Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 12:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 paź 2008, 23:52 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Otrzymałam niedawno dokument a właściwie coś w rodzaju dokumentu dotyczącego potwierdzenia stanu szlacheckiego z 1797 roku na Wołyniu -powiat Zasławski.Poświadczenie daje dwunastu obywateli guberni Wołyńskiej i Podolskiej. Mam pytanie: jakie okoliczności wymagały poświadczeń przynależności do stanu szlacheckiego.Z góry za wszelkie informacje dziękuje.Wiem,że na to forum mogę liczyc,nie raz już mi pomagaliście.
---------------------------

Hanka

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2008, 00:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Haniu w internecie znajdziesz wiele na ten temat. Ogolnie to potwierdzenie szlachectwa dala ulgi podatkowe, lepsze pozycje wojskowe, pozycje rzadowe oraz prestiz posiadania papierka. Niestety w tamtych latach czeste byly oszustwa. Ale o tym w internecie. Bylo to kosztowne i wielu nie bylo na to stac ale tez wielu tego nie robilo z dumy. Oto dlaczego: "jak powiada Juraha w "Panu Tadeuszu": "Pytać u mnie patenta, kiedym został szlachcicem? Sam Bóg to pamięta! Niechaj Moskal w las idzie pytać dębiny, kto jej dał patent rosnąć nad wszystkie krzewiny?"
Powodzenia
Tutaj jest troche na ten temat.
http://www.nienaltowski.net/Wywod%20Szlachectwa.htm

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2008, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie-piękne dzięki za odpowiedż i za link, który daje mi pogląd na temat legitymacji.
Mam jeszcze pytanie,czy jak nie mieli już majątków tz,ziemi czy wsi w posiadaniu a pochodzili z Wielkopolski okolice Kościana,Mchy,Sępno i wyjechali do gubernii Wołowskiej(chyba za pracą??? tak przypuszczam)musieli udawadniać swoje pochodzenie???
Przepraszam za takie pytania ale jestem ciągle jeszcze laikiem w moich poszukiwaniach genealogicznych .W miarę jak dokopuje się przodków mam coraz więcej dokumentów i faktów ale jest mi je niezmiernie trudno uszeregować -poskładać w całośc.Kopalnią wiedzy o mojej rodzinie są dla mnie TEKI DWORZACZKA-ale niestety nie zdążył opracować monografii na literę "S" tak więc szukam i błądzę.Pozdrawiam Hanka

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2008, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Cytuj:
Mam jeszcze pytanie,czy jak nie mieli już majątków tz,ziemi czy wsi w posiadaniu a pochodzili z Wielkopolski okolice Kościana,Mchy,Sępno i wyjechali do gubernii Wołowskiej(chyba za pracą??? tak przypuszczam)musieli udawadniać swoje pochodzenie???

Nikt nie musial. Po prostu zrobiono wymogi i kogo bylo stac a chcial i kto mial jakies dokumenty albo swiadkow to sie staral o swiadectwo. Na mazowszu zyli i zyja potomkowie szlachty, ktorych nie sposob rozpoznac sposrod chlopow ale ich swiadomosc pochodzenia jest dosyc mocna. Tak Teki sa swietna baza danych. Wielkopolanie maja latwiej w poszukiwaniach.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2020, 21:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Parafia Lutynia, wpisano w
1795 – 1826
Księga chrztu par. Lutynia.

Rozkaz Rządu aby Zapisuiąc Metrykę Dziecka Slacheckiego Rodu dodac ywyrazic następujące Kondycye czy mu iest Plebanowi pewnym stan Oyca,
y prawe urodzenie Ochrzconego Dziecka czy mu wiadome albo czy tez te dwie okoliczności są mu nieznajome zupełnie, iedynie tylko zpowiesci Rodzicow
lub kogo innego którego wyrazić należy

Wydaiąc zas im Mętryki udającym się do woyska lub do Kadetow to wyrazic należy
1mo [Primo] Słowo w Słowo wypisać z Mętryki koscieley
2do [Secundo] Pod Mętryką ma Pleban dodać czy mu pewność albo tylko Opinia z powieści powszechney ze Dziecko to w małżeństwie spłodzone,
lub potym legitymowane było
3tio [Tertio] Czy oyciec iest aktualny Slachcic albo tylko za takiego miany
4to [Quarto] kto iest matka y iakiego urodzenia. to wszystko iest
Pana Privationis Beneficy: Dnia 28 Febr odebrałem 1800.


Dla łatwiejszego czytania zmieniłam format tekstu.
W oryginale jest pisany jednym ciągiem, wyraz za wyrazem.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL