Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 paź 2017, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2013, 16:38
Posty: 20
Poszukuję informacji o rodzine Gloff alias Glow. Zamieszkiwali w Potulicach i Żelicach koło WAgrowca!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2017, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Mieszkam w Wągrowcu. Znam rodzinę Zbigniewa Głów, jego synowie to Jacek i Tomasz. Rodzeństwo Zbigniewa - Ewa i Michał. Imienia ojca Zbigniewa nie pamiętam (ale to jest proste żeby sprawdzić), natomiast jego brat to Wincenty Głów i już jestem w okolicach 1900 roku. A tak naprawdę, jakie dane Pan potrzebuje? Może będę mogła pomóc. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2017, 09:55 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2013, 16:38
Posty: 20
Miło mi!
Z Panem Zbigniewem rozmawiałem przez telefon za jego życia, a z Jackiem ( fotografem ) i jego bratem spotkałem się w Wągrowcu. To nie wszyscy z pod tego nazwiska mieszkańcy Wągrowca. Mam informacje o linii Ludwika Głów i KatarzynY Jańczewskiej bo to moi pradziadkowie! Ślub "wzięli" w 1860 roku. Do dnia dzisiejszego nie znalazłem powiązań rodzinnych z rodziną Zbigniewa!
Nazwisko jest dziwne, z punktu języka polskiego więc w dokumentach mozna trafić różne wersje recznego zapisu. Jeżeli nałozyc na to gotycką, podwójną kaligrafię pole interpretacji jest ogromne!
Mieszkanka Poznania podrzuciła mi wyniki swoich poszukowań, które zaprowadziły mnie do Potulic i Żelic, ale w Świadectwie Ślubu, przodek tej pani figuruje jako Fryderyk Auguist GLOFF alias GLOW. Dokument jest wypełniony tak zwanych handszriftem z wymienionymi dwoma kaligrafiami. Nad literką "o" w słowie Glow jest kreska ale czy to może być początkiem "ó" w nazwisku Głów. Może ale nie musi. Z dokumentu z roku 1882 wyczytałem, że rodzinnym zajęciem tej rodziny była hodowla owiec. Zamieszkiwali w Potulicach, Żelicach i Michałkowicach. Potomkiem wymienionego Fryderyka Augusta i Wiktorii Urban ( z Wiatrowa ) jest na przkład Franciszek Głów, ( syn Szczepana Głów syna Fryderyka i Wiktorii ) fryzjer z Rogoźna, rocznik 1931. Poznałem niedawno pana Franciszka, jego syna Mariusza z córkami oraz Januarego Głów mieszkanca Poznania.
Podsumowując, interesują mnie modyfikacje nazwiska pomiedzy 1800 a 1900.
Mam też zamiar rozwiazać zagadki z mojej linii bo mój dziadek Józef, rocznik 1870 pierwszy raz ożenił sie z Józefą Malingowską, lub Malengowską w roku 1896 a około 1915 miał już inną żonę, Helene Kobielską. Zapewne wojenne zamieszanie przyczyniło się do tego, że w kartotekach miasta Poznania. Marian Głów ( rocznik 1915 ) jest zapisany raz jako syn Józefa i Józefy a drugi raz jako syn Józefa i Heleny.
Jeżeli Pani informacje przybliżą mmnie do rozwiązania tych zagadek to bedzi mi miło współpracować!
Pozdrawiam!
Jacek Kajetan Głów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2017, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2015, 12:31
Posty: 116
Szukając "swoich" przeszukałam wszystkie "listy dusz" i prawdą jest, że dość często właśnie w tych wioskach spotkałam się z nazwiskiem Głów. Jacek Głów wspominał o Pana poszukiwaniach. Jeżeli trafię jeszcze na jakiś wpis z pewnością napiszę do Pana. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2017, 17:06 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
nie wiem czy znany akt, może się przyda.
USC Wągrowiec, akt ślubu nr 48 z roku 1885:
Michael Głów i Stanisława Bejm.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=37947

Pozdrawiam
Marianna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2017, 18:19 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2013, 16:38
Posty: 20
Jak już napisałem, miło mi będzie współpracować, a Michał Głów to wujek mojego Taty!
Pozdrawiam!
Jacek Kajetan Głów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2013, 16:38
Posty: 20
Miło mi, wyszukiwarka przypomniała mi o korespondencji na WTG.
A mam ciekawą wiadomość, gdy z moim kuzyno kuzynem siedliśmy do komputerów i zaczęliśmy rozmawiać face to face, powiedział, że nazwiska Gloff i Glow, Niemiec mógł wymawiać tak, że Polak usłyszałby Głów. Urodził się i wychował w Niemczech i do tego pracował jako nauczyciel. To wnuk brata mojego dziadka, który po Pierwszej Wojnie zamieszkał w Niemczech, ożenił się, miał fryzjerstwo do czasu amerykańskich bombardowań Hamburga. Po zniszczeniu jego warsztatu pracy przekwalifikował się na kwiaciarza i kontynuował działalność swoich teściów. Jak do tej pory trafiłem najstarszego Martina Gloff, urodzonego w 1757 roku, ale nie udało mi się połączyć z przodkami Fryderyka Augusta.
Wygląda na to, że nazwiska moich rodziców pochodzą fonetycznych modyfikacji częstych gdy na jednym obszarze mieszkają blisko siebie przedstawiciele różnych narodowości.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 129 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL