Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 12:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 paź 2019, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2019, 18:06
Posty: 171
Witam.

W ubiegłym roku wysłałem zapytanie o wojenne losy mojego dziadka Józefa Błaszczyka do Arolsen Archives.

Z informacji rodzinnych dziadek przebywał gdzieś w Essen na robotach przymusowych, ale po powrocie do kraju nie mówił o swoich losach wojennych i nie pozwalał rozwijać tematu.
Po wysyłce zapytania czekałem na odpowiedź i wreszcie dziś dostałem skan karty rejestracyjnej w języku angielskim z obozu z okresu już po wojnie.

"Dla osoby o podanych przez Pana danych personalnych odnaleźliśmy jedynie jeden dokument. Jest to karta rejestracyjna DP 2, według której Pana dziadek przebywał w dniu 14.6.1945 w obozie dla Dipisów. W rubryce „Assembly Center No.”, przeznaczonej do wpisania nazwy obozu DP, widnieje „172 N.D., L.S.C./EN...”. Nie udało nam się niestety ustalić, o jaki obóz w tym przypadku chodzi. Proponujemy Panu zwrócić się z zapytaniem do archiwum Bundesarchiv Abteilung personenbezogene Auskünfte zum Ersten und Zweiten Weltkrieg."

Czy ktoś pomoże mi namierzyć o który obóz chodzi?

_________________
Z pozdrowieniami Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2019, 06:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1572
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Macieju,
polskich dipisów (Displaced Persons)
Dipisi (od ang. displaced persons 'osoby przemieszczone', w skrócie DPs) – określenie stosowane przez Aliantów wobec osób, które w „wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem i chcą albo wrócić do kraju, albo znaleźć nową ojczyznę, lecz bez pomocy uczynić tego nie mogą”.
W okresie bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej dipisami byli wcześniej wywiezieni na roboty przymusowe na teren III Rzeszy, przede wszystkim z terenów Europy Wschodniej, jeńcy wojenni oraz więźniowie uwolnieni z obozów koncentracyjnych[1].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dipisi

Takich obozów dla Dipisów ,było wiele.

Sprawdzałeś te stronę ,może tu coś odnajdziesz :

https://collections.arolsen-archives.or ... stName=asc

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL