Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sie 2021, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2021, 16:02
Posty: 2
Drodzy miłośnicy genealogi,
od dłuższego czasu zajmuje się genealogią mojej rodziny.
Aktualnie zajmuje się badaniem pochodzenia nazwiska mojej babki Ilse, urodzonej Gandecki w 1924 r. w Dreźnie. Jej dziadowie ze strony ojca z kolei, pochodzą z okolic Ostrzeszowa/Myjomic (akt ślubu z 1891r. Parzynów), natomiast pradziadowie pobrali się w Myjomicach w 1859r. Ostatni mój przodek, o którym istnieje jakaś wzmianka to Joannes Gandecki, ur. ok. 1833 r., parobek. Natomiast jego żona Magdalena Puchała była chłopską córką. Owe informacje, zdobyłem ze źródeł udostępnionych w ramach projektu Poznań.

Około roku 1752 pisownia nazwiska Michał Gandecki występuje także w formie Gadecki jako G.D., Generosus Dominus, oraz jako M. D., Magnificus :D Dominus (źródło: Fandom, Szlachta Wiki). Był on zatem szlachcicem a także w 1757r. pułkownikiem polskiej piechoty królewskiej , jak podają wspomniane źródła.Na stronie: http://www.teki.bkpan.poznan.pl w roku 1802 znajduje sie jeszcze jeden Gandecki, M(agnificus) Wojciech Gandecki z Glusek (Droszew) koło Kalisza.

Pytanie, które się tu pojawia to pytanie o powinowactwo.Czy Michał był spokrewniony z Joannesem? :roll:
Owe czasy między 1770 a 1830 r. obfitowały w zmiany (Rozbiory, Kryzys ekonomiczny, rozłam szlachty i utrata jej przywilejów), zatem czy byłoby to możliwe, iż rodzina Gandeckich w tym czasie straciła szlacheckie przywileje, zubożała. Czy sądzicie, że to możliwe?
Być może wie wiecie, gdzie znajdują się księgi parafialne sprzed roku 1830? Oraz czy tez istnieje ewentualność wglądu w takowe?


pozdrawiam serdecznie i dzieki z gory!
:D
Oliver


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2021, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
http://basia.famula.pl/

Myjomice (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1839 , Duplikat baptisatorum, copulatorum, mortuorum

Magdalena, rodzice: Jacobus Puchała , Gertruda Snęlonka ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Ignatius Snęl
Antonina Puchalska

Potomkowie szlachty raczej nie zostawali parobkami.

W Mikorzynie kilku Gandeckich brało ślub, może tam należałoby szukać, bo to tylko niecałe 4 km od Myjomic.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2021, 14:31 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2021, 16:02
Posty: 2
Bardzo dziękuję za dobrą informację!
Wiele pozdrowienia,
Oliver


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2021, 12:05 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2020, 20:13
Posty: 236
Ludzie nosili nazwisko Gondek/Gondecki/Gądecki w XIX w parafii Niepruszewo. Występuje w Poznań Projekcie.
Pozdrawiam
Janusz Wawrzyn


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 131 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL