Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 06:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 paź 2009, 17:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Witam.

Poszukuje publikacji o osadnikach niemieckich na terenach obecnego pow. Kościan (parafia Granowo, Łęki Wielkie). Wiem, że są akta metrykalne tych parafii z XVIII w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
Jednak zanim tam pojadę (nie tak szybko to nastąpi), chciałabym dowiedzieć się, czy są publikacje na ten temat.Przeglądam internet i ,jak dotąd, nic nie znalazłam.

Będę wdzięczna za każdą informację.

Pozdrawiam serdecznie.

Ania.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 14:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Mnie samego też ten temat dość sporo interesuje. Dotarłem jak na razie do wykazu literatury, która porusza temat osadnictwa:

Burszta J., 1958 Od osady słowiańskiej do wsi współczesnej. O tworzeniu się krajobrazu osadniczego ziem polskich i rozplanowaniu wsi, Wrocław
Burszta J., 1960 Osadnictwo i kształty wsi (w:) Kultura ludowa Wielkopolski, t. 1 s.31-105, Poznań
Hładyłowicz K., 1932 Zmiany krajobrazu i rozwój osadnictwa w Wielkopolsce od XIV do XIX w., Lwów
Rusiński W., 1947 Osady tzw. "Olędrów" w dawnym woj. poznańskim, Kraków
Rusiński W., 1959 W dobie upadku gospodarczego (1655-1793) (w:) Dzieje wsi wielkopolskiej, s. 67-114, Poznań
Zajchowska St., 1989 Osadnictwo "olęderskie" i fryderycjańskie w Wielkopolsce w XVII i XVIII w., Wrocław

Z powyższych mam do dyspozycji tylko pierwszą pozycję. Jeżeli ktoś posiada w swoim księgozbiorze lub wie, gdzie można nabyć lub wypożyczyć, zwłaszcza książkę Hładysowicza, to czekam na informacje.

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 14:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Znalazłem jeszcze:

Kaczmarczyk Z., 1945 Kolonizacja niemiecka na wschód od Odry, Poznań
Kiełczewska M., 1931 Osadnictwo wiejskie Wielkopolski, "Badania Geograficzne nad Polską północno-zachodnią", z. 6-7
Maas W., 1927 Die Entstehung der Posener Kulturlandschaft, Poznań
Zajchowska St., 1953 Rozwój sieci osadniczej okolic Poznania (XI-XX w.), "Przegl. Zach.", nr 6/8

Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj, Aniu!
Mówiąc o osadnictwie niemieckim w XVIII na terenie Wielkopolski mamy w zdecydowanej większości przypadków do czynienia z osadnictwem na prawie olęderskim/ (h)olenderskim.
Chcąc odszukać w internecie informacje na ten temat należy wpisać do wyszukiwarki hasło "osadnictwo olęderskie lub olenderskie".
Polecam bardzo interesujący katalog do wystawy "Olędry. Przestrzenie obok nas" w wersji anglojęzycznej. http://www.oledry.nekla.pl/

Tradycyjną wersję w języku polskim można nabyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu lub drogą internetową.
Inną, bardzo ciekawą książką na ten temat, choć dotyczącą okresu późniejszego, jest praca habilitacyjna dzisiejszego profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego Olgierda Kieca "Protestantyzm w Poznańskiem, 1815-1918" .
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Szymonie, Jurku,
dziękuję bardzo za informacje i wskazówki.
Strona: Cmentarze olenderskie, do której Jurek podał link - rewelacyjna!
Polecam ją wszystkim, którzy jeszcze jej nie znają, nawet tym osobom, które szczególnie tematyką osadnictwa niemieckiego nie są zainteresowane.
Moje najwyższe uznanie dla osób zaangażowanych w ten projekt!
Są tam umieszczone, m.in., nazwiska osadników niemieckich z końca XVIII w. Znalazłam wśród nich te, które mnie interesują!

Pozdrawiam serdecznie.
Ania.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Aniu,
dziękuję za miłe słowa i wysoką ocenę naszego projektu.
Ciekawy jestem, które z naszych rodzin olęderskich mogą być w kręgu Twojego zainteresowania? Być może będę mógł Ci w jakiś sposób pomóc.
O jakich miejscowościach i nazwiskach w okolicach Kościanu szukasz informacji?
Możesz pisać na adres; oledrzy_nekla@wp.pl
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 10:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Jurku,

nazwiska:
- Sztrykier (Stricker, Sztrycher, Sztrynkier - tak nazwisko pisano w w parafii Drużbice k.Bełchatowa),
- Grossman

Miejscowości: Jaskółki, Łęki, Karczów.

O szczegółach napiszę na wskazany przez Ciebie adres.

Pozdrawiam serdecznie, jeszcze raz dziękując za okazaną pomoc.

Ania.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL