Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 paź 2021, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Dzień dobry

Poszukuję aktów ur/chrztu z parafii Kościan:

Jan Andrzejewski, ur. około 1760 (raczej przed tym rokiem),
Katarzyna Klupś alias Klupieć, ur. około 1760,
Bartłomiej Smoczyk alias Smok, ur. około 1765,

Najprawdopodobniej urodzili się w Nacławiu lub Czarkowie.
Będę wdzięczny za bliższe informacje o urodzinach tych osób.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2021, 13:18 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, przejrzałam lata 1755- 1770, Czarkowo i Nacław.

Andrzejewski-
To nazwisko występuje w aktach dwa razy:

Nacław, 17.IV.1760- ur. Katarzyna, rodz. Jan, Jadwiga, chrz. Jan Andrzeiewski, Katarzyna Melterowa (powinno być raczej Metlerowa), oboje z Nacławia.
Obrazek

Nacław, 30.XII.1768- ur. Ewa, rodz. Piotr Andrzeiewski, Katarzyna, chrz. Maciej Andrzeiewski, Zofia Bączkowa, oboje z Nacławia.
Obrazek

Jan Andrzejewski- będzie ciężko Tobie zweryfikować, który to Jan, bowiem w aktach nie ma nazwisk, dlatego podaję te dwa powyżej, bo może po imionach rodziców dojdziesz.

I tak urodzenia dzieci o imionach Jan:

Nacław, 8.VI.1755- ur. Jan, rodz. Maciej, Zofia, chrz. Tomasz ?, Marianna Bokoska z Kościana.
Obrazek

Nacław, 8.X.1758- ur. Jan Kanty, rodz. Jakub, Barbara, chrz. Maciej Bąk, Teresa Smoczykowna, panna, oboje z Nacławia.
Obrazek

Czarkowo, 13.V.1758- ur. Jan Nepomucen, Izydor, dwojga imion, rodz. Maciej, Agnieszka, chrz. Paweł Sikorski, Agnieszka Maiewska, oboje z Kościana.
Obrazek

Nacław, 25.V.1760- ur. Jan Nepomucen, rodz. Tomasz, Jadwiga, chrz. Maciej, Marianna Zawartka, oboje z Nacławia.
Obrazek

Klups/Klupieć Katarzyna- też brak nazwisk:

Nacław, 18.XI.1758- ur. Katarzyna, rodz. Michał Komornik, Regina, chrz. Regina Smoczyczka, Tomasz Zawart, oboje z Nacławia.
Obrazek

Nacław, 3.XI.1759- ur. Katarzyna, rodz. ojciec nieznany, matka Małgorzata z Nacławia, chrz. Paweł Murcha, Regina Smoczyczka, oboje z Nacławia.
Obrazek

Nacław, 16.III.1760- ur. Katarzyna Senen (Sienieńska), rodz. Józef, Teresa, chrz. Szymon Szłapczak z Kiełczewa, Marianna Zgorzelewiczewa z Kościana.
Obrazek

Nacław, 19.X.1768- ur. Katarzyna, rodz. Wojciech, Małgorzata, chrz. Paweł Szafrankiewicz z Kiełczewa, Franciszka Owsiana z Sierakowa.
Obrazek

Smoczyk/Smok Bartłomiej:
W tych latach, powyżej, urodzony tylko jeden-
Czarkowo, 25.VIII.1756- ur. Bartłomiej, rodz. Bartłomiej, Katarzyna, chrz. Marcin? Bąk z Nacławia, Regina Jurgowa z Sierakowa.
Obrazek

Jeżeli chodzi o pozostałe miejscowości zapisane w księgach kościańskich, to urodzeń dzieci o tych imionach jest dużo, niestety bez jednoznacznego stwierdzenia, że są to dzieci urodzone z rodziców o powyższych nazwiskach.
W większości aktów nie ma wpisanych nazwisk.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2021, 18:22 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, bardzo Ci dziękuję za tyle cennych informacji.
Masz rację, że trudno, a nawet chyba niemożliwe zweryfikować na tym etapie czy chodzi o te osoby.
Wiem o nich tyle, że Jan Andrzejewski i Katarzyna zd. Klupś alias Klupieć byli małżeństwem.
W dniu 05-07-1783 urodził im się syn Wawrzyn. Szacuję więc, że Jan i Katarzyna:

- mogli urodzić się około 20 lat wcześniej
- około roku 1782 mogli zawrzeć małżeństwo
Wiem też, że Jan zmarł przed 27.11.1806, bo wtedy zawarł małżeństwo ich syn Wawrzyn, a Jan już wtedy nie żył.
Niestety nie mam danych o ślubie oraz zgonach Jana i Katarzyny Andrzejewskiej zd. Klupś. Być może te akty ułatwiłyby
weryfikację ich urodzeń. Jednak i to nie daje takiej gwarancji, bo z tego co widzę, to wówczas akty zawierały dość skąpe dane.

Co do Bartłomieja Smoka alias Smoczyka: 24.12.1785 urodziła się z niego i żony Agnieszki córka Ewa.
Ewa wyszła za mąż za w/wym. Wawrzyna 27.11.1806 i z aktu ich małżeństwa wynika nazwisko rodowe Agnieszki - Jurga.
Bartłomiej żył w dniu ślubu Ewy, zatem zmarł po 27.11.1806, a jego żona Agnieszka już nie żyła.
Swego czasu otrzymałem informację, że od roku 1760 do chwili urodzin córki Ewy jedyny ślub, który się wtedy odbył pomiędzy Bartłomiejem Smoczykiem
i Agnieszką miał miejsce 22.01.1773. Jednak nazwisko rodowe Agnieszki to Szłapka (nie Jurga), córka Wojciecha. Tak więc nie mam nawet pewności
jakie nazwisko rodowe miała żona Bartłomieja i czy to ślub tego Bartłomieja.
Rok urodzenia wskazanego przez Ciebie Bartłomieja jak najbardziej mógłby pasować. Skoro w innych miejscowościach urodziło się dużo dzieci o takim imieniu, to
póki co muszę pozostać z wątpliwościami, bo nie wiem czy na pewno urodził się w Nacławiu lub Czarkowie.

Jeszcze raz ślicznie Ci dziękuję i jeśli masz dane o małżeństwach z tej parafii z lat około 1780, to mam nieśmiałą prośbę o sprawdzenie Jana Andrzejewskiego
z Katarzyną Klupś i Bartłomieja Smoczyka z Agnieszką.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2021, 15:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

W latach 1770-1785 w księgach kościańskich brak małżeństwa Jana Andrzejewskiego z Katarzyną Klupś.

Jest jeden akt- Sieraków 16.XI.1778, bez nazwisk młodych, za to są nazwiska świadków (tak mi się wydaje): Kazimierz Mielcarek, Wojciech Owsiany.
Czy to akt małżeństwa, nie wiem, musiałby to ktoś zobaczyć.
Obrazek

A tu akt, o którym wspomniałeś- Bartłomieja Smoczyka i Agnieszki.
Jest tak, jak Tobie ktoś podał:
Kiełczewo, 22.I.1773.
Bartłomiej Smoczyk młodzian, Agnieszka córka Wojciecha Szłapki, panna. Świadkowie- Wojciech Smoczyk, Kazimierz Smoczyk.
Obrazek

Jeżeli chodzi o Jana Andrzejewskiego i Katarzynę Klupś-
Na BaSI jest akt zg. Franciszki lat 16, córki Jana i Katarzyny.
Akt zapisany jest w parafii Wonieść/ Przysieka.
Może tam warto poszukać aktów do Jana i Katarzyny?
Jeszcze może Białcz, Czacz, Gryżyna?

Agnieszka Jurga/Szłapka.
Może być tak, że matka Agnieszki była z domu Jurga.
W akcie małż. Bartłomieja i Agnieszki, zapisano Agnieszkę jako córkę Szłapki, a w akcie ślubu Ewy i Wawrzyna, została zapisana jako Jurga.

Jeżeli chodzi o księgi kościańskie, takie wpisy zdarzały się nie raz, i nie dwa.
Też miałam zagwozdki z tak pomieszanymi nazwiskami w moim drzewie.

Trzeba by przejrzeć księgi od najmłodszych, do lat najstarszych, i po kolei eliminować.
Tak wyrywkowo raczej nic nie da, właśnie z powodu braku nazwisk- czasami wpisy dotyczące dzieci, rodzeństwa, więcej mogą wnieść, niż szukanie konkretnego aktu.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2021, 08:29 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, bardzo Ci dziękuję, za tak wyczerpującą odpowiedź.
Teza o matce Agnieszki wydaje się bardzo prawdopodobna i godna głębszej analizy, podobnie jak trop wonieski Jana i Katarzyny.
Jeszcze raz dziękuję.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2021, 16:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu- Agnieszka, żona Bartłomieja Smoczyka zmarła 14.III.1787.
Kiełczewo 16.III.1787.
Agnieszka Smoczykowa z Kiełczewa, po porodzie, pochowana 16.III.

Obrazek

Bartłomiej i Agnieszka mieli 7 dzieci, wszystkie urodzone w Kiełczewie:
1) Agnieszka ur. 29.XII.1774.
2) Walenty ur. 8.II.1777.
3) Marianna Apolonia ur. 24.I.1780.
4) Stanisław ur. 2.V.1781.
5) Jakub Filip ur. 1.V.1784.
6) Ewa ur. 24.XII.1785.
7) Józef ur. 9.III.1787.

Przed 1774 nie ma zapisanych urodzeń dzieci z rodziców: Bartłomiej i Agnieszka- więc jest duże prawdopodobieństwo, że ślub z 1773, Bartłomieja i Agnieszki córki Wojciecha Szłapki, jest tym ślubem, który poszukujesz.

A tu drugi ślub Bartłomieja, za dyspensą-
Sierakowo 10.V.1787.
Bartłomiej Smoczyk, wdowiec z Kiełczewa.
Małgorzata Meyzianka z Sierakowa, córka Stanisława i Ewy Meyzów.

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Ostatnio edytowano 18 paź 2021, 18:31 przez Gosia53, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2021, 18:23 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Ślicznie Ci Małgorzato dziękuję. Bardzo miła niespodzianka i super sprawa. :D

Otrzymałem też dwa dni temu akt małżeństwa pomiędzy Andrzejem Haydakiem i Katarzyną z parafii Kościan. Zawarty został w styczniu 1752.
Niestety nie mogę odczytać nazwiska rodowego panny młodej. Czy masz może dostęp do tego aktu i spróbować odczytać to nazwisko?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2021, 18:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Galanska?
Może wklej ten akt na forum do odczytania.

Poprawiłam opis do aktu 2-go ślubu Bartłomieja-
wcześniej napisałam "z dyspensą", powinno być "za dyspensą" :?

Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2021, 19:02 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, wskazane przez Ciebie małżeństwo Bartłomieja z Małgorzatą Meyzą dało mi sporo do myślenia. Wróciłem do starych zapisków.
Otóż swego czasu będąc w archiwum znalazłem akt zgonu 80/1824 Bartłomieja Smoczyka lat 90 z Kiełczewa. Zatem urodziłby się około 1734 r.
Uznałem, że to musi być inny Bartłomiej, bo wpisano, że był mężem Małgorzaty Meyzy, a pierwszą żoną Katarzyna (chyba Matecka).
Nie było nic na temat żony Agnieszki. Teraz ten ślub z M.Meyzą uprawdopodabnia ten zgon, ale nadal zagadką pozostaje Agnieszka.
Może Bartłomiej był żonaty trzykrotnie, a Agnieszka była drugą żoną.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2021, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, jeszcze trochę do Twoich poszukiwań.

Kolejny, 3 ślub Bartłomieja Smoczyka-
Kiełczewo 6.XI.1804, wpis 13-
Bartłomiej Smoczyk lat 50, wdowiec z Kiełczewa.
Katarzyna Meyza z d. Matecka lat 36, wdowa po Michale Meyza.
Obrazek

Małgorzata, 2-ga żona Bartłomieja zmarła- i tu zagwozdka, dwa akty zgonu, dwie różne daty i wiek.
1) Kiełczewo 17.V.1802, wpis 113,
Małgorzata de Meyzy/z Meyzów Smoczykowa lat 44, żona Bartłomieja Smoczyk z Kiełczewa.
Obrazek

2) Kiełczewo 2.VII.1804, wpis 45.
Małgorzata z Meyzów Smoczykowa, Bartłomieja Smoczyka z Kiełczewa żona, lat 32, zm. 1.VII o godz. 3 z rana, po porodzie.
Z tą samą datą, wpis 46, zapisano kolejny zgon-
1.VII. godz. 10 rano zmarła Marianna, w dwunastej godzinie życia, córka Bartłomieja i Małgorzaty Smoczyków z Kiełczewa, pochowana tego samego dnia.
Obrazek

Myślę, że ten 2. akt jest właściwy, a ten 1., to jest wpis dodatkowy księdza, jako duplikat. Ksiądz pomylił się i wpisał pod maj 1802, zamiast 1804. Pewnie pisał z pamięci, bo w wieku też pomyłka.

Z wpisem w 2. akcie zgadza się też akt ur. Marianny-
Kiełczewo, 30.VI.1804, wpis 68.
Rodzice: Bartłomiej Smoczyk, Małgorzata Meyza.
ur. Marianna, chrzestni: Szymon Łukaszczyk z Kościana, Ewa Meyzina z Sierakowa.
Obrazek

Grzegorzu, w akcie zgonu (o którym wspomniałeś) Bartłomieja 1824 zapis brzmi-
"...olim Margaretha de Meyzy primi voti et Catharina de Matecka secundi voti conjux"- Małgorzata z Meyzów była z pierwszego ślubu, Katarzyna z Mateckich z drugiego.
Obrazek

Czyli śluby się zgadzają-
1. ślub z Agnieszką- Bartłomiej zapisany jako młodzian.
2. ślub z Małgorzatą- tu już jest wdowcem.
3. ślub Katarzyną- ponownie wdowiec.

Wiek Bartłomieja-
Wiarygodniejszy jest wiek wpisany w akcie trzeciego ślubu- 50 lat, niż w akcie zgonu Bartłomieja- 90 lat.
Pan młody raczej wiedział w jakim wieku jest, a zgon podawali sąsiedzi, albo dalsza rodzina, w tamtych latach, 70 a 90 lat, to dla przodków nie była żadna różnica.
50 lat w roku 1804- urodził się ok. 1754, jest akt ur. z roku 1756, minimalna rozbieżność
Przy 1. ślubie nie ma podanych lat, być może w dyspensie jest zapis o wieku, może ktoś przetłumaczy.

Andrzejewski-

Szukając aktu ur. Marianny Smoczyk natrafiłam na akt ur. córki Jana Andrzejewskiego i Katarzyny:
Nacław, 24.V.1804, wpis 53.
ur. 21 tego samego miesiąca, o godz. 5 wieczorem Magdalena, rodz. Jan Andrzejewski, Katarzyna, z Nacławia, sculteter/sołtys, wójt.
Chrzestni- Andrzej Szufla de loco Klupiec, Marianna Smoczykowa z Nacławia.
Obrazek

Jeżeli w 1804 urodziło się Janowi dziecko, to znaczy, że zmarł pomiędzy 1803 a 1806 (ślubem Wawrzyna).
Nie ma w tych latach zapisanego zgonu Jana Andrzejewskiego, w żadnej miejscowości.
Jest taki zgon:
Nacław, 20.VIII.1804, wpis 54.
Zmarł 17 tego miesiąca Jan Jędrzejewski alias Maćkowiak de loco, lat 50, scultetus z Nacławia.
Obrazek

Zgadza się imię, profesja, wiek- też można dopasować do aktów, które wcześniej Tobie podałam.
Andrzejewski/Jędrzejewski- czy to jest właśnie ten Jan, ponowna zagadka.

Może lata późniejsze, po roku 1800, coś by wniosły?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2021, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, wielkie dzięki. Jestem pod ogromnym wrażeniem skąd Ty masz te wszystkie dane i jak potrafisz je szybko przeszukać.
Muszę to wszystko przetrawić, bo z tym Bartłomiejem sytuacja robi się coraz bardziej zagmatwana.
Pierwsza rzecz, która mi się nasunęła to wiek Bartłomieja w chwili ślubu z Agnieszką (rok 1773) i gdyby przyjąć, że urodził się w 1756,
to ślub z Agnieszką brałby w wieku 17 lat. Jak na tamte czasy to chyba rzecz mało spotykana, chociaż wykluczyć tego nie można.
Kolejność jego ślubów:
1. 22.01.1773 z Agnieszką Szłapką - Bartłomiej jako młodzian.
2. 10.05.1787-05-10 z Małgorzatą Meyzą - jako wdowiec
3. 06.11.1804 z Katarzyną Matecką - jako wdowiec
W akcie zgonu Bartłomieja z 1824 wpisano, że Małgorzata była pierwszą żoną. Może ksiądz pominął Agnieszkę we wpisie.
Biorę pod uwagę jeszcze możliwość pomieszania ślubów Bartłomiejów - ojca i syna, bo ten urodzony w 1756 był synem Bartłomieja.
Bartłomiej zmarły w 1824 w wieku 90 urodziłby się około 1734 i mógłby być ojcem Bartłomieja ur. w 1756.
Do tego wszystkiego nazwisko rodowe pierwszej żony Szłapka, a w akcie małżeństwa córki Ewy w 1806 r. podane jest nazwisko matki Jurga.
Nie można też wykluczyć, że obaj Bartłomieje, zarówno ojciec jak i syn mieli za żony Małgorzaty zd. Meyza i oba zgony Małgorzat dotyczą różnych osób.

Z tym Janem Andrzejewskim pięknie to zanalizowałaś i wydaje się, że dzięki temu znalazłaś właściwy akt jego zgonu.
Wielkie dzięki raz jeszcze. :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2021, 12:47 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, znalazłem w zapiskach z archiwum akt chrztu Małgorzaty Meyzy z 27.05.1772 w Sierakowie c.Stanisława i Ewy. To się zgadza z tym zgonem
żony Bartłomieja - Małgorzaty z roku 1804 (zmarła w wieku 32 lat, zatem urodziła się w 1772). W akcie ślubu za dyspensą w roku 1787 wymienieni są
też takie same imiona jej rodziców. Dziwna sprawa, bo Małgorzata w chwili tego ślubu miała 15 lat, a wyszła za wdowca starszego o 16 lat.

Wg wskazanego przez Ciebie aktu ur. Bartłomieja Smoczyka z roku 1756 był on synem Bartłomieja i Katarzyny. Można z grubsza założyć, że ojciec urodził
się około 1735 r. Nie mam żadnych zapisków z archiwum sięgających tych lat.

Nie chciałbym nadużywać Twojej uprzejmości, ale jeśli można, to mam prośbę o sprawdzenie czy około 1735 r. urodził się Bartłomiej Smoczyk alias Smok, Smoczyński.
Zresztą w okolicy tego roku miałbym jeszcze kilka osób do sprawdzenie urodzeń.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2021, 14:09 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Grzegorzu, myślę, że te trzy śluby dotyczą jednego Bartłomieja- jeżeli to jest syn Bartłomieja i Katarzyny, to dotyczy to syna, a nie ojca (ojciec byłby już zbyt wiekowy w stosunku do dat tych ślubów i późniejszych narodzin dzieci).
Przemawiają o tym wpisy w poszczególnych aktach, kolejność dat w ślubach, urodzeniach dzieci, zgonach.
Ale oczywiście, tak jak piszesz, wszystko jest możliwe.
I bez kompleksowego przejrzenia ksiąg nie sprawdzi się tego, bowiem sprawdzenie wyrywkowo różnych zakresów lat nie da całościowego poglądu na te małżeństwa.

Jeżeli chodzi o dwa wpisy zgonu Małgorzaty, uważam, że akt z 1804 jest tym właściwym, i że dotyczy on żony Bartłomieja syna, a nie ojca.
Wpis pod rokiem 1802 jest dopisany później- wskazuje na to napisanie go z prawej strony księgi, nr wpisu jest nadpisany z lewej strony nad numerami kolejnych aktów, różni się też charakter pisma, inną ręką były robione wpisy w kolejnych aktach, a inna ręka pisała notatkę o zgonie Małgorzaty.
I żaden z tych wpisów nie może dotyczyć Katarzyny, żony Bartłomieja, ojca Bartłomieja ur. 1856- w zgonie zapisanym w 1802 Małgorzata miała 44 lata, a więc ur. się ok. 1758, a w zg. z 1804 miała 32 lata, więc ur. ok. 1772.
Dla poglądu wklejam całą stronę księgi w tym wpisem.
Obrazek

Pominięcie Agnieszki w akcie zg. Bartłomieja- to się zdarzało.
Też mam akt zg. przodka 3 razy żonatego, a wpisana do aktu jest tylko aktualna w tamtej chwili żona, i zmarła wcześniejsza żona, opisana jako druga.

Grzegorzu, nie wiem, czy dobrze to wszystko przeanalizowałam, czy gdzieś się nie pomyliłam, coś może umknęło, czas pokaże :wink:

I jeszcze jedna informacja, która być może dotyczy Jana Andrzejewskiego i Katarzyny Klupiec.

Na PoznanProject jest ślub:
Kościan 1808/16- ślubuje Józef Nowak lat 27 i Katarzyna Klupiec z domu Andrzejewska, lat 50, wdowa.

Oszukałam ten ślub-
Nacław 22.VI.1808, wpis 16.
Józef Nowak lat 27,
Katarzyna de Klupcie Andrzejewska, wdowa, lat 50.
Obrazek

Moim zdaniem Katarzyna z domu Klupiec, Andrzejewska, wdowa (ale może się mylę).
Jeżeli jednak tak jest, to być może jest to wdowa po Janie Andrzejewskim?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2021, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
GrzegorzP napisał(a):
Małgorzato, znalazłem w zapiskach z archiwum akt chrztu Małgorzaty Meyzy z 27.05.1772 w Sierakowie c.Stanisława i Ewy. To się zgadza z tym zgonem
żony Bartłomieja - Małgorzaty z roku 1804 (zmarła w wieku 32 lat, zatem urodziła się w 1772). W akcie ślubu za dyspensą w roku 1787 wymienieni są
też takie same imiona jej rodziców. Dziwna sprawa, bo Małgorzata w chwili tego ślubu miała 15 lat, a wyszła za wdowca starszego o 16 lat.

Wg wskazanego przez Ciebie aktu ur. Bartłomieja Smoczyka z roku 1756 był on synem Bartłomieja i Katarzyny. Można z grubsza założyć, że ojciec urodził
się około 1735 r. Nie mam żadnych zapisków z archiwum sięgających tych lat.

Nie chciałbym nadużywać Twojej uprzejmości, ale jeśli można, to mam prośbę o sprawdzenie czy około 1735 r. urodził się Bartłomiej Smoczyk alias Smok, Smoczyński.
Zresztą w okolicy tego roku miałbym jeszcze kilka osób do sprawdzenie urodzeń.


Akurat jak Ty pisałeś ten post, ja też pisałam, minęliśmy się wpisami.
Widzę, że potwierdza się moja sugestia co do Małgorzaty, żony Bartłomieja.
Znaczy, że jeszcze myślę, a już miałam mieszane uczucia...(to taka moja mała dygresja) :)

Grzegorzu, owszem, spróbuję odszukać akt ur. Bartłomieja, tylko proszę o danie mi czasu na to.
Nie bardzo teraz mam głowę do poszukiwań, a i czas też mi ucieka.

Weź jednak pod uwagę to, że w aktach z tak wczesnych lat rzadko są wpisane nazwiska, to raz, a dwa- niekiedy strony księgi są tak wyblakłe, że odpuszczam, nie daję rady odczytać, i pismo bazgroły.
Nie daję więc głowy, że znajdę.
Jest jeszcze sprawa nazwiska- Smoczyk, Smok, Smoczyński, występują nagminnie w księgach kościańskich i nie dotyczą jednej rodziny, więc może się okazać, że Bartłomiej Smoczyk może być równie dobrze Smokiem, jak i Smoczyńskim, i wcale to nie musi być Twój Bartłomiej.

Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 07:41 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Kochani, dołączam się do dyskusji , bo też mam Smoczyków w drzewie i Bartłomiej jest moim bezpośrednim przodkiem. Ja znalazłam ten akt urodzenia Bartłomieja i przyjęłam go za właściwy. https://www.fotosik.pl/zdjecie/10ea6e8b66fff569 https://www.fotosik.pl/zdjecie/d7d2d7de734be1c8 Co Wy na to?
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Agata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 12:38 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
agata1 napisał(a):
Kochani, dołączam się do dyskusji , bo też mam Smoczyków w drzewie i Bartłomiej jest moim bezpośrednim przodkiem. Ja znalazłam ten akt urodzenia Bartłomieja i przyjęłam go za właściwy. https://www.fotosik.pl/zdjecie/10ea6e8b66fff569 https://www.fotosik.pl/zdjecie/d7d2d7de734be1c8 Co Wy na to?
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Agata

Witam.

Agatko, ten Bartłomiej jest z rodziców Marcin Szłapka i Elżbieta Andrzeiowa.
Elżbieta może z Andrzejewskich, których poszukuje Grzegorz.
W moim drzewie nie występują.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 13:02 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam Grzegorzu.

Oto kolejne dane.
Urodzenia od XI.1725 do końca roku 1742- skanów z wcześniejszego okresu nie mam.
W tych latach Bartłomiejów urodziło się kilku.

I tak-
1) 16.VIII.1729- Kiełczewo.
ur. Bartłomiej, rodz. Stanisław Komornik (raczej status), Marianna.
chrz- Jan Moczek/ zapewne Smoczek, Katarzyna Słapcina/ Szłapcina.
Obrazek

2) 20.VIII.1731- Widziszewo.
(20 hujus/tego samego miesiąca- akt poprzedni spisany został 19.VIII)
ur- Bartłomiej, rodz. Wojciech Kumornik, Katarzyna.
Obrazek

3) 22.VIII.1735- Ponin.
ur. Bartłomiej, rodz. Piotr (zagrodnik), Regina.
Obrazek

4) 10.VIII.1739- Szczodrowo.
ur. Batłomiej, rodz. Wojciech? Barbara.
Obrazek

5) 1?.VIII.1741- Grostwo.
(następny akt jest z datą 3.VIII)
ur- Bartłomiej, rodz. Marcin, Zofia.
Obrazek

6) 28.VIII.1742- Widziszewo.
ur. Bartłomiej, rodz. Marcin, Jadwiga.
Obrazek

Spisałam też rodziców o nazwisku Smok, Smoczyk, którym rodziły się dzieci, może taka informacja się przyda.

1) 1726 Kiełczewo- rodz. Jakub Smok, Anna, ur. Anna.
2) 1733 Kiełczewo- rodz. Kazimierz Smoczyk, Regina, ur. Zofia.
3) 1736 Kiełczewo- rodz. Błażej Smok, Regina, ur. Paweł.
4) 1738 Kiełczewo- rodz. Kazimierz Smoczyk, Rozalia, ur. Jadwiga Teresa.
5) 1738 Kiełczewo- rodz. Wojciech Smoczyk, Barbara, ur. Marcin.
6) 1740 Kiełczewo- rodz. Wawrzyn Smok, Marianna, ur. Jan.
7) 1741 Kiełczewo- rodz. Grzegorz Smoczyk, Barbara, ur. Regina.
8) 1741 Kiełczewo- rodz. Kazimierz Smoczyk, Rozalia, ur. Marcin.
9) 1742 Kiełczewo- rodz. Wawrzyn Smok, Marianna, ur. Wojciech.

I jeszcze jeden akt, w którym nie widzę imienia dziecka-
21.XI.1731 Kiełczewo-
urodzony? rodzice Stefan, Regina.
Chrzestny: Kazimierz Smoczyk z Kiełczewa.
Obrazek

Jedna wielka niewiadoma, który to Bartłomiej jest Twój.
Może warto rozważyć:
Bartłomieja ur. 1729 (poz. 1)- chrzestnym jest Smoczek, a takie zadanie poruczano zwykle rodzinie.
Bartłomieja ur. 1739 (poz. 4)- jeżeli dobrze odczytałam imię ojca Wojciech, to z rodziców Wojciech Smoczyk i Barbara rodzi się w 1738 Marcin (poz.5).
Zgadza się imię matki Barbara, ale miejscowość jest inna.
No i jeszcze akt z 1731, bez imienia, ale chrzestnym Smoczyk.

Próbowałam odnaleźć akt małż. Bartłomieja Smoczyka i Katarzyny, rodziców Bartłomieja urodzonego w 1756.
Ślubu młodych o tych imionach nie znalazłam, ale jest coś takiego:
Sierakowo, 29.X.1753.
Bez wpisanych państwa młodych, tylko świadkowie, i jednym z nich był Wojciech Smoczyk- scabini/ławnik z Kiełczewa, o ile dobrze odczytałam.
Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 16:00 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
"Agatko, ten Bartłomiej jest z rodziców Marcin Szłapka i Elżbieta Andrzeiowa.
Elżbieta może z Andrzejewskich, których poszukuje Grzegorz."

Małgosiu, ja ich odczytuję jako chrzestnych, a rodzicami są Albert Smoczyk Scabini et Barbara.....

Teraz przyjrzę się dokładnie Twoim wspaniałym poszukiwaniom, bardzo dziękuję.

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 17:14 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
agata1 napisał(a):
"Agatko, ten Bartłomiej jest z rodziców Marcin Szłapka i Elżbieta Andrzeiowa.
Elżbieta może z Andrzejewskich, których poszukuje Grzegorz."

Małgosiu, ja ich odczytuję jako chrzestnych, a rodzicami są Albert Smoczyk Scabini et Barbara.....

Teraz przyjrzę się dokładnie Twoim wspaniałym poszukiwaniom, bardzo dziękuję.

Agatko, masz świętą rację :)
Tak to jest, jak zerknie się tylko i już się myśli, że się wie, mea culpa :?

Akurat właśnie tych lat nie przeszukiwałam- wg. tego, że Bartłomiej miał się urodzić ok. 1765, wzięłam pod lupę 1755-1770.
A urodzin wcześniejszego Bartłomieja szukałam w latach w 1725-1742.
Co za ironia losu, 1742-1755 nie przeszukane.
I tu się okazuje prawdą to, co pisałam wcześniej- trzeba księgi przeszukiwać po kolei, a nie tak wyrywkowo.

Grzegorzu, to teraz zmienia postać rzeczy- nowa analiza i nowe szukanie potrzebne jest.
Agatko, Grzegorzu- ciekawe, czy macie wspólnego przodka?

Pozdrawiam Was i życzę dojścia do celu Waszych poszukiwań.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 18:22 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Grzegorzu, Gosia zadała ciekawe pytanie, czy mamy wspólnego przodka. Czy robiłeś badania genetyczne? Jeśli tak, to gdzie i pod jakim nickiem?

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 18:52 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, bardzo, bardzo Ci dziękuję, że zadałaś sobie tyle trudu i za wszystkie informacje.
Dostarczyłaś mi masę materiału do analizy. Teraz chyba utknę z tym na dłuższy czas. W kontekście tego, co napisała Agata może być tak, że chodzi o Bartłomieja urodzonego w roku 1751, a wtedy jego rodzicami byliby Wojciech i Barbara. To by wywróciło nieco sytuację.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Ostatnio edytowano 24 paź 2021, 09:59 przez GrzegorzP, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Agato, badań genetycznych nie robiłem.
Być może mamy wspólnego przodka, ale na tą chwilę nie jestem w stanie na to odpowiedzieć w sposób jednoznaczny.
Ja też mam bezpośredniego przodka Bartłomieja Smoczyka. Uznałem za właściwy jego akt urodzenia z 1756, ale Twój wpis spowodował moją wątpliwość co do tego.
Pewne jest to, że "mój" Bartłomiej był ojcem Ewy Smoczyk (urodzonej w 1785), która w 1806 wyszła za Wawrzyna Andrzejewskiego. Jeżeli Bartłomiej z Twojego drzewa miał taką córkę, to z pewnością mamy wspólnego przodka.
Pozostałe dzieci tego Bartłomieja:
1) Agnieszka ur. 29.XII.1774.
2) Walenty ur. 8.II.1777.
3) Marianna Apolonia ur. 24.I.1780.
4) Stanisław ur. 2.V.1781.
5) Jakub Filip ur. 1.V.1784.
6) Józef ur. 9.III.1787.
Nie podałaś, z którego roku jest wskazany przez Ciebie chrzest Bartłomieja s. Wojciecha i Barbary. Aha, już widzę, z 1751. Czy masz może dane na temat małżeństwa i zgonu tego Bartłomieja?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2021, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Grzegorzu, przypisałam sobie tego samego Bartłomieja. Wymienione przez Ciebie dzieci znalazłam oprócz Marii Apolonii. Z drugą żoną, Małgorzatą Meyzą miał 8 dzieci m.in Katarzynę , która wyszła za Żurawskiego i to jest moja prapra. Chrzest Bartłomieja jest z 1751, widać to na skanie z drugiego linku.
Bartłomiej zmarł 17.09.1824
Pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2021, 09:46 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Agato, okazuje się, że znaleźliśmy wspólnego przodka. To odkrycie zawdzięczamy istnieniu tego forum. Inaczej pewnie nigdy byśmy o tym się nie dowiedzieli. :D

Mam jednak dylemat, o którego Bartłomieja chodzi. Czy na pewno o tego urodzonego w 1756, czy w 1751. Sprawa jest nieco zagmatwana. Jeden i drugi mógł być mężem Agnieszki i Małgorzaty Meyzy. Z aktu jego zgonu wynika też, że wziął trzeci ślub z Katarzyną zd. Matecka.

Otóż z informacji Małgorzaty wynika, że przed rokiem 1774 nie urodziło się w tej parafii żadne dziecko z Bartłomieja i Agnieszki. Przyjąłem zatem, że pierwszy ślub wziął z Agnieszką c. Wojciecha Szłapki w roku 1773. Jednak w chwili tego ślubu miałby 16 lat i 5 miesięcy. Jedyna Agnieszka zd. Szłapka, urodziła się wtedy w 1757, więc miałaby w dniu ślubu 16 lat. Oboje małżonkowie byliby w bardzo młodym wieku, co budzi duże wątpliwości. Oczywiście nie można tego całkowicie wykluczyć. Nadmieniam, że w tej parafii nie odnotowano w tamtym czasie innych małżeństw Bartłomieja Smoczyka z Agnieszką.
Gdyby jednak przyjąć, że Bartłomiej urodził się w roku 1751, to jego pierwszą żoną mogła być Agnieszka zd. Jurga urodzona 30.12.1752. Tym bardziej, że z aktu małżeństwa jego córki Ewy i Wawrzyna Andrzejewskiego z roku 1806 wynika, że żona Bartłomieja miała nazwisko rodowe Jurga. W takim razie zachodzi sprzeczność nazwiska rodowego Agnieszki (Szłapka) ze ślubu w roku 1773 z nazwiskiem rodowym (Jurga) z aktu małżeństwa ich córki Ewy. Uznałem, że skryba mógł pomieszać nazwiska w akcie małżeństwa córki Ewy i wpisał tam nazwisko rodowe jej matki (to ma sens o tyle, że faktycznie matka Agnieszki urodzonej w 1757 nazywała się zd. Jurga (Teresa, wg aktu małż. z 27.20.1750). Trudno rozstrzygnąć to wszystko. Na tą chwilę to jest dla mnie jak węzeł gordyjski. Robi się coraz bardziej ciekawie.

Czy masz może jakieś bliższe dane na temat rodziców Bartłomieja (Wojciecha i Barbary), gdyby okazało się, że jednak chodzi o tego urodzonego w 1751?
Może masz jakieś argumenty optujące za jednym z Bartłomiejów, albo kontrargumenty mogące wykluczyć jednego z nich jako naszego przodka? Mam nadzieję, że uda nam się jakoś te puzzle poukładać.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2021, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Agatko, pozwolisz, że i ja zadam Tobie pytanie :)

Czy masz może, oprócz Bartłomieja, inne dzieci Wojciecha Smoczyka i Barbary?
Konkretnie chodzi mi o Kacpra Smoczyka.

Nie szukam bocznych powiązań wśród przodków (chyba, że wpadnie coś przypadkowo), ale teraz ciekawość mnie wzięła...

Już wyjaśniam:
Kacper Smoczyk i Marianna z d. Szłapka byli rodzicami Pawła Smoczyka ur. 1784.
Paweł Smoczyk i Gertruda z Mocków to rodzice Marianny Smoczyk ur. 1813.
Marianna Smoczyk i Jan Owsiany- rodzice Małgorzaty Owsianej ur. 1844.
A Małgorzata Owsiana została żoną Jana Ludwiczaka- ich córka Stanisława to moja babcia.

Z kwerendy mam rodziców Marianny Smoczyk, i tak teraz doszłam do Kacpra Smoczyka i Marianny z d. Szłapka- w akcie ur. ich drugiego syna Tomasza, wpisany jest chrzestny Bartłomiej Smoczyk z Kiełczewa.
To rodzi podejrzenie, że Bartłomiej mógł być bratem Kacpra?
Jeżeli tak, to również wspólni przodkowie- Wojciech Smoczyk i Barbara.

I stąd to moje pytanie, zrodzone z ciekawości, czy mamy wspólnych przodków :)

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2021, 16:59 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 498
Małgorzato, w moich zapiskach mam odnotowane jedno dziecko Wojciecha i Barbary. Z tych rodziców na pewno urodził się w Kiełczewie Jakub w roku 1749, chyba w styczniu.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2021, 17:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Grzegorzu, dziękuję serdecznie za odzew.
W tych mniej więcej latach mógł się urodzić Kacper.
Przy wolnej chwili spróbuję odszukać ten akt, bo może akurat z tych rodziców.

Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL