba bo na patkach jest przynależność do rodzaju wojsk.
Po pracy sprawdzę jaką baretkę ma na piersi.

[edit]
W wycinku prasowym jest informacja o dacie wykonania wyroku. Zwróć się do poznańskiego USC o akt zgonu.

[edit]
niestety, ta 'baretka' nie pasuje mi do żadnego odznaczenia czy odznaki, nie jest to też chyba rozeta oznaczająca pochodzenie żołnierza - te były okrągłe

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 15:44 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2018, 21:16
Posty: 21
Lokalizacja: LESZNO / WILKONICZKI
Kolego, dzięki za ukierunkowanie co do 56 PP z Krotoszyna. POszperałem w necie poczytalem sobie, a zwlaszcza porównałem umudurowanie do dostępnych fotek PP z Krotoszyna i wychodzi mi, że to to samo.
Zaś, co do Marcina Szkudelskiego. Podsyłam Ci druga fotke z nim. Niestety jest ona niepełna, ale może coś więcej Ci powie. No niestety taką mam tylko częściową fotke. Wg.mojej mamy, ktora pamieta jak wygladała cała fotka, to był tam jakiś karabin na kółkach. Było to coś na wzór Karabin maszynowy Maxim wz. 1910. Mam nie jest pewna czy to był taki sam CKM, ale bardzo podobny.
Obrazek

Obrazek

_________________
Bogusław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2018, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Proszę o identyfikację czapki żołnierskiej. Nic nie wiem o osobach na zdjęciu.
Może przybliżona data i typ munduru, formacja wojskowa, pozwolą na określenie pochodzenia zdjęcia.
Pozdrawiam, Ina
https://zapodaj.net/e93d4a73e636e.jpg.html
https://zapodaj.net/e8ab6459caaa0.jpg.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2018, 09:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Reniu

Cytuj:
Może przybliżona data i typ munduru, formacja wojskowa, pozwolą na określenie pochodzenia zdjęcia.


Charakterystyczne "patki" na kołnierzach płaszczy identyfikują je jako umundurowanie armii carskiej Rosji. Natomiast nakrycia głowy z całą pewnością nie są od carskiego umundurowania. Być może to czapki korporacyjne ???

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2018, 11:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pawle, dziękuję.
Mundur by się zgadzał, bo to możliwe, że jest Łódź.
Udało mi się w międzyczasie rozpoznać jedną osobę na zdjęciu.
Prowadziła skład apteczno-drogeryjny, czyli musiała mieć jakieś podstawowe ku temu wykształcenie.
Na zdjęciu jest pewnie z kolegami, może ze szkoły.
Pozdrawiam, Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jaki to mundur
PostNapisane: 13 gru 2018, 22:59 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!
Bardzo proszę o opis munduru.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.



https://photos.app.goo.gl/8Hb4wSSJ6o3DgsiL6

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2018, 05:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Mundur polski, z okresu międzywojennego po 1925 roku.. Niestety jakość zdjęcia uniemożliwia rozpoznanie jednostki. To samo dotyczy odznaczeń i znaków pułkowych. Korpus piechoty, artylerii. Raczej nie kawaleria.
Można zaryzykować, że na czapce widnieje sierżant lub starszy sierżant ale żadnej pewności nie mam.
Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2018, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!
Bardzo bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.Zdjęcie dostałam MMS-em i pewnie dlatego taka zła jakość.

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2018, 08:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Gdyby udało się zeskanować oryginał, może widoczne byłyby odznaka pułkowa i odznaczenia.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2018, 22:16 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!
Czekam na skan oryginału.

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2018, 08:08 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
Mam takie pytanie - czy może ktoś sie orientuje co może oznaczać "kancelaria oddziału sztabowego" (jak zapisane na kartce którą trzymają) ? rózne pomysły mi przychodzą do głowy, ale może ktoś podpowie na podstawie umundurowania? albo ktoś się podzieli swoją wiedzą co za jednostkę to zdjęcie przedstawia?

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2018, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Mundury tu wiele nie pomogą. Odpowiedzia jest data: rok 1919. Nie było jeszcze wtedy munduru WP jako takiego. Dekkrety Naczelnika Państwa dopuszczały używanie mundurów obcych państw po usunięciu z nich odznak przynależności państwowej. Na fotografii widać to: sześciu panów licząc od prawej z tyłu jest w polowych mundurach niemieckich (zapewne dlatego schowano ich za plecami kolegów).
Kancelaria to kancelaria :D czyli kolokwialnie biuro Sztabu. Osoby zajmujące się kancelarią, gońcy czasem również ordynansi. Podpowiedzią może być odznaka na piersi żołnierza w okularach, siedzącego po prawej ale jakość zdjęcia utrudnia identyfikację. Zwróć uwagę, że żaden z żołnierzy nie ma na pagonach oznaczeń jednostki - te wprowadzono później. Również brakuje dystynkcji i oznaczeń na patkach kołnierzy.
Przepraszam za określenie ale to 'zbieranina' ochotników. Panowie ubrali sie w mundury bo w wojsku nie wypadało biegać w marynarkach. Normalni Urzędnicy Kancelarii.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2018, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Mam zdjęcie w jakimś służbowym ubraniu.
Może ktoś z Was wie, jaka grupa zawodowa nosiła taki uniform?
Niestety, nie dysponuję zdjęciem lepszej jakości.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2018, 15:03 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Prawdopodobnie Landsturm
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2018, 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Bardzo przypomina Wachstuchmütze - ceratową czapkę landsturmu

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2018, 15:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Panowie,
bardzo serdecznie dziękuję.
Jak to "baba", miałam zupełnie inne skojarzenia tego krzyża na czapce, nie będę już pisała z czym. :oops:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jaki to mundur
PostNapisane: 18 gru 2018, 23:42 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!
Ponownie proszę o pomoc w rozpracowaniu formacji wojskowej.Takie zdjęcie do mnie dotarło,myślę,że lepsze niż poprzednie.

-Na zdjęciu jest grupka 7 wojskowych-może ktoś z forumowiczów rozpozna swojego przodka.


https://photos.app.goo.gl/8Hb4wSSJ6o3DgsiL6

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2018, 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
No, teraz lepiej widać szczegóły. Korekta do tego co napisałem przedtem: to jest mundur kawalerzysty z 1919 roku (dystynkcje wachmistrza). Taki jak ten:

Obrazek

Co do odznaczenia muszę trochę poszperać.

[edit]
Co do munduru: obstawiałbym lata 1919-1920: 24 marca 1927 roku Minister Spraw Wojskowych wprowadził w pułkach strzelców konnych barwne otoki na czapkach oficerów i szeregowych a tu na czapce takowego nie widzę (może wypowiedzą się Panie, bo jako mężczyzna rozróżniam niewiele kolorów; ) ), rozkazem 27/1920 przywrócono barwne proporczyki na kołnierzach w broniach jezdnych - również brak.

Na piersi najprawdopodobniej Krzyż Walecznych z okuciem

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2018, 19:38 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2018, 10:53
Posty: 5
To nie jest jednak Krzyż Walecznych z okuciem lecz Miecze Hallerowskie. Miecze zawieszone na buławce (typu francuskiego). "Okucie" wygląda na zabrudzenie fotografii, bo ciągnie się na kawałek munduru. Oceniając po wstążce jasnego koloru jest to odmiana Mieczy Hallerowskich z napisem "Ameryka". Poniżej Mieczy prawdopodobnie odznaka pamiątkowa Organizacji Wojsk Pomorza, ale to domniemanie, bo powiększenie zdjęcia mocno zniekształca rysunek.

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2018, 05:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
To nie jest jednak Krzyż Walecznych z okuciem lecz Miecze Hallerowskie

dziękuję Piotrze za sprostowanie :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2018, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2013, 17:29
Posty: 229
Lokalizacja: LESZNO
Witam!
Bardzo serdecznie dziękuje za wszelkie sugestie.

_________________
Parafia Pakosław(Sowy,Zaorle,Golejewko,Dubin,Domaradzice)- (Jarczewscy,Juskowiak, Błażejczak, Szymalka, Szulc)
Chorzemin- (Cieślik, Matysik,Piotrowscy, Gdeczyk, Kucharscy)
Kiełkowo- (Cieślik, Żok)
Łódź -(Wieder, Strycharek, Kaweccy)

Pozdrawiam-Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2018, 01:59 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
OK, to pogłębię temat ze zdjęcia "zbieraniny". Niestety nigdy jakoś mocno się nie interesowałem tymi tematami, a że teraz "siedzę" nad pradziadkiem, to i staram się dowiedzieć jak najwięcej.
Na zdjęciu które przedstawiłem wcześniej mój dziadek siedzi między dwiema niewiastami. Na zdjęciu które pokazuję teraz nie ma żadnego podpisu z rewersu. Jednak tu już widać - wg mnie - jedną gwiazdkę pod orzełkiem czyli jak rozumiem stopień chorążego? Czyli to już musiało być chwilę później, skoro jest polski mundur

Obrazek

zdjęcie 2 ma na rewersie informację "pamiątka z dnia 2 lutego 1919 w Inowrocławiu". 7 lutego to rozumiem, ale "2" jest zapisana wyraźnie. Do tego nie moge nigdzie znaleźć informacji co oznacza pasek na kołnierzu

Obrazek

I na sam koniec przybliżę historię o której wiem - mój pradziadek to typowy przykład męskiej "kariery" wojskowej początku XX wieku - urodzony na kujawach, czyli zaciągnięty do wojska cesarskiego (mój akurat trafił do Kołobrzegu), w 1917 uznany za "gefallen" (tak znalazłem na des.genealogy) ale pewnie tylko sprytnie w tym czasie zadziałał żeby zdezerterować. Na marginesie - to może być mundur polowy piechoty pruskiej?
Obrazek

No i dalsze informacje jakie ogólnie mam to np. ze strony o odznaczeniu Krzyżem Wielkopolskim -
Cytuj:
Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim w walkach o Kruszwicę, Inowrocław, Złotniki Kujawskie i okolicę pod dowództwem kpt. Dratwińskiego Kazimierza w czasie od 3.1. do dnia 15.2.1919 r. Następnie walczył w 59 pp.

To może na tym zdjęciu z podpisami jest m.in. Kazimierz Dratwiński - bo jego zdjęcia chyba nigdzie w sieci nie ma?
Bo finalnie to wyglądało tak, że mój dziadek trochę odznaczeń dostał, zresztą już kiedyś się pytałem w związku z odznaczeniami.

Dzięki jak ktos mi choć trochę naświetli jak to mogło wyglądać? No i Wesołych Świąt


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2018, 06:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Na pierwszym zdjęciu Dziadek ma na czapce orła wz. 1919:

Obrazek

różnił się nieco od Wielkopolskiego:

Obrazek

Co do stopnia: obstawałbym raczej przy podporuczniku: ma koalicyjkę a gwiazdka nie ma otoka (nr 7 to chorąży a 8 - podporucznik):

Obrazek

Mundury na drugim zdjęciu to Armia Wielkopolska. Pasek na kołnierzu plus numer oznaczał pułk:

Obrazek

Obrazek

Jeżeli dobrze widzę dystynkcje na przedramieniu, osoba druga z lewej to sierżant (wachmistrz) sztabowy.

Trzeci mundur to Reisheer: armia Cesarstwa Niemieckiego, szeregowy.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2018, 03:12 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2018, 23:49
Posty: 15
dziękuję z odpowiedź!

tu powiększyłem na ile się dało rękawy
Obrazek

Wydaje mi się że to"1 taśma z petlą i dwie proste" jak znalazłem na jednym z portali, czyli jak kolego Pawle napisałeś - sierżant sztabowy. Wspomniany we wcześniejszym poście Kazimierz Dratwiński - on został mianowany kapitanem pośmiertnie, z tego co zdążyłem się doczytać to po 15 stycznia objął dowództwo batalionu Nadgoplańskiego w stopniu p.porucznika.
Zastanawia mnie też że na kalendarzu dziennym w tle widać cyfrę 25,ale to może być tylko że nikt nie zerwał kartek,

Zaś co do stopnia pradziadka - w znalezionych dokumentach miał wyraźnie wpisane "chorąży w stanie spoczynku". Chyba że były różnice w stopniach armii wielkopolskiej i armii polskiej (bo chyba mundur z pierwszego zdjęcia to nie armia wielkopolska? tu nawiązuję do wypowiedzi o gwiazdce).

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL