Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 maja 2024, 06:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 kwi 2024, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2024, 00:26
Posty: 9
Dzień dobry, doszłam do ściany Poszukuję od stycznia aktu urodzenia i przodków mojej praprababci Marii Bierwagen . Co wiem? Mam akt zawarcia małżeństwa a nawet 2 bo z archikatedry w Poznaniu i ze św. Małgorzaty ( ale z wpisem , ze ślub był w archikatedrze) )7. 10.1866 roku podobno miała w dniu ślubu 25 lat i była panna , mieszkała podobnie jak Pan młody Karol Hein lat 22 na Zagórzu . nazywała się Maria Schaeler alias Bierwagen zgodnie z wpisem kościelnym. Później w aktach urodzin syna i córki i ich ślubów oraz w akcie jej zgonu ( wszystkie posiadam) występuje już z nazwiskiem panieńskim jako Bierwagen ( lub Bierwahr) znika nazwisko Schaeler. Urodziła dwójkę dzieci Feliksa w roku 28.01.1867 i Annę w roku 1870. Zmarła w skutek krwotoku 30.09 1872 roku. Nigdzie nie znajduję jej aktu urodzenia , w żadnej parafii poznańskiej, nie ma też u Mormonów. Być może była dzieckiem panieńskim ale ani pod nazwiskiem Schaeler ani Bierwagen nie urodziła się żadna Marianna ( przejrzałam lata1839 d0 1844). Być może przybyła do Poznania przed ślubem ale tutaj to zgadywanka się zaczyna. Karol Hein po śmierci Marii ożenił się powtórnie też z Maria ale Muszyńska ( akt mam)Może ktoś z Państwa ma w drzewie moją praprababcie albo jej rodzeństwo i może mi pomóc bo bez tego ta linia kończy mi się na niej. Z góry dziękuję . Załaczam akt ślubu Marii i Karola
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5fc3c42fbdf808a1


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2024, 15:33 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1769
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Może podwójne nazwisko Marii wynika z tego ślubu?

Parafia ewangelicka Piaski (Gostyń), wpis 1/1841-
Christian Bierwagen (24 lat)
Anna Elisabeth Scheller (28 lat)

Trochę naciągane, ale możliwe.

Anna Elżbieta urodziła nieślubną córkę-
Piaski (par. ewangelicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1839, Register der Getauften
Anna Maria, rodzice: Elisabeth Scheler alias Schäler.

W późniejszych wpisach różnie była zapisywana- Anną Elżbietą, Elżbietą lub Anną.
Jej córka Maria, mogła również używać tylko drugiego imienia.

Poniżej dzieci z tego małżeństwa-
https://www.familysearch.org/search/rec ... =Bierwagen

Akt zg. Elżbiety Bierwagen/Scheller- wp. 150, 4.VI.1864, Poznań - Starołęka, par. ewangelicka św. Krzyża-
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 0323bcb46c

Prześledzenie tych metryk może by wyjaśniło sprawę.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2024, 18:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2024, 00:26
Posty: 9
Gosia53 bardzo dziękuję za te cenne wskazówki. Straciłam już nadzieję, że ktoś coś może podpowie. Faktycznie zbieżność nazwisk i panieńskie dziecko sugeruje, ze może to być moja Maria. jedno mnie tylko zastanawia. Czy ślub z moim prapradziadkiem w kościele katedralnym w Poznaniu mógł się odbyć bez zażądania metryki panny młodej ? Różne cuda widziałam w tych aktach i śluby osób o różnych wyznaniach ale tutaj nie tylko lata się nie zgadzają jak i wyznanie panny młodej, bo z tego co mi przesłałaś Gosiu wynika, że ona była 27 letnią ewangeliczką a w jej akcie małżeństwa jest katoliczka 25 lat. Wiek to wiem, że są często błędy mam wśród przodków takie sytuacje i to różnice kilku lat w aktach małżeństwa ( nawet w zapowiedziach w ciągu jednego miesiąca sa różnice 3 lat) ale wyznanie to się jeszcze nie spotkałam . Niewątpliwie wskazany przez Ciebie trop jak na razie jest najlepszy, przyjrzę się temu i bardzo dziękuję
Pozdrawiam serdecznie Barbara Jakubowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL