Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2019, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 12 kwi 2015, 21:34
Posty: 61
Pan Krzysztof Dobrzyński zadał pytanie " I co dalej ? ". Pojawiło się pojęcie "ściany" , do której szukający przodków już doszli lub dojdą w przyszłości. Zabrzmiało to trochę pesymistycznie.
Ciekawa może być informacja, jak daleko doszliście Państwo w swoich poszukiwaniach ?.Gdzie obecnie znajduje się Wasza "ściana" ? Z którego roku macie najstarsze dokumenty dotyczące Waszych przodków ?
Może to wleje trochę optymizmu w serca wątpiących i pozwoli im szukać dalej.
Najstarszy mój dokument pochodzi z roku 1751 i dotyczy narodzin brata mojego praprapradziadka. Dzięki temu znam imię mojego prapraprapradziadka. To oczywiście Joannes.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2019, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
1728 Gniezno z Akt Miasta. Dodatkowo znalazlem wielu Dobrzynskich w Gnieznie i okolicach od 1680 lat. Niestety epidemia dzumy jaka miala miejsce w Gnieznie w latach 1708 az do 1714 (3 nawroty epidemii) calkowicie zdziesiatkowalo mieszkancow. Zmarlo ok 5 tys osob. I teraz mam pytanie czy moi to nowo przybyli czy kontynuacja tych z 1680 lat? Niestety brak mnie znanych dokumentow zrobil wlasnie te sciane.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2019, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Najstarszy dokument dotyczący moich przodków, który posiadam, pochodzi z roku 1702. Najstarszy znany mi dokument jest z roku 1674, a pochodzi z ksiąg cysterskich i dotyczy dzierżawienia karczmy. Odnalazł go p. Krzysztof Raniowski poszukując materiałów do nowej książki.
Krzysztofie, mam podobny problem, bo nazwisko Krzyżan (Walenty) występuje w lustracji dóbr biskupich z 1577 roku, zgadza się miejscowość, ale nijak nie mogę powiązać tej osoby z moimi przodkami, bo brak ksiąg metrykalnych.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2019, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
... dochodzimy do ściany i...

Na ogól tak bywa i trzeba z tym się pogodzić.

Ale... czasami zdarza się "przejście przez lustro".

Tak zdarzyło się w wypadku jednej z moich linii rodowych.
Dzięki opracowaniom historycznym, głównie pana Tomasza Jurka.
Natrafiłam też na artykuły polemiczne między historykami, które jeszcze dodały wiele niespodziewanych faktów.
Wszystkie te prace bardzo sobie cenię, bowiem materiały źródłowe, na jakich opierają się ich autorzy, są dla mnie niedostępne.
Zatem, "papieru", dokumentu jako twardego dowodu we własnym ręku nie mam, ale mam relacje historyków-profesjonalistów, wiarygodnych osób, które przekazały to, co same zobaczyły w materiałach, a co zobaczyły, to zapisały :)

Zatem, może się zdarzyć, że o jakichś naszych przodkach dowiemy się drogą pośrednią, z innych źródeł.
Do takich zaliczyć można także Teki Dworzaczka; wszakże to notatki z dokumentów. A gdy dotyczą lat bardzo dawnych (np. XV w.), małe mamy szanse dotrzeć do nich osobiście. więc: chwała Dworzaczkowi!

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2019, 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Krysiu masz racje dlatego wspomnialem o nieznanych przeze mnie zrodlach. Teki Dworzaczka sa wrecz bezcenne. Ale ja czekam na wlozenie w internecie ksiegi miejskie Gniezna za lata 1660-1730. Niektore sa ale wczesniejsze. To jedno z podstawowych zrodel, ktore siedzi mi w glowie. Co jeszcze istnieje?
Z rodzina mojej mamy tez mam sciane. Bozposrednio Wieruszewskich mam z Debnicy, wlasnosci kiedys Dzialynskich. Pierwszy zapis 1817 lata. Sa tez wczesniejsi Wieruszewscy w Bninie, (pierwszy zapis 1760 lata) rowniez wlasnosc Dzialynskich. Reszta osob o tym nazwisku to okolice od Jarocina do Ostrowa Wlkp. oraz raczej poludnie Wielkopolski okolice Konina. Tak wiec hipoteza, ze Debnica wywodzi sie z Bnina poprzez rodzine Dzalynskich, a tam pewnie dotarli z Jarocina, Pleszewa, Sobotki.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2019, 10:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
O, tak. Księgi miejskie to wspaniałe źródło.
We wspomnianych przez Ciebie księgach Gniezna, a także ówcześnie odrębnego miasteczka Grzybowo, znalazłam rewelacyjne dla mnie zapisy o innych przodkach i zarazem odkryłam dotychczas nieznanych.
Popieram Twoje oczekiwanie na opublikowanie kolejnych ksiąg miejskich.
Gniezna, i nie tylko...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2019, 12:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Ale ja czekam na wlozenie w internecie ksiegi miejskie Gniezna za lata 1660-1730. Niektore sa ale wczesniejsze.


Ależ te księgi są dostępne. W zasadzie począwszy od sygnatury I/32 do I/38 są to księgi radzieckie, księgi I/88-I/89 to księgi ławnicze i wójtowskie, a I/92-I/93 to księgi podwójtowskie (wicewójtowskie). Również księgi jurydyk miejskich (za wyjątkiem Grzybowa Świętojańskiego) obejmują ten okres. Tak więc na brak materiału nie można narzekać... :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2019, 14:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Wojtku bardzo Tobie dziekuje za wiadomosc. Ja szukalem w szukajwarchiwach. Czy moglbys mnie naprowadzic na prawidlowe miejsce w internecie prosze? Bede bardzo wdzieczny. Pewnie cos zle zrobilem.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2019, 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Akta można przeglądać w dwóch wersjach:
- poprzez WBC: http://www.wbc.poznan.pl/publication/84644
- szukajwarchiwach (nowa wersja): https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/18486

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2019, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Bardzo Tobie Wojtku dziekuje. Piatek bedzie juz zajety. Dobrze ze to najdluzszy dzien w roku.

W Szukajwarchiwach to sa Akta Miasta Gniezna to samo co jest w WBC. 2 razy na roznych stronach. Akta Miasta przewalkowywalem chyba 2 razy :)
Pozostaje mi czekac na uzuppelnienie luk:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol_cur=5

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL