Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2014, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2014, 11:02
Posty: 5
Witam,

Moj pierwszy post na forum.
Zajmuje sie rodzina Fons z Piesna (kolo Lobzenicy) - od rau OT: pisze zza granicy stad niestety brak polskich znakow.

Dotychczas udalo mi sie wysledzic losy przodkow do okolo 1790 roku, lacznie z emigracja w 1870 roku i pozniej do USA, z ktorymi zreszta utrzymuje kontakt i buduje drzewo dalej.

Mam jednak kilka pytan odnosnie Piesna.
Na stronie gminy Lobzenica znalazlam takie informacje:
Wieś należała do łobżenickiego klucza. Piesna odnotowana została 24 października 1467 r., kiedy Sędziwoj zapisywał ją wraz z innymi dobrami swojej żonie Barbarze. Od 1475 r. część należności ze wsi przekazywana była na rzecz kościoła parafialnego. W 1772 r. wieś zamieszkiwana była (poza chłopami) przez dwóch rzemieślników, posiadała karczmę, młyn i 17,5 łanów wiejskich. W 1815 r. było tu 28 domów zamieszkałych przez 158 mieszkańców. W latach 1904-5 było tu polskie sołectwo.

Z roznych innych informacji znalezionych przeze mnie wnioskuje ze:
- miasto Lobzenica bylo miastem prywatnym nalezacym do rodu Krotoskich (a potem nastepcow)
- Piesno to jedna z wsi, ktore pracowaly dla miasta
- mieszkancy tej wsi osiedlili sie tam niejako na zaproszenie rodu Krotoskich

Z danych liczbowych (powyzsze 28 domow, a takze liczba mieszkancow plus dane o czlonkach mojej rodziny) moge wnioskowac, ze prawie cala wies zamieszkana byla przez 1-2 rodziny (w tym jedna z nich to Fons).

Czy ktos tutaj zajmuje sie historia Lobzenicy i moglby mi naswietlic realia historyczne?
Czy rzeczywiscie chlopi w jakis sposob zostali do wsi zaproszeni?
jesli tak, to dlaczego? Ze wzgledu na jakies specyficzne umiejetnosci?

Nazwisko Fons ukazuje sie w tym regionie od abt. 1750 (byz moze wczesniej, ale nie posiadam takich danych) - przy czym wsia "rodzinna" jest zawsze Piesno. Pozniej rodzina ta kolonizuje miejscowosci w poblizu: Skitz, Kobelnik, Rudna, Slawianowo, Kunowo etc.

Nazwisko Fons pojawia sie w Europie w gminach fryzyjskich i polnocno-niemieckich. Zastanawia mnie, skad wzieli sie w tej konkretnej miejscowosci.

z gory dziekuje za podzielenie sie informacjami


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2015, 10:54 
Offline

Dołączył(a): 18 kwi 2013, 13:35
Posty: 36
Witam,
Ja poszukuję informacji z Rudnej o której Pan wspomina. Czy w swoich poszukiwaniach natknął się Pan na nazwisko Tetzlaff.
Z jakich źródeł Pan korzystał?

_________________
Ania

Szukam rodziny:
Tetzlaff z Rudnej,
Łabędź (Labenz) z Runowa Krajeńskiego,
Klemundt (Labenz) z Kamienia Krajeńskiego,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2015, 11:08 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2014, 11:02
Posty: 5
Tak. Moja pra-prababcia nazywala sie Michalina Tetzlaff ;)

Wystepuje na tym drzewie strona 8: http://www.sztandar.dmkhosting.net/imag ... 20fons.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2015, 12:16 
Offline

Dołączył(a): 18 kwi 2013, 13:35
Posty: 36
Moja Teofila Łabedź z d. Tecłaff ur. 10.VII.1877 r. w miejscowości Rudna, zm. 26.IX.1945 r. w Runowie Krajeńskim, jej rodzicami byli: Andrzej Tecłaff, Marcjanna Golla.
Chodź co do dat to są rozbieżności staram się trzymać tych, które otrzymałam z USC w Więcborku.
Tym samym nie mogła być córką Twojej Michaliny. Rozumiem, że Tetzlaff to nazwisko panieńskie. Może zatem mogła być siostrą ojca Teofili, niestety nie znam jego daty urodzenia, te dokumenty chyba są w Arch w Koszalinie, tam jeszcze nie dotarłam.
Czy posiada Pan może wykaz rodziny Michaliny?

_________________
Ania

Szukam rodziny:
Tetzlaff z Rudnej,
Łabędź (Labenz) z Runowa Krajeńskiego,
Klemundt (Labenz) z Kamienia Krajeńskiego,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2015, 12:42 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2014, 11:02
Posty: 5
Nie. Nie posiadam nic na temat rodziny Michaliny.

natomiast duzo rekordow do nazwiska Tezlaff wyskakuje w bazie Poznan Project: http://poznan-project.psnc.pl/
Prosze sprobowac, moze da sie cos posklejac. Nazwisko jednak wystepuje w tak roznych pisowniach, ze trzeba by chyba wrzucic kilka kwerend (np. Tetzlaw, Teclaw, Tetzlaff itd.).

Marcjanna Golla zreszta tez w tej bazie figuruje, ale z data urodzenia 1812, wiec to chyba nie ta sama osoba. W 1842 wyszla po raz drugi za maz za Jana Fonsa.

Co do moich zrodel: sa baaaaardzo rozne. Moje poszukiwania to juz z parenascie lat. Sprawe utrudnia fakt, ze mieszkam za granica. Dlatego dokumenty polskie czasem wyszukuje dla mnie kilka zaprzyjaznionych osob w Polsce. Inne zrodla to wszelkiego rodzaju bazy danych dostepne przez internet: Mormoni, Poznan Project, bazy imigracji do USA etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2021, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2021, 18:36
Posty: 3
Witam cześć mojej rodziny też pochodziła z Piesna: Kapeja, Ziarnik


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL