Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 16:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 lip 2021, 08:30 
Offline

Dołączył(a): 02 lip 2021, 00:04
Posty: 3
Witam wszystkich serdecznie.
Poszukuje rodziny Wilkowskich, ktorzy przybyli do Sliwic -wojewodzctwo kujawsko-pomorskie, kolo Poznania. Pewien lokalny historyk ze Sliwic Pan Adam Wesierski wymienil moich Wilkowskich, ktorzy przybyli w I polowie XVIII wieku do Sliwic z Wielkopolski
Moj przodek Jerzy Wilkowski urodzil sie w 1695, wraz z jego synem Fabianem i Kazimierzem przybyli na Pomorze.Wedlug ksiag metrykalnych z lat 1660-1710 nie ma o nich wzmiance. Nie wiemy tez jakiego byli herbu, co i jak. Prosze o pomoc w rozwiklaniu tej zagadki.
Pozdrawiam,
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2021, 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witaj!
Twoi Wilkowscy to szlachta czy mieszczanie?
Mam wśród przodków Wilko(w)skich z Wielkopolski, a dokładnie z Kostrzyna pod Poznaniem. Niestety najstarsze księgi chrztów sięgają bodajże 1776 r., a więc trudno mi poszukać przodków sprzed tej daty. Udało mi się natomiast odszukać w księgach miejskich Kostrzyna, że Tomasz Wilkoski został w 1724 r. przyjęty do prawa miejskiego (zakładam więc, że mógł skądś przywędrować). Nie znam imion jego rodziców. Wiem natomiast, że był garncarzem. W 1770 r. już nie żył, gdyż zachowały się w księgach miejskich zapisy o sprawie spadkowej. Potomkowie Tomasza do dziś żyją w Kostrzynie (należę do nich ja), nazwisko jednak nie przetrwało.

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2021, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 02 lip 2021, 00:04
Posty: 3
Witaj,
Moi Wilkowscy byli ze szlachty. Według lokalnego historyka ze Śliwic, niedaleko Tucholi - przybyli oni z Wielkopolski. Konkretnie nie wiem z jakiego miejsca. Fabian oraz jego ojciec Jerzy kupili dwie wioski w okolicy Śliwic - Jabłonkę oraz Kamionkę w drugiej połowie XVIII wieku.

Pozdrawiam,
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2021, 23:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
sztukaik22 napisał(a):
...
Moi Wilkowscy byli ze szlachty. Według lokalnego historyka ze Śliwic, niedaleko Tucholi - przybyli oni z Wielkopolski. ...

A Teki Dworzaczka nic nie podpowiadają?

Mam garść Wilkowskich (z racji różnych powiązań), ale tylko z XV i XVI w., głównie z okolic Wschowy. ...
Nie ma wśród nich ani Jerzego, ani Fabiana, ni Kazimierza. Wszelako, to niczego nie wyklucza. Może znane są Tobie jeszcze jakieś imiona?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2021, 00:08 
Offline

Dołączył(a): 02 lip 2021, 00:04
Posty: 3
Sa jacys Wilkowscy u Dworzaczka, tylko data urodzenia nie pasuje mi u Jerzego. Ten zmarl w wieku 92 lat w powiecie tucholskim, w Kamionce. Z imion to jeszcze Wojciech i Jan jest mi znane.
Pozdrawiam,
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2021, 22:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Wojciecha nie mam.
Janów mam czterech - XV i XVI w. (rejony Wschowy i Śremu)

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL