Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 maja 2024, 07:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 cze 2010, 21:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2010, 20:07
Posty: 8
Witam!

Proszę o pomoc w identyfikacji załączonej fotki.


Obrazek

Według posiadanych informacji jest to żołnierz 20-go batalionu KOP (Korpusu Ochrony Pogranicza) Nowe Święciany, który wchodził w skład Brygady KOP "Wilno". Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane ok. 1935 r. ze względu na "dopracowaną" czapkę, ładna i starannie zrobiona oraz "starszy wzór wężyka na patce/łapce kołnierza kurtki.

Proszę o kolejne wskazówki.

Pozdrawiam: vikingvic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2010, 21:07 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jeśli nie znajdzie się u nas znawca mundurów radzę wstawić zdjęcie na www.forum.historicus.pl
Niejednokrotnie uzyskałam tam odpowiedź.
Pozdrowienia

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2010, 22:16 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2010, 20:07
Posty: 8
Witam!

Cenna informacja, z całą pewnością z niej skorzystam:)))

Pozdrawiam: vikingvic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2010, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Witam, niestety jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o wojskowość, umundurowania. Może jednak jakiś fachowiec znajdzie się na forum?
Zdjęcie pochodzi z Bukowca k. Nowego Tomyśla, drugie zrobione w Swarzędzu. Najprawdopodobniej jednak osoba ta jest związana właśnie z miejscowością Bukowiec i z tą gałęzią mojej rodziny. Jedno ze zdjęć pochodzi z około lat 1929-30, drugie też z lat trzydziestych, ale raczej przed 1937.
Czy są szanse na odczytanie jakiś bliższych danych na podstawie tych zdjęć? Przypuszczam, ze to podoficer (starszy sierżant?).

Obrazek
Obrazek

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2010, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zajrzyj na stronę www.forum.historicus.pl -tam odpowiedzą z pewnością i opiszą te wszystkie odznaczenia.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2010, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję bardzo. Właśnie zarejestrowałam się na wspomnianym forum. Mam nadzieję, że uda mi się zidentyfikować przodka :)

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 18:10 
Offline

Dołączył(a): 03 sie 2011, 13:47
Posty: 1
Witam serdecznie

przypadkowo w google odnalazłem Pani zdjęcie

nie wiem czy już Pani je zidentyfikowali

ale pozwolę sobie je tu zidentyfikować i zwrócić uwagę na ciekawostki i szczegóły

1 wcześniejsze zdjęcie widoczne jest po krokiewkach na ramieniu mundyry

są 3 krokiewki nazywane fachowo SZEWRINAMI te trzy oznaczają razem 9 lat służby zawodowej w wojsku

na 2 zdjęciu też są 3 sztuki ale jeden szeroki oznaczający 9 lat + 2 po 3 lata co daje 15 lat służby zawodowej

1 foto jest w lewym odbici - negatyw

żołnierz to starszy sierżant ale nie widzę nr pułku na pagonie

wydaje się że jest dwucyfrowy

co do odznaczeń

1 z ciemną wstążką to Brązowy Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r.
2 medal Polska Swemu Obrońcy za wojnę 1918-1921 ustanowiony w 1928 r. i od niego nadawany
3 medal z wizerunkiem J. Piłsudskiego to medal 10-lecia niepodległości ustanowiony w 1928 r. i nadawany od 1928 r.

zatem zdjęcia zostały wykonane po 1928 r.

więcej już nic nie wyciśniemy :)

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2011, 12:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
Dziękuję za informację. Podane przez Ciebie dane potwierdzają dane, które uzyskałam za pośrednictwem portalu forgen.pl.
I udało mi się zidentyfikować samego żołnierza. Pomogli mi w tym zapaleni regionaliści z rejonu Nowego Tomyśla, jak i daleka rodzina. To brat mojej prababci (jak podejrzewałam, ale była to bardziej intuicja, niż jakiekolwiek poszlaki) Sylwester Przybylski ur. 18.12.1893 r w Bukowcu, syn Stanisława Przybylskiego i Apolonii zd. Napierała, podoficer 68 pp Września, Powstaniec Wielkopolski.
Starsze zdjęcie pochodzi z 1936 roku, wcześniejsze - ustalam dokładną datę - to ślub jednej z siostrzenic Sylwestra (a siostry mojego dziadka). Teraz czeka mnie wizyta W CAW w Warszawie, tylko na razie czasu brak, ale wiem, że jakeiś dokumenty tam na mnie czekają.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL