Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 mar 2024, 05:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 160 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lis 2019, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2019, 07:53
Posty: 230
https://www.myheritage.pl/
myheritage ma rowniez promocje na test DNA 49€

_________________
Pozdrawiam Alina
Ja pomogłam Tobie, teraz ty pomóż
https://www.siepomaga.pl/alusia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2020, 20:30 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Badania DNA rzucą światło na dzieje dynastii Piastów.

https://www.dzieje.pl/rozmaitosci/badan ... EpHO4utgGQ

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2020, 11:22 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
"Jedną z czaszek dodatkowo trójwymiarowo zeskanowano, co w połączeniu z danymi z analizy genomu pozwoli na rekonstrukcję wyglądu zmarłej osoby"


Dodam tylko, że skanowaniem czaszek w Płocku i w Krakowie zajmował się nasz zespół z PCSS. Piszę "czaszek", bo w sumie było ich kilka, choć w bardzo różnym stanie - niektóre zachowane w kilku oddzielnych fragmentach. Skanowanie odbywało się za pomocą ręcznego skanera laserowego, a uzyskane dane (tzw. chmura punktów) może posłużyć do stworzenia cyfrowych modeli trójwymiarowych i do późniejszej analizy, a nawet - jak piszą w artykule - do rekonstrukcji wyglądu zmarłych osób, choć nad tym muszą popracować specjaliści. Wiem skądinąd, że takie prace już trwają.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2020, 11:52 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Powrócę jeszcze do sprawy przenoszenia danych. Czy na podstawie przeniesionych wyników (autosomalnych oczywiście) z Ancestry można później zbadań w FamilyTree mtDNA i Y-DNA ?
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 15:39 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam Wszystkich.
Jak jesteśmy przy "materialnej" stronie genealogii,to chciałbym się zapytać o relacje grupy krwi i pokrewieństwa.Jestem z wykształcenia filologiem i semantyka,znaczenie słów są mi bliskie.Pojęcia: "krewny,pokrewieństwo,pokrewny,więzy krwi" na pewno nie wzięły się z niczego.
Czy mogę poprosić o zajęcie stanowiska w tej sprawie?
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek "gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Badanie DNA
PostNapisane: 25 maja 2020, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2020, 10:56
Posty: 5
Dobry wieczór:-) mam pytanie i może ktoś na forum będzie mógł pomóc mi wyjaśnić pewną sprawę.
Zrobiłam sobie badania DNA w celach genealogicznych i nie rozumiem jednej rzeczy, jak mogę mieć z jedną i tą samą osobą brak wspólnego pochodzenia etnicznego a zarazem wspólny segment lub segmenty DNA.
Np. mam 0,0% pochodzenia etnicznego Aszkenazyjczyków a zarazem mam wspólny segment DNA z osobą , która jest w 100 % pochodzenia aszkenazyjskiego. Jak to prosto i obrazowo wyjaśnić?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 10:11 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
A jak długie są te wspólne segmenty? Może obejmują tzw. śmieciowe DNA?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 13:12 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2020, 10:56
Posty: 5
Dziękuje za zainteresowanie sprawą:-) Przykładowo - 0,2% wspólnego DNA ( 14,6 cM) , 1 segment, przy braku wspólnego pochodzenia etnicznego.
Co to praktycznie oznacza?
Pozdrawiam serdecznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 14:57 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Myślę, że to sprawa zaokrągleń wyników dot. pochodzenia etnicznego. Piszesz 0,0% - czyli zaokrąglenie do jednego miejsca po przecinku. Możesz więc być 0,04% Aszkenazi.

Tu dyskusja w temacie:
https://forums.familytreedna.com/forum/ ... pean/page2

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2020, 10:56
Posty: 5
Świetnie! sytuacja zaczyna się rozjaśniać:-) zaraz sięgnę do polecanego linku, a czy można gdzieś zrobić badania, żeby wyjaśnić tylko to pochodzenie aszkenazyjskie i sprawdzić te miejsca po przecinku:-) ogólne badania robiłam na MyHeritage. Mam w podobieństwach DNA sporo Aszkenazyjczyków ale nasi przodkowie mogli się etnicznie spotkać na wspólnych terenach np. na Bałkanach czy w Europie Wschodniej ale mam też osoby, które nie mają ze mną żadnego etnicznego punku wspólnego. Jeśli będzie Pan miał jakieś sugestie w tej sprawie czy przydatne odnośniki, bardzo będę wdzięczna:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 21:38 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2020, 10:56
Posty: 5
Link widzę super ciekawy i z tego co rzuca się w oczy dotyczy tego co mnie interesuje i co chcę wyjaśnić, ale niestety, jestem z pokolenia, które nie zna angielskiego:-) ale i tak dziękuję!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 21:55 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Proponuję zająć się teraz genealogią papierową i znaleźć wspólnego przodka z tymi Aszkenazi.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2020, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2020, 10:56
Posty: 5
Genealogia papierowa nic nie dała:-) myślę, że sprawa będzie bardzo odległa w czasie o jakieś 300 lat i wtedy jest chyba prawdopodobne to przypuszczalne 0,04 po przecinku:-) Za link dziękuję, znalazłam tłumaczenie na polski, którego w pierwszej chwili nie zauważyłam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2020, 20:43 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Tylko 36 zł za test, brać póki jest! :)
https://www.pepper.pl/promocje/myherita ... -79-275997

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2020, 22:34 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
skała napisał(a):
Tylko 36 zł za test, brać póki jest! :) https://www.pepper.pl/promocje/myherita ... -79-275997 Pozdrawiam Piotr
Cena z kodem za jeden test to 9$, przy zakupie dwóch testów i więcej wysyłka jest darmowa, próbki odsyłamy do USA pocztą polską poleconym priorytetem za 16zł.
Tylko skąd wziąć ten kod?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2020, 22:49 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Kod DNAGEDCOM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2020, 23:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
skała napisał(a):
Tylko 36 zł za test, brać póki jest!
MyHeritage Test DNA 9$ zamiast 79$!
Idź do okazji przekierowuje na zakup za 49 €‎ i po wpisaniu kodu[-10€‎] jest do zapłaty z przesyłką[+13,95€‎] 52,95 €‎. Więc sam test kosztuje 39 €‎. [Euro]

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2020, 23:40 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Proszę zmienić na dolary i zamawiać z Polskiego IP. U mnie ta oferta nadal działa. Przy zamówieniu dwóch zestawów odpada koszt wysyłki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2020, 15:43 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Już po zabawie. Wróciła standardowa cena, ale zamówienia już realizują :D
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2020, 17:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Trochę off-topic bo o polskich badaniach genealogii DNA domowych kotów naszych przodków.

Jednak przy okazji sporo ciekawych informacji o metodologii badań historycznego DNA.

Do odsłuchania tutaj:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/skad- ... oty-164142
(trzeba kliknąć na ikonce 'play' > odtwarzacza - jest tuż pod pierwszym zdjęciem na stronie.)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2020, 19:36 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
TomekD napisał(a):
Trochę off-topic bo o polskich badaniach genealogii DNA domowych kotów naszych przodków.

Jednak przy okazji sporo ciekawych informacji o metodologii badań historycznego DNA.

Do odsłuchania tutaj:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/skad- ... oty-164142
(trzeba kliknąć na ikonce 'play' > odtwarzacza - jest tuż pod pierwszym zdjęciem na stronie.)


Bardzo ciekawe. Wychodzi na to, że koty przybyły na tereny współczesnej Polski przed Słowianami (hahah).
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2020, 22:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Te badania dotyczą zwierzaków z neolitu.
Teza że przed Słowianami obecne tereny Polski były bezludne, a Słowanie spadli z nieba wydaje sie dość ryzykowna.

Jeżeli kogoś z nas kot adoptował (znaczy się - mamy w domu kota) to nikt w materiale nie twierdzi że nasz kitek ma genetycznie coś wspólnego z kotami nubijskimi z neolitu.
W podsumowaniem wywiadu jest potwierdzenie skromnej czasowo kociej luki genetycznej - tak pomiędzy neolitem a okresem rzymskim :lol:

Najciekawsza jest prezentacja metod jakimi się posłużono w badaniach - te są uniwersalne.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2020, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
TomekD napisał(a):
Te badania dotyczą zwierzaków z neolitu.
Teza że przed Słowianami obecne tereny Polski były bezludne, a Słowanie spadli z nieba wydaje sie dość ryzykowna.

Jeżeli kogoś z nas kot adoptował (znaczy się - mamy w domu kota) to nikt w materiale nie twierdzi że nasz kitek ma genetycznie coś wspólnego z kotami nubijskimi z neolitu.
W podsumowaniem wywiadu jest potwierdzenie skromnej czasowo kociej luki genetycznej - tak pomiędzy neolitem a okresem rzymskim :lol:

Najciekawsza jest prezentacja metod jakimi się posłużono w badaniach - te są uniwersalne.


Bardzo ciekawa ta luka. Jeszcze ciekawsze, że została wyłapana. W audycji pada stwierdzenie, że druga inwazja kotów na nasze ziemie miała miejsce w epoce wpływów rzymskich. Wówczas tereny te zamieszkiwali Germanie (np. Wielkopolskę zamieszkiwali Wandalowie). Słowianie pojawi się dopiero po nich czyli po drugim rzucie (a właściwie pierwszym udomowionych) kotów.
Wszystko to jest tym bardziej ciekawe dla mnie, że mój kot przeszedł niedawno etap udomowienia (z żyjącego na ulicy po domowego pieszczocha).
Pozdrawiam - Leszek.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2020, 11:28 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Ciekawostka dotycząca badań kopalnego DNA Wikingów, również ze stanowisk archeologicznych w Polsce.

https://wyborcza.pl/7,75400,26306941,ko ... =BoxOpImg8

Artykuł dostępny jest w formie papierowej w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 20:01 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dobry wieczór.
Na Family Tree DNA pojawiła się wersja 3.0 "kalkulatora etnicznego".
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2020, 21:49 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Czy MyHeritage DNA posiada jakieś istotne ograniczenia dla korzystających z bezpłatnego abonamentu?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2020, 07:42 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Z okazji zbliżającej się dziesiątej rocznicy mojego zainteresowania genealogią chcę kupić testy DNA dla moich rodziców.

Obecnie mój plan to zrobić testy autosomalne na Ancestry, ponieważ mają największą liczbę użytkowników, a później wyniki będą mógł ściągnąć i wrzucić do innych serwisów (a z innych do Ancestry się nie da). Natomiast mitochondrialne oraz Y-111 na FamilyTreeDNA, bo później można podpiąć wyniki do Geni.

Są już (wstępne?) promocje z okazji Black Friday, ale patrząc historycznie to wydaje mi się, że świąteczne promocje były ciekawsze zazwyczaj, więc czekam póki co.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2020, 09:57 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Bartek napisał(a):
Czy MyHeritage DNA posiada jakieś istotne ograniczenia dla korzystających z bezpłatnego abonamentu?

Są jakieś ograniczenia, ale nie wiem do końca jakie, ponieważ korzystam z bezpłatnego konta z transferu z Moikrewni.
Wiśnia napisał(a):
Z okazji zbliżającej się dziesiątej rocznicy mojego zainteresowania genealogią chcę kupić testy DNA dla moich rodziców.

Obecnie mój plan to zrobić testy autosomalne na Ancestry, ponieważ mają największą liczbę użytkowników, a później wyniki będą mógł ściągnąć i wrzucić do innych serwisów (a z innych do Ancestry się nie da). Natomiast mitochondrialne oraz Y-111 na FamilyTreeDNA, bo później można podpiąć wyniki do Geni.

Są już (wstępne?) promocje z okazji Black Friday, ale patrząc historycznie to wydaje mi się, że świąteczne promocje były ciekawsze zazwyczaj, więc czekam póki co.

Najkorzystniejsze oferty na FTDNA kojarzę z Black Friday (z wysyłką poniżej 50 $). Test z Ancestry w Polsce najlepiej chyba kupić na niemieckim Amazonie. W tej chwili są za 60 €, ale np. miesiąc temu były za 49 € (wysyłka w cenie). Dobry pomysł z zakupem testu na Ancestry, jednak trzeba pamiętać, że po transferze w innych serwisach dostaniemy trochę mniej dalszych dopasowań. Najlepiej pewnie kolejną osobę w tej samej rodzinie (np. kuzynostwo) przetestować np. w MyHeritage - tam aktualnie mam najciekawsze trafienia, chociaż w jednym przypadku Ancestry też okazało się bardzo pomocne. Myślę jeszcze nad testem z 23andMe.
Przy zakupach na MyHeritage i FTDNA można wykorzystać też cashback np. z Giving Assistant. Dodatkowo przy użyciu mojego linku afiliacyjnego dają 5 $ na start https://givingassistant.org/?rid=gq4TvLhte7

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2020, 17:54 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Black Friday już niedługo i na pewno będę wypatrywał obniżek. Porównując ceny na stronie Ancestry i Amazon.de doszedłem do tego samego wniosku, ale właśnie czekam na taką promocję 50 euro bądź lepszą.

Jak już przetestuję swoich rodziców to przyjdzie pora na teściów :lol: (a idealnie na obie babcie żony)

Dziękuję za informację o cashbacku, nie omieszkam skorzystać jak już dojdzie do zakupu :D

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2020, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
skała napisał(a):
Najkorzystniejsze oferty na FTDNA kojarzę z Black Friday (z wysyłką poniżej 50 $). Test z Ancestry w Polsce najlepiej chyba kupić na niemieckim Amazonie. W tej chwili są za 60 €, ale np. miesiąc temu były za 49 € (wysyłka w cenie). Dobry pomysł z zakupem testu na Ancestry, jednak trzeba pamiętać, że po transferze w innych serwisach dostaniemy trochę mniej dalszych dopasowań. Najlepiej pewnie kolejną osobę w tej samej rodzinie (np. kuzynostwo) przetestować np. w MyHeritage - tam aktualnie mam najciekawsze trafienia, chociaż w jednym przypadku Ancestry też okazało się bardzo pomocne. Myślę jeszcze nad testem z 23andMe. Przy zakupach na MyHeritage i FTDNA można wykorzystać też cashback np. z Giving Assistant. Dodatkowo przy użyciu mojego linku afiliacyjnego dają 5 $ na start https://givingassistant.org/?rid=gq4TvLhte7 Pozdrawiam Piotr

A nie mozna zrobic upload raw data do 23andMe? Raw data z Myheritage, Ancestry albo FamilyTree.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2020, 07:07 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Ancenstry w końcu dało promocje - 45 euro na Amazon.de, ale tylko dzisiaj do północy!

Na FTDNA dodali od wczoraj darmową wysyłkę do wcześniejszej promocji, trwa do 1 grudnia.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2020, 22:01 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Przerobiłem właśnie ów 5-letni już wątek do końca. Jest to bogata skarbnica wiedzy, linków i spostrzeżeń! :)

Dzięki temu już wybrałem pierwsze testy. Mam pytanie czysto teoretyczne: czy ktoś z tutaj obecnych wykonał test 'Big Y-700' an FTDNA? I jakie wrażenia po tym? Co ciekawe ponoć nie można pobrać w tym przypadku surowych danych.

Pozdrowienia!
Adam

P.S. W tym momencie MyHeritageDNA za 45 EUR, wysyłka darmowa przy 2 sztukach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2020, 18:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Ja mam BIG-700 i moglem pobrac dane. Troche czasu musialo minac by mnie ostatecznie zakwalifikowac. Maja dobre forum gdzie mozna sie wiele nauczyc i dowiedziec zadajac pytania.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2020, 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Teraz trzeba dodatkowo zapłacić $100 za możliwość ściągnięcia pliku BAM lub $49 za plik VCF.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2021, 10:56 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Dla tych, którzy nie planują testu Y-DNA: jest narzędzie szacujące haplogrupę na podstawie DNA autosomalnego.

https://ytree.morleydna.com/extractFromAutosomal

Niestety nie działa u Pań.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2021, 13:23 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Dziś promocja FTDNA na test aDNA - 59$
https://www.familytreedna.com/products/family-finder


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2021, 11:50 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
25 kwietnia przypada międzynarodowy dzień DNA. Z tej okazji FTDNA przygotowało promocje na zestawy, np. Y-111 taniej o 50$. Szczegóły: https://www.familytreedna.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2021, 16:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Witam,
niedawno zrobiłam sobie test na ancestry. Wyszło fajnie, bo chciałam potwierdzić pokrewieństwo z rodziną z USA i się potwierdziło (4xpradziadek wyjechał do Stanów z trzecią żoną). Natomiast zastanawiałam się nad inną sprawą- moja babcia nie znała swojego ojca i pomyślałam, że może zrobię jej któryś tych testów DNA, bo może udałoby się czegoś dowiedzieć o tej części rodziny, tylko za bardzo nie wiem który... będę wdzięczna za pomoc, bo jestem zupełnym laikiem w tym temacie ;)
Pozdrawiam,
Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2021, 17:40 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
matkaleena napisał(a):
moja babcia nie znała swojego ojca i pomyślałam, że może zrobię jej któryś tych testów DNA, bo może udałoby się czegoś dowiedzieć o tej części rodziny, tylko za bardzo nie wiem który... będę wdzięczna za pomoc, bo jestem zupełnym laikiem w tym temacie ;)

Swoje wyniki przerzuć też na MyHeritage. Szukać nieznanego pradziadka możesz w ten sam sposób, chociaż tutaj potrzeba dużo szczęścia. Przede wszystkim trzeba przetestować jeśli to możliwe babcię, ew. jednego lub dwóch potomków babci i dla porównania krewnego od strony prababci. Oczywiście im pokoleniowo starsze osoby, tym lepiej. Wśród zestawów którymi zarządzam, miałem taki przypadek, że trafiłem w ten sposób na... sąsiada :D

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2021, 10:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Właśnie chciałam przetestować babcię, póki jeszcze mogę. Babcia niestety nie miała rodzeństwa. Mogę oczywiście wziąć próbkę od mamy jeszcze... a swoje wyniki wrzuciłam na familytree, ale nie wiedziałam, że na myheritage też się da. Dziękuję za podpowiedź!

Pozdrawiam,
Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2021, 11:30 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Jeśli jest taka możliwość, to na tę chwilę wystarczy przetestować babcię. Jeśli będzie taka potrzeba, to później można też jej kuzynostwo.

Na MyHeritage darmowe jest zdaje się mocno ograniczone, ale do sprawdzenia wystarczy i tam mam właśnie jedne z najciekawszych wyników.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2021, 12:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Wielkie dzięki, mam nadzieję, że babcia nie będzie się opierać testom ;)

Pozdrawiam,
Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2021, 12:57 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Pewnie nie, ale z własnego doświadczenia podpowiem, aby w rozmowie ze starszymi ludźmi z początku nie używać słowa "badanie", czy nawet "test DNA". Najlepiej chyba zacząć od tego co nas interesuje, później że potrzeba trochę śliny i dalej już można tłumaczyć po co, jak i dlaczego.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2021, 13:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Za wszystkie wskazówki wielkie dzięki. Moja babcia to trochę ciężki przypadek. Pokazała mi ostatnio zdjęcie, na którym są jej rodzice. Na moje pytanie czy wie cokolwiek o swoim tacie odpowiedziała: nie, bo mnie to nigdy nie interesowało, a mama nie chciała opowiadać... babcia rocznik 1940. Jedyne co wiem to to, że ojciec mieszkał w Poznaniu jeszcze po wojnie. I tyle. Dlatego pomyślałam o tych testach... a od czego najlepiej zacząć? To znacz,y z którego testu byłoby najlepiej w przypadku badania babci skorzystać?

Pozdrawiam,
Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2021, 14:20 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Ancestry, MyHeritage, 23andMe, FTDNA (Family Finder) wszystko to są podobne testy, a różnią się głównie bazą wyników i w pewnym stopniu badanym obszarem genomu, który jednak w większości się pokrywa. FTDNA oferuje też inne testy linii męskiej i żeńskiej, ale w tym przypadku można je pominąć. Gdybym miał nieograniczone środki, to bym babcię przebadał w prawie wszystkich tych firmach i jeszcze zrobił pełne sekwencjonowanie np. w Nebula lub Dante. Optymalnie jednak będzie zrobić test w Ancestry lub MyHeritage, przy czym Ancestry nie pozwala na importowanie innych wyników. Eksportując plik z Ancestry do MyHeritage dostaniemy też mniej dalszych dopasowań, ale w sumie i tak tutaj interesują nas te stosunkowo bliskie. W tej chwili najkorzystniej chyba wychodzi zakupienie testu Ancestry na niemieckim Amazonie.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2021, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Moim zdaniem najlepiej zrobić badanie w 23andme i/lub w Ancestry, a później dodatkowo wrzucić otrzymane wyniki na FamilyTreeDNA i MyHeritage - będzie większa szansa na znalezienie bliskich powiązań. 23andme i Ancestry nie przyjmują transferów wyników z innych serwisów, a mają spore bazy danych, więc szkoda nie skorzystać.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2021, 06:57 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
matkaleena napisał(a):
Na moje pytanie czy wie cokolwiek o swoim tacie odpowiedziała: nie, bo mnie to nigdy nie interesowało, a mama nie chciała opowiadać... babcia rocznik 1940. Jedyne co wiem to to, że ojciec mieszkał w Poznaniu jeszcze po wojnie. I tyle.

Trochę nie w temacie, ale przecież możesz wyciągnąć odpis aktu urodzenia babci i tam powinni być zapisani rodzice. Można to zrobić online przez profil zaufany, koszt 22 zł.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2021, 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Hmm no myślałam kiedyś o tym akcie urodzenia babci, ale potem mi z głowy wyleciało... Co prawda moja mama uważa, że ojca nie podano przy narodzinach babci, ale może się mylić i będę miała niespodziankę :D Babcia nigdy nie mówiła o ojcu, ucinała pytania, tematy rodzinne jej nie interesują, także nawet nie wpadłam na to, żeby ją bezpośrednio zapytać o akt urodzenia czy ślubu...
Dziękuję za opinie! widziałam właśnie, że 23andme nie pozwala na transfer danych z zewnętrznych źródeł, rozważę zatem ancestry i 23andme.
Póki co czekam aż myheritage przeanalizuje moje dane.


Pozdrawiam,
Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2021, 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mam trochę pokrewny problem, kolega chciałby odnaleźć swego biologicznego dziadka. Jego mama przyszła na świat "u bauera" jako owoc miłości babci z jeńcem francuskim, który po wojnie wrócił do Francji i nie wiadomo skąd był, ani jak się nazywał.

Kolega jest "zielony" w genealogii, więc nie chcę przedstawiać mu tysiąca opcji, ale w takiej sytuacji, co byście radzili jako dobry test na początek, może być jakiś szeroki, kwestie finansowe nie są chyba jakimś szczególnym ograniczeniem. Grunt, żeby w miarę łatwo wejść do dobrej bazy danych, która da szansę na złapanie jakichś krewnych we Francji czy gdziekolwiek oni mogą dziś być. Z rodziny kolegi żyje, oprócz mamy, jeszcze jedna siostra babci, więc zapewne najlepiej test wykonać obu paniom.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2021, 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Wydaje mi się, że najlepiej zrobić paniom test w 23andme i później przetransferować wyniki do innych baz (MyHeritage i FamilyTreeDNA). Z tego, co czytałem, to Ancestry nie wysyła testów do Francji, więc robienie u nich testu by chyba wiele nie dało.
Gdyby mama miała brata, to można by szukać rodziny nieznanego dziadka po Y-DNA (wtedy na start zrobiłbym test Y-37 w FamilyTreeDNA).

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 160 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL