Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2021, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry!
Poszukuję członków rodziny Franciszka Bartkowiaka.
Franciszek ur. się w 1919 r. w Herne w Westfalii, zmarł prawdopodobnie w 2006 r., z posiadanych niepełnych danych wynika, że mieszkał z rodziną w Bydgoszczy na ul. Św. Floriana 5-7.
Interesują mnie losy przodków tej rodziny i będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje, które umożliwią mi nawiązanie kontaktów z potomkami Franciszka i jego ojca Marcina Bartkowiaka.

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2021, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Osobiście znając dokładny adres (nr. mieszkania 14 ) skontaktowałbym się tradycyjnie listownie.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2021, 15:33 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Grzegorzu, dziękuje za radę!

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2021, 17:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Z Targeo.pl
Adam Bartkowiak - Działalność Gospodarcza
ul. św. Floriana 5-7, 85-030 Bydgoszcz
NIP działalności: 5541046370
Data aktualizacji: 2017-06-23

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2021, 15:21 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Tereso! Dziękuję za cenną wskazówkę.

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2023, 18:22 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Sylwestrze, może to Ci się przyda?
Czesław Bartkowiak 1908-1943, nauczyciel z Bydgoszczy.

https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/236293#structure

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Księga adresowa Bydgoszczy 1936:
https://kpbc.umk.pl/dlibra/applet/Conte ... _0001.djvu

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 10:04 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Gregorius napisał(a):


Ten sam pomysł dla Sylwestra miałam właśnie w sąsiednim wątku. :D Pytanie tylko czy wszystkie te imiona pasują do rodziny.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Ostatnio edytowano 07 lut 2023, 12:46 przez Inka N., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 12:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Można zapytać w parafii:
https://bydgoszcz.jezuici.pl/kontakt/

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 13:18 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Gregorius napisał(a):
Można zapytać w parafii:
https://bydgoszcz.jezuici.pl/kontakt/

Grzegorzu, plac Kościeleckich i Jezuici to byłaby parafia ulicy Św. Floriana, prawda?



Dzięki Tobie (!!!) mam kolejny pomysł (dotyczy co prawda tego ułana z innego wątku) ale jak już, to piszmy o Bartkowiakach z Bydgoszczy w jednym miejscu ...

Praktycznie vis a vis z kościołem Jezuitów mamy przecież w Bydgoszczy Kościół Garnizonowy!
Moja mama opowiedziała mi właśnie o wzruszającej uroczystości obchodów 50-lecia ślubu byłego bydgoskiego ułana, która odbyła się (pod koniec lat 50-tych lub początku 60-tych) oczywiście z paradą szabel i oczywiście tam, gdzie brany był pierwszy ślub:
> w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy

Albo będą sami mogli sprawdzić, czy Stanisław Bartkowiak brał u nich ślub przed wojną, albo powiedzą gdzie szukać tych szczególnych akt.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 17:04 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Grzegorzu, Gosiu i Inko!
Dziękuję za cenne wskazówki co do poszukiwań rodziny Bartkowiaków.
Poniżej dane , które do tej pory udało mi się zebrać, ale nie wszystkie udokumentować. Najlepiej udało się uzyskać dane o rodzinie Franciszka Bartkowiaka.
Rodzina BARTKOWIAKÓW reemigrowała prawdopodobnie w 1920 lub 1921 roku z Westfalii do Polski i osiedliła się w Bydgoszczy.
Członkowie tej rodziny to:
Rodzice : Marcin Bartkowiak 1884-1954 i Maria dd Wolniewicz 1882-1954 , ślub 1908 Recklinghausen , pochowani w Bydgoszczy na cm. parafialnym św. Józefa ul. Toruńska
Ich dzieci:
- Stanisław ur. 1908 Recklinghausen, ułan 16 pułku, jeniec nr 11179,
wg PCK najbliższa rodzina to Joanna Bartkowiak mieszkająca w 1939 r. na ul. Toruńskiej 265
- Jan ur. 1909 Herten, żonaty , córka Aleksandra, mieszkali ul. Sportowa
- Joanna ur. 1911 Duisburg, mąż Zygmunt Gic, córka Rozalia, mieszkali ul. Polna i ul. Sokola
- Marcin ur. 1912 Herten, żona Kazimiera, nie mieli dzieci, mieszkali ul. Poznańska
- Stefan ur. 1915 Spochheirel, żonaty, córki Nadia i Bożena, mieszkali ul. Cicha
- Franciszek ur. 1919 Herne zm. 2006, żonaty z Jadwigą dd Gładziejewską ur. 1927 zm. 2021, oboje pochowani na cm. parafialnym św. Józefa ul. Toruńska, dzieci Liliana, Tadeusz, Adam i Ewa,
mieszkali ul. Ujejskiego
- Czesław ur. 1924 , więzień KL Stutthof, żonaty z Klarą, zm. 1961 pochowany na cm. parafialnym św. Józefa ul. Toruńska.
Dwa lata wstecz wysłałem także pisma do kościoła Jezuitów i do Stowarzyszenia 16 Pułku Ułanów , ale do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Co do osoby Joanny Bartkowiak to faktyczne jest w rejestrze osób pochowanych na cmentarzu komunalnym ul. Lotników, ale dzięki pomocy w weryfikacji przez USC w Bydgoszczy , okazało się , że to nie żona Stanisława, ale żona Sylwestra Bartkowiaka, ich ślub był w 1937 roku w Chodzieży.
Księga adresowa miasta Bydgoszczy obejmuje niestety tylko okres do 1936 roku, są tam dane do zweryfikowania, ale sądzę, że dopiero karty meldunkowe z okresu powojennego pozwolą uzyskać pożądane dane. Mam zatem następne zadanie i nie ukrywam, że po trochu liczę na Wasza pomoc.
Dziękuję Wam za cenne wskazówki i bezinteresowną pomoc!

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Ostatnio edytowano 26 lut 2023, 13:52 przez iget19, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 17:19 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Sylwester Bartkowiak (o ile to on) jest pochowany w grobie obok Joanny > tutaj
Może to ona szukała krewnego?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2023, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Inko!
Sylwester Bartkowiak to nie z tej rodziny Bartkowiaków, zarządca cmentarzy komunalnych sprawdził na wszystkich cmentarzach przez nich zarządzanych i nie znalazł Bartkowiaków z mojej listy, chociaż nie wykluczył, że nie ma ich na aktualnej liście być może z powodów likwidacji grobów.
Sprawdziłem poprzez kontakt telefoniczny z zarządcami pozostałych cmentarzy możliwości odszukania poszukiwanych przeze mnie Bartkowiaków. Zarządca cmentarza na Bielawkach potwierdził, że jacyś Bartkowiakowie są pochowaniu na polu 7, obiecał to sprawdzić i nawet przesłać mi foto nagrobków, ale na obietnicy się jak na razie skończyło. Wysłałem także pismo na adres pocztowy e-mailowej do zarządcy cmentarza parafialnego przy ul. Toruńskiej, gdzie z duża prawdopodobnością są nagrobki poszukiwanych Bartkowiaków, odpowiedzi ciągle brak!!! Sprawdziłem także poszukiwanych Bartkowiaków w spisach mieszkańców miasta Bydgoszczy w książkach adresowych: 1922 rok - brak tej rodziny(prawdopodobnie w 1922 roku dopiero mogli przybyć do Bydgoszczy), 1923 rok jest odnotowany Marcin(jako górnik i to jest 100% potwierdzenie) Zimne Wody ul. Toruńska 109, 1929 rok jest Marcin ul. Toruńska 35 i być może najstarszy z synów Stanisław ul. Orła 33 , w 1936 roku Marcin i Joanna ul. Grunwaldzka 118/1, Gic Zygmunt mąż Joanny ul. Niegolewskiego 1/5, i być może któryś z dwóch Janów ul. Stroma 15/3 i Rupienica 16/1 oraz być może któryś z dwóch Stanisławów ul. Stawowa 34/4 i Orla 42/3. Pozostałych członków rodziny czyli żony Marcina Marii, córki Joanny oraz synów: Marcina, Stefana, Franciszka i Czesława nie ma w spisie bo nie byli głównymi najemcami(lokatorami)! Mam nadzieję, że w końcu trafię na dobry trop! Szukam także ciągle dostępu do kart meldunkowych miasta Bydgoszczy z lat 1930-1950!
Pozdrawiam!
Sylwester

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Ostatnio edytowano 26 lut 2023, 13:54 przez iget19, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2023, 16:35 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
iget19 napisał(a):
Szukam także ciągle dostępu do kart meldunkowych miasta Bydgoszczy z lat 1930-1950!

Pisałeś już do AP Bydgoszcz?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2023, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry!
W zasobach AP w Bydgoszczy jest zespół 6/189/0/4.7.2/1 Kartoteka mieszkańców Bydgoszczy z lat 1920-1950, ale na stronie archiwum wyświetla się komunikat, że zespół jest niedostępny. Powodów nie podano, a w aplikacji spis zespołów archiwum wyszukiwarka nie reaguje na ten nr zespołu!? Ciekawe dlaczego?

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2023, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
iget19 napisał(a):
Dzień dobry!
W zasobach AP w Bydgoszczy jest zespół 6/189/0/4.7.2/1 Kartoteka mieszkańców Bydgoszczy z lat 1920-1950, ale na stronie archiwum wyświetla się komunikat, że zespół jest niedostępny. Powodów nie podano, a w aplikacji spis zespołów archiwum wyszukiwarka nie reaguje na ten nr zespołu!? Ciekawe dlaczego?


Trzy razy pisałem i załatwiałem w AP Bydgoszcz karty meldunkowe swoich krewnych, mieszkańców przedwojennej Bydgoszczy.
Raz drogą tradycyjną listowną a ostatnio elektronicznie. Innej drogi na razie nie ma. Żadnych problemów.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2023, 08:58 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Grzegorzu!
Zrobię tak jak sugerujesz, wyślę prośbę drogą elektroniczną o skany kart meldunkowych.
Cierpliwie poczekam, a o efektach poinformuję!

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2023, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry!
Otrzymałem niestety negatywną odpowiedź z AP w Bydgoszczy na moją prośbę-wniosek o skany kart meldunkowych moich krewnych. W uzasadnieniu napisali, że:
cyt. " skany dokumentów mogą zostać wydane po przesłaniu na adres pocztowy własnoręcznie podpisanego wniosku zawierającego oświadczenie o stopniu pokrewieństwa, cel pozyskania dokumentacji oraz wskazanie informacji czy wymienione osoby żyją. Wniosek może zostać przesłany również drogą elektroniczną po opatrzeniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub potwierdzeniu profilem zaufanym(np. przez ePUAP). Zwykły e-mail nie spełnia wymogów formalnych".
Wszystkie dane w moim wniosku zawarłem(łącznie z moimi danymi), za wyjątkiem oczywiście własnoręcznego podpisu. Jest to dla mnie pierwszy przypadek tak formalistycznego by nie powiedzieć biurokratycznego podejścia do wniosku!!!
Nie kończę oczywiście zadania zdobycia skanów kart, poprosiłem krewnego mieszkającego niedaleko Bydgoszczy, aby złożył osobiście w swoim imieniu wniosek o skany poszukiwanych przeze mnie kart!
Wszystko to jest bardzo dziwne, bo w niektórych archiwach księgi meldunkowe i karty meldunkowe z tych lat są dostępne on-line.

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2023, 13:22 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
iget19 napisał(a):
Jest to dla mnie pierwszy przypadek tak formalistycznego by nie powiedzieć biurokratycznego podejścia do wniosku!!!

Mam wrażenie, że mniej dramatyczne spojrzenie na tą sprawę bardzo by Ci pomogło :lol:
W Niemczech, pytając w Bundesarchiv o określone dane musiałbyś np., poza podpisem pod co najmniej jednym wypełnionym formularzem (pdf), przesłać również skan dowodu osobistego, trzymać kciuki za to, że dokumentacja będzie udostępniona kompletnie i zlecić wykonanie skanów współpracującej z archiwum firmie, albo pojechać na miejsce.

Archiwa państwowe nie są firmami usługowymi działającymi na potrzeby genealogów hobbystów takich jak my ... A to, że nie każdy Jan Kowalski może sobie pogrzebać w życiorysie naszej ciotki czy wujka, uważam za bardzo pozytywny aspekt w całej tej sprawie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL