Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 15:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 maja 2021, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Witam

Moja Babcia była Ukrainką. Mój Dziadek był Polakiem. Poznali się w Niemczech na robotach. Po wojnie z mężem, przez Belgię, przyjechała do Polski i tu żyli do końca życia.
Tak sobie myślę, że Babcia musiałam zmienić obywatelstwo. Z ukraińskiego (wtedy chyba rosyjskiego) na polskie. Myślicie, że mam szanse na zdobycie dokumentów dotyczących zmiany obywatelstwa ? Jakieś papiery, zdjęcie ? Gdzie uderzyć ? A może to jakieś "tajne sprawy" i nie są dostępne dla szarego obywatela ? Co o tym sądzicie ?

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2021, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1007
Czy babcia była przed wojną obywatelką ZSRR czy może polską ?
A może po prostu na podstawie ślubu z Polakiem została automatycznie uznana przy przyjeździe do Polski za obywatelkę polską. Wtedy na Zachodzie chroniono obywateli radzieckich przed deportacją do Sowietów i starano się nadawać im inne obywatelstwa.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2021, 18:58 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
janusz59 napisał(a):
Czy babcia była przed wojną obywatelką ZSRR czy może polską ?
A może po prostu na podstawie ślubu z Polakiem została automatycznie uznana przy przyjeździe do Polski za obywatelkę polską. Wtedy na Zachodzie chroniono obywateli radzieckich przed deportacją do Sowietów i starano się nadawać im inne obywatelstwa.

Pozdrawiam
Janusz

Była na pewno obywatelką ZSRR. Może rzeczywiście na podstawie ślubu została Polką. Wtedy nie ma co szukać raczej. Babcia po wojnie "tam" była tylko raz. Nie wiem dlaczego, ale nie chciała tam jeździć. Cała jej rodzina tam mieszkała, a jej nie ciągneło nazad. Tylko ona jena została z całej rodziny wywieziona jako młoda dziewczyna.
Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2021, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
izabela napisał(a):


Była na pewno obywatelką ZSRR. Może rzeczywiście na podstawie ślubu została Polką. Wtedy nie ma co szukać raczej. Babcia po wojnie "tam" była tylko raz. Nie wiem dlaczego, ale nie chciała tam jeździć. Cała jej rodzina tam mieszkała, a jej nie ciągneło nazad. Tylko ona jena została z całej rodziny wywieziona jako młoda dziewczyna.
Dziękuję.


Babcia Pani nabyła polskie obywatelstwo na pewno jako cudzoziemka przez zamążpójście za obywatela polskiego.
Ale podejrzewam że jakaś papierologia musiała obowiązywać.
Na przykład: https://szukajwarchiwach.pl/53/471/0/st ... bJednostki
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2021, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
ebryka1 napisał(a):
izabela napisał(a):
Była na pewno obywatelką ZSRR. Może rzeczywiście na podstawie ślubu została Polką. Wtedy nie ma co szukać raczej. Babcia po wojnie "tam" była tylko raz. Nie wiem dlaczego, ale nie chciała tam jeździć. Cała jej rodzina tam mieszkała, a jej nie ciągneło nazad. Tylko ona jena została z całej rodziny wywieziona jako młoda dziewczyna.
Dziękuję.


Babcia Pani nabyła polskie obywatelstwo na pewno jako cudzoziemka przez zamążpójście za obywatela polskiego.
Ale podejrzewam że jakaś papierologia musiała obowiązywać.
Na przykład: https://szukajwarchiwach.pl/53/471/0/st ... bJednostki
Pozdrawiam
Grzegorz

A jeżeli wyszła za dziadka w Niemczech, to te sprawy, cała papierologia, musiały być załatwiane w Niemczech ? Czy raczej potem w Polsce? Do Polski wrócili w 1948. Po zakończeniu wojny z Niemiec pojechali do Belgii, gdzie mieszkali ok. 3 lata.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2021, 18:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1588
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Izo,
sprawdzałaś na stronie:
https://collections.arolsen-archives.org/en/search/?p=1
Wpisz uprzednio nazwisko ,kolejno imię .

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2021, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1007
W internecie znalazłem ciekawy artykuł Dra Mikołaja Brenka " Repatriacja obywateli ZSRR z Wielkopolski w latach 1950-1952". Jest tam naświetlona sytuacja na Zachodzie i w Polsce.
Osobiście podejrzewam , że gdy dziadkowie przekraczali granicę polską po powrocie z Belgii , to babcia miała już wyrobione "polskie papiery" i być może czekali z powrotem do Polski do czasu uzyskania odpowiednich dokumentów.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2021, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Ela z Pojezierza napisał(a):
Izo,
sprawdzałaś na stronie:
https://collections.arolsen-archives.org/en/search/?p=1
Wpisz uprzednio nazwisko ,kolejno imię .

Tak, sprawdzałam. Nie ma nic.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2021, 17:34 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
janusz59 napisał(a):
W internecie znalazłem ciekawy artykuł Dra Mikołaja Brenka " Repatriacja obywateli ZSRR z Wielkopolski w latach 1950-1952". Jest tam naświetlona sytuacja na Zachodzie i w Polsce.
Osobiście podejrzewam , że gdy dziadkowie przekraczali granicę polską po powrocie z Belgii , to babcia miała już wyrobione "polskie papiery" i być może czekali z powrotem do Polski do czasu uzyskania odpowiednich dokumentów.

Pozdrawiam
Janusz

Bardzo prawdopodobne. Artykuł przeczytam z ciekawości. dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL