Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 09:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2020, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2012, 00:14
Posty: 118
Co jakiś czas podejmuję próbę odnalezienia mojego przodka Wojciecha Szczechowiaka...
Podchodziłam już z różnych stron, ale nie mam żadnego punktu zaczepienia...
Wojciech miał 2 żony - Reginę Galas i Franciszkę Szukałę… spłodził łącznie 16 dzieci :D ... ale aktu poświadczającego jego urodzenie/chrzest nie mogę odszukać...
Ze swoimi żonami Wojciech mieszkał w Niewierzu…, a jego dzieci zostały ochrzczone w kościele w Brodach... Blisko są także Duszniki... Nazwisko pojawia się w różnych wydaniach... Szczechowiak, Szczechowski, Szczech, Sczechowiak…
W latach w których teoretycznie mógłby się urodzić jego aktu w pobliskich parafiach nie mogę odszukać...
Ostatnio wpadł mi ten akt...

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/SBP ... FEzrEPosF8

Może to ten Adalbertus….??? Tym bardziej, że chrzestny nosi nazwisko Szczechowiak...
Co może oznaczać przekreślenie daty?

Nie mam już pomysłów... może ktoś mi coś podpowie...???

Pozdrawiam Wszystkich :D

_________________
Ania
_______________________________________________________________________________________________________

Nazwiska - Szczechowiak (Niewierz/Brody), Dobrucki (Oborzyska), Haremza (Krajkowo), Nowaczyk alias Beszterda (Krajkowo), Józefowski (Duszniki)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 14:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Rodzicami tego Wojciecha był Franciszek Bartkowiak komornik i Jadwiga.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2020, 05:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Co może oznaczać przekreślenie daty?

Prawdopodobnie jest to zła data bo tekst zaczyna się od 'Idem qui supra' czyli 'Dnia jak powyżej' a w poprzednim wpisie jest inna data niż ta na marginesie.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2020, 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Anibeska napisał(a):
Co jakiś czas podejmuję próbę odnalezienia mojego przodka Wojciecha Szczechowiaka...
Podchodziłam już z różnych stron, ale nie mam żadnego punktu zaczepienia...
Wojciech miał 2 żony - Reginę Galas i Franciszkę Szukałę… spłodził łącznie 16 dzieci :D ... ale aktu poświadczającego jego urodzenie/chrzest nie mogę odszukać...
Ze swoimi żonami Wojciech mieszkał w Niewierzu…, a jego dzieci zostały ochrzczone w kościele w Brodach... Blisko są także Duszniki... Nazwisko pojawia się w różnych wydaniach... Szczechowiak, Szczechowski, Szczech, Sczechowiak…
W latach w których teoretycznie mógłby się urodzić jego aktu w pobliskich parafiach nie mogę odszukać...
Ostatnio wpadł mi ten akt...

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/SBP ... FEzrEPosF8

Może to ten Adalbertus….??? Tym bardziej, że chrzestny nosi nazwisko Szczechowiak...
Co może oznaczać przekreślenie daty?

Nie mam już pomysłów... może ktoś mi coś podpowie...???

Pozdrawiam Wszystkich :D


Najprawdopodobniej to jest poszukiwany przez Ciebie Wojciech, gdyż w 1819 roku w Niewierzu rodzi się Łucja, córka Franciszka Szczechowiaka i Jadwigi Bartkowiak -
https://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/1.1/5/skan/full/yD_N2CH4hl_7FF3PNvsoAg
W przypadku aktu chrztu Wojciecha ksiądz zapewne wpisał nazwisko matki przypisując je ojcu, co może wynikać z tzw. dziedziczenia nazwiska "po chałupie" (lub z łaciny de loco), co sugerowałoby, że Franciszek nie mieszkał tam wcześniej, tylko wprowadził się tam w momencie ślubu, przez co później przypisano mu "miejscowe" nazwisko.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Co może oznaczać przekreślenie daty?

Prawdopodobnie jest to zła data bo tekst zaczyna się od 'Idem qui supra' czyli 'Dnia jak powyżej' a w poprzednim wpisie jest inna data niż ta na marginesie.


Sformułowanie Idem quo supra (Tak jak wyżej) nie odnosi się bezpośrednio do daty, a raczej do księdza, który chrzcił dziecko. Gdyby odnosiło się to do daty, zostałoby to zapisane die quo / ut supra. Przekreślenie daty na marginesie może oznaczać coś innego, np. wystawienie metryki (np. do celów wojskowych, zawarcia małżeństwa), choć tutaj powinna pojawić się jeszcze informacja o dacie wystawienia metryki chrztu.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2020, 09:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Wojtku za sprostowanie :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2020, 08:23 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2020, 11:29
Posty: 1
Adalbertus-Wojciech czy miał rodzeństwo?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL