Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 00:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lip 2008, 11:18 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2008, 11:13
Posty: 4
Witam,
Ostatnio otrzymalem pismo z archiwum w Poznaniu , ze moj krewny od strony mamy prawdopodbnie uzyl innego nazwiska Brodniacki - w google nie ma niestety takiej formy okazalo sie , ze to samo archiwum przeslalo mi informacje , ze moga poszukac dane na temat Brodniak / Brodnicki jako jedno nazwisko!!! zatem teraz jestem w dolku totalnym czy Laurentius Brodniak vel Brodniacki( Brodnicki) jest potomkiem herbu Lodzia czy Wieniewa rodu z Wielkopolski ? sugeruje , ze raczej Lodzia ttuaj sie osiedlili.
Dlaczego zmienil nazwisko ?
Prosze o pomoc i kontakt osoby o tym nazwisku Brodniak i Brodniacki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2008, 12:18 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Nie piszesz jakie to lata i skąd był ów Wawrzyniec. Inna sprawa, to skąd pewność, że pieczętował się jakimkolwiek herbem? Nie był to obowiązek :P
Jeśli chodzi o nazwisko, to nic w tym dziwnego. Mógł w rodzinnej miejscowości nazywać się Brodniak, a przeprowadził się kawałek dalej i wołali już na niego Brodniacki - bo od Brodniaka. W pewnej rodzinie, którą badam, żyjącej na przełomie XVIII/XIX wieku jest podobny przykład. Rodzina nazywa się Bratek, syn żeni się kilkanaście kilometrów dalej i tam zamieszkuje. Dla ludzi w nowej wiosce jest już Bratkowskim.. i tak dobrze, że nazwisko nie zmieniło się na np. nazwisko żony. Po analizie jego wieku oraz metryk jego dzieci i ich chrzestnych, jestem w stanie stwierdzić że to jedna i ta sama rodzina.

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2008, 13:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:22 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2008, 10:52 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2008, 11:13
Posty: 4
Wszystko fajnie , ale rozumiem koncowke - ski , ktora dodawano do nazwiska np malina - malinowski , bratek , bratkowski ale co z koncowka -cki?
czy mozna bylo sobie o tak dodawac koncowki wskazujace na pochodzenie szlacheckie? czy nei byly zarezerwowane tylko dla szlachty?
lata 1870.
mam pytaie : czy w tyhc latach pisano jeszcze po lacinie w metrykach koscielnych imiona?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2008, 10:55 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2008, 11:13
Posty: 4
wtedy raczej wolaliby na niego brodniakowski a nie brodniacki( dziwne , ze akurat takiego nazwiska w tej formie w google nie ma) czy to pomylka urzednika ? dodal literke a ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2008, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 24 lip 2008, 11:13
Posty: 4
Skoro Skala jestes ze Sremu to wlasnie tam jest najbardziej popularne to nazwisko Brodniak.
Poza tym wydaje mnie sie , ze to nazwisko jest unikalne (57 osob).(http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/brodniak.html
Czy w Sremie sa jakies stare ksiegi metrykalne lub archiwum?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2008, 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:23 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 12:16 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może to nie ma zbytnio związku z tematem, ale przeglądając skany parafii w Buku natrafiłam na akt zgonu: Ursula de Brodnicki zmarła w 1827 roku., akt nr 58
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/5/ ... H0rQrJHRig
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL