Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2014, 16:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Poproszę o pomoc u ustaleniu jaki obszar (ulice) miasta Poznania należał do parafii św. Marii Magdaleny w pierwszej połowie XIX w. (mapki , artykuły , linki). Interesuje mnie też zasięg terytorialny innych poznańskich parafii z tego okresu.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2014, 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Ilość parafii poznanskich w 1820 r i 1888 r- kiedy to rozpisano bardzo dokładnie ich zasięg jest taki sam. Należy więc domniemywać, że spis z 1888 rku odzwierciedla stan z pierwszej połowy XIX w.
Parafia św. Marii Magdaleny obejmowała:
- Poznań - Stare Miasto
- Garbary od domu Erthiana do kościoła Bernardynów
- w prawo od kościoła Bernardynów do Bramy Wrocławskiej
- ul. Garbary
- Za Bramka
- Grobla
Szczegóły innych parafii znajdziesz w Tryptyku Wielkopolskim tom.2 Archidiecezja Poznańska.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2014, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Na pewno Stary Rynek i ulice do niego przylegające. Wg mojej wiedzy ul. Wroniecka do samego jej końca, tj. do jej zbiegu z ul. Małe Garbary.
Ul. Wielkie Garbary zapewne tez należała do Fary, przynajmniej kamienice w okolicach mostu chwaliszewskiego (wiem na pewno że Za Bramką i Woźna [Butelska] też należały do tej parafii).

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2014, 07:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
W zasadzie można powiedzieć, że parafia św. Marii Magdaleny obejmowała te rejony, które dawniej znajdowały się w obrębie murów miejskich plus dawne przedmieście Garbary, a zatem późniejszą ulicę Garbary na jej odcinku przyległym do średniowiecznego miasta wraz z ul. Mostową, Groblą i kilkoma przecinającymi je. Pewną pomocą może być wyrysowanie przebiegu dawnych rozgałęzień Warty.

Trochę trudniej jest dociec dokładnie które domy należały jeszcze do Fary, a które już do Św. Wojciecha w rejonie Małych Garbar. Tam znowu przebieg dawnych murów miejskich i fosy oddzielającej kiedyś jasno miasto od przedmieścia, może być wskazówką. Ale oczywiście nie można wykluczyć pewnych drobnych przesunięć w rejonie zabudowy powstałej na terenie wcześniej zajętym przez fortyfikacje.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2014, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Odnalazłem notatkę z pobytu w AP:
Św. Małgorzata, zgony, 1860 (parafia przylegająca od wschodu do farnej):
ulice należące
- Chwaliszewo
- Zagórze
- Śródka
- Ostrówek
- Tama
- plac archidjecezjalny
- Zawady
- Wenecjańska
- Piotorowo
- Berdychowo
- Forum Antiquum (?)

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2014, 22:18 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam.
To w takim razie mam pytanie: jak to się ma do Parafii Katedralnej w Poznaniu?
Mój zmarły ojciec,urodzony na Śródce na początku XX wieku,opowiadał,że był
ministrantem i u św.Małgorzaty i w katedrze.
A mieszkał niedaleko za mostem,łączącym katedrę ze Śródką.
W każdym razie zmarłych z jego rodziny chowano wtedy na cmentarzu św.
Jana Maltańskiego na tzw.Komandorii,skąd władza ludowa wyrzuciła ich na Miłostowo
do zbiorowych mogił (niestety nie mieszkam w Poznaniu i nikt mnie nie powiadomił
ani mojego ojca o ekshumacji i już chyba nie dotrę do tego,gdzie w przybliżeniu są moi przodkowie pochowani na Miłostowie). Dziwi mnie,że nie była prowadzona ewidencja podczas ekshumacji.Nie sądzę,aby nie było żadnych dokumentów tamtego cmentarza do lat 1960tych,kiedy tę akcję przeprowadzono.
Byłem w par.Jana Maltańskiego w latach 1990tych i nikt nic nie wiedział o żadnych dokumentach cmentarnych.
Dziwne.Bo logiczne jest, że ta parafia zawiadywała przedtem przyległym cmentarzem.
Wracam przez to do podziału terenu między par.Św.Małgorzaty,katedralną i św.Jana M.
Ciekawy jestem Waszego zdania na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2014, 23:19 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
W roku 1805 zniesiono parafie na Śródce, Chwaliszewie i Zagórzu. Ich miejsce zajęła utworzona wówczas Parafia Katedralna. Kościół p.w. św. Małgorzaty na Śródce stał się kościołem sukursalnym dla kościoła parafialnego czyli Katedry. Parafia Archikatedralna do dzisiaj obejmuje swym zasięgiem Śródkę, a znajdujący się tam kościół św. Małgorzaty nadal pełni funkcję pomocniczą. Jakby nie patrzeć, wierni z parafii archikatedralnej mieli i mają do dyspozycji dwie świątynie. Katedra często jest zajęta, odbywają się różne uroczystości, a wtedy Msze św. dla parafian mają miejsce w kościele św. Małgorzaty.
http://www.katedra.archpoznan.pl/index.php
Co do cmentarza, to na forum był już poruszany wątek dotyczący likwidacji cmentarzy parafii św. Jana Jerozolimskiego i cmentarzy parafii Archikatedralnej. Obie parafie miały własne cmentarze, które ze sobą graniczyły - zarówno na Komandorii, jak i przy ul. Krańcowej. Zmarli byli zazwyczaj chowani na swoich cmentarzach parafialnych - odstępstwa od tej reguły były niezwykle rzadkie. Dlatego przypuszczam, że cmentarz na Komandorii utożsamiany jest mylnie jako jeden i należący do pobliskiego kościoła św. Jana Jerozolimskiego, podczas gdy obok istniał też cmentarz parafii Archikatedralnej.
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=672&hilit=jastrz%C4%85b&start=40#p68141

Pozdrawiam
Maciej Czarnecki


PS. Małe sprostowanie. Chwaliszewo nie było samodzielną parafią tylko wchodziło w skład parafii przy kościele św. Mikołaja na Zagórzu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, 10:08 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Witam!
Proszę o pomoc w sprawie pochówku i miejsca gdzie obecnie może znajdować się ten grób? gdzie szukać aktu zgonu?
Rok zg.: 1795 Miejsce zg.: Poznań Poch. miasto.: Poznań-Fara Nr grobu.: 28957 (Poznań, Fara - kość. Św. Marii Magdaleny) 1795.23/II. + G. Kunegunda de Sokolnickie Łukomska z Drzazgowa, l. 45., febris putride, poch. dom.

pozdrawiam
Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
poch. dom. = pochowana u dominikanów

Więcej o cmentarzu dominikańskim:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... f=2&t=5892

28957 to nie nr grobu, lecz nr kolejny Dworzaczkowego wypisu z metryk. Zapis pochodzi z księgi metrykalnej kościoła farnego.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2014, 10:27 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Bartku!
Dziękuję za pomoc jednak zastanawiam się czy jest możliwe by została tam pochowana ponieważ znalazłam informację, że cmentarz na Wzgórzu Św.Wojciecha został założony w latach 1808-1810. Jak dotrzeć do ksiąg metrykalnych kościoła farnego?gdzie szukać?
pozdrawiam
Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2014, 11:35 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
No właśnie, u Dworzaczka najstarsze pochówki u dominikanów notuje się w metrykach farnych w 1725 roku. Ma Dworzaczek osobny wykaz pochówków u poznańskich dominikanów (od 1693 r.), ale jest on skromny, obejmuje głównie dominikanki i chyba tercjarzy/tercjarki. Być może Łukomską pochowano w krypcie kościoła.

Księgi metrykalne parafii farnej są udostępniane na mikrofilmach w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu oraz w mormońskich centrach historii rodziny. Nie spodziewałbym się jednak więcej informacji nad te, które podał Dworzaczek.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2014, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Dla Zofii -
Sprawdziłam zapis zgonu Kunegundy Sokolnickiej-Łukomskiej w AAP; - w orginalnym zapisie jest: "sepulta in Ecclesia P. Dnorum".
P. Dnorum to uproszczony zapis Patrum Dominicanorum; -czyli pochowana w Kościele Dominikanów.
Pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2014, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 12 wrz 2010, 19:05
Posty: 82
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję Ci Izabello za pomoc i prawdopodobnie spróbuję w mormońskim centrum historii rodziny odszukać ten akt zgonu być, może uda mi się również odnaleźć jej akt ślubu? zastanawia mnie dlaczego miałaby być pochowana w Kościele Dominikanów a nie na cmentarzu? z czego miałoby wynikać takie miejsce pochówku?
pozdrawiam
Zofia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2014, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję serdecznie Wszystkim, szczególnie "Maciejowi_pl",
za informacje powyższe.
Moi przodkowie pojawili się na Śródce ok.1869r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2014, 08:38 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Zofia1 napisał(a):
Dziękuję Ci Izabello za pomoc i prawdopodobnie spróbuję w mormońskim centrum historii rodziny odszukać ten akt zgonu być, może uda mi się również odnaleźć jej akt ślubu? zastanawia mnie dlaczego miałaby być pochowana w Kościele Dominikanów a nie na cmentarzu? z czego miałoby wynikać takie miejsce pochówku?

Krypta była uprzywilejowanym miejscem pochówku, pisze o tym Asia Lubierska w swoim opracowaniu "Kilka słów o poznańskich nekropoliach" (na naszym portalu w dziale "Opracowania"). A dlaczego u dominikanów, a nie we farze? Bo zapewne na mszę chodziła do dominikanów, fundowała im paramenta, elementy wystroju kościoła lub czyniła pobożne zapisy na klasztor. Szerzej o relacjach szlachta-zakony w tamtym okresie w kronikach klasztornych miasta Poznania:
http://wmsklep.home.pl/pl/p/Kroniczka-r ... znaniu/208
http://wmsklep.home.pl/pl/p/Kronika-Ref ... nskich/209

(w tak dobrej cenie również w poznańskich antykwariatach; na Allegro 10x drożej)

W Tekach Dworzaczka niemało parafian farnych ma adnotację "poch. dom."

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2014, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu znajduje się spis domów parafii św. Marii Magdaleny z 1728 roku. Sygnatura AC 198, k. 271-280.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2014, 14:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Po wpisaniu w google: "Baza danych mieszkańców Poznania w 1792" pojawi się spis mieszkańców na podstawie spisu posesji.
Pozdrawiam Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2020, 14:04 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2020, 17:00
Posty: 21
Super, dziękuję za informację! :)

Bartek napisał(a):
W Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu znajduje się spis domów parafii św. Marii Magdaleny z 1728 roku. Sygnatura AC 198, k. 271-280.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2020, 14:05 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2020, 17:00
Posty: 21
Bardzo dziękuję za podpowiedź!

Izabella napisał(a):
Po wpisaniu w google: "Baza danych mieszkańców Poznania w 1792" pojawi się spis mieszkańców na podstawie spisu posesji.
Pozdrawiam Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 14:25 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Różnorakie spisy mieszkańców Poznania do XVIII wieku można znaleźć w książce "Opisy i lustracje Poznania".

Indeks nazwisk:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?p=4390

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2020, 17:00
Posty: 21
Dziękuję! Już się kiedyś na ten indeks natknąłem, ale to dziwne, bo nie ma tam nic o Watsonach. Fakt, że chyba w drugiej poł. XVIII w. zniknęli na dobre z Poznania. Albo wyjechali z niego (jak mój pra...dziadek Jakub), albo zabrakło męskich potomków, ale na pewno byli tam obecni w XVII i pierwszej poł. XVIII w.

Janusz


Bartek napisał(a):
Różnorakie spisy mieszkańców Poznania do XVIII wieku można znaleźć w książce "Opisy i lustracje Poznania".

Indeks nazwisk:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?p=4390


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Andrasz napisał(a):
Dziękuję! Już się kiedyś na ten indeks natknąłem, ale to dziwne, bo nie ma tam nic o Watsonach. Fakt, że chyba w drugiej poł. XVIII w. zniknęli na dobre z Poznania. Albo wyjechali z niego (jak mój pra...dziadek Jakub), albo zabrakło męskich potomków, ale na pewno byli tam obecni w XVII i pierwszej poł. XVIII w. Janusz
Bartek napisał(a):
Różnorakie spisy mieszkańców Poznania do XVIII wieku można znaleźć w książce "Opisy i lustracje Poznania".
Indeks nazwisk:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?p=4390

Inwentarze Mieszczańskie z wieku XVIII z Ksiąg Miejskich i Grodzkich Poznania Tom I z lat 1700-1758
przygotowali do druku Józef Burszta i Czesław Łuczak

s. 57-60
Inwentarz pośmiertny kupca Wilhelma Watsona i żony jego Elżbiety z r. 1710

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL