Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lip 2007, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Poszukuję informacji nt. leśników pełniących służbę w XIX w w lasach okolic Jarocina. Podobno mój pradziadek Michał Główka ( ur. 21.08.1830 w Bieździadowie) był nadleśniczym w tej okolicy. Zmarł tuż przed I wojną światową, niestety nie wiem kiedy zmarł i gdzie został pochowany.
Za każdą wskazówkę będę wdzięczny.
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2007, 12:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
zbyszek napisał(a):
Poszukuję informacji nt. leśników pełniących służbę w XIX w w lasach okolic Jarocina. Podobno mój pradziadek Michał Główka ( ur. 21.08.1830 w Bieździadowie) był nadleśniczym w tej okolicy. Zmarł tuż przed I wojną światową, niestety nie wiem kiedy zmarł i gdzie został pochowany.
Za każdą wskazówkę będę wdzięczny.
Zbyszek



Cóż - spróbuje coś doradzić, jako leśnik z wykształcenia( chociaz ten fakt niewiele może mieć wspólnego z tematem).
Ja postąpiłbym tak:
- sporządź listę okolicznych nadleśnictw, sprawdź następnie które kiedy powstało, czyli istniało w interesującym Cię okresie. Może się zdarzyć, że obecne tereny nadleśnictwa X nie pokrywają się z obszarem nadleśnictwa Y, które istniało w XIX wieku, a które może być obiektem Twoich zainteresowań.
- w Nadleśnictwie należy popytać o ewentualną dokumentację z tamtego okresu,
-w Archiwach Państwowych jest baza danych SEZAM lub IZA . Tam w wyszukiwarce należy wstawić nazwę interesującego Ciebie nadleśnictwa, w brzmieniu używanym w tamtych czasach. Stanowisko nadleśniczego było tak ważne,że powinien się odnaleźć zespół archiwalny "Akta personalne.... " lub w języku niemieckim Personal-Acten den Oberförster Michał Główka zu.... ( nazwa nadleśnictwa).
Ja poszukuje informacji związanych z pewnym nadleśnictwem także z tego okresu - wymienionym sposobem ustaliłem,że mam do przejrzenia około 300 zespołów archiwalnych w ARchPanstw.
Istnieje też Polskie Towarzystwo Leśne, gdzie szczególnie aktywnym jest właśnie Oddział Wielkopolski; w ramach PTL działa Komisja Historyczna - można tam także próbować coś zdobyć....

W razie problemów- napisz, może coś doradzę.....
Tyle na początek.... Ponieważ interesuję się także historią leśnictwa- chętnie zapoznam się z wynikami Twoich poszukiwań oraz doświadczeniami związanymi z nimi.

Zobacz:
http://www.lasypanstwowe.poznan.pl/ - dalej: Organizacja RDLP.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 sie 2007, 16:18 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kolego BTK,
Bardzo dziękuję za życzliwą i wyczerpującą odpowiedź. Już zacząłem realizować pierwsze kroki.
Pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL