Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lis 2021, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2018, 23:52
Posty: 44
Witam ,
mialabym pytanie , czy Mlodasko i Gorgoszewo sa polaczone w jedna wies , czy stanowia administracyjnie dwie odrebne wioski , pozdrawiam
Iwona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2021, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
To są dwie osobne jednostki administracyjne. Moja babcia urodziła się w Gorgoszewnie, później mieszkała w Młodasku, a ja w dzieciństwie spędzałem wakacje u jej siostry właśnie w Młodasku.
W XVIII i w I poł. XIX wieku obok Grogoszewa było jeszcze Gorgoszewo Olędry zwane też Huby. Właśnie tam mieszkali Grajzerowie, mam nawet mapkę z APP z zaznaczonym ich gospodarstwem i cmentarzem, na którym chowano ewangelików (katolicy byli chowani w Bytyniu).
Resztki cmentarza zachowały się do dziś.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2021, 16:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2018, 23:52
Posty: 44
Slicznie Tobie dziekuje za informacje , wiem ze jestes znawca w tym temacie . a czy to w 1895 roku doszlo do polaczenia Gorgoszewo Olędry zwane też Huby z Mlodaskiem i odtrzymaly nazwe wspolna Mlodasko ? , informacja o tym , ze te dwie wioski Mlodasko/Gorgoszewo zostaly polaczone znajdowaly sie w gazecie "Wiarus Polski "z 1895 roku . A resztki cmentarza znajduja sie w tym Gorgoszewo , ktore jest okolo 3 km oddalone od Mlodaska , mozna tam wejsc , przy nastepnym pobycie w Polsce chetnie bym odwiedzila ?Mapka o ktorej pisales jest dostepna dla wszystkich .
Jako dziecko tez spedzalam wakacje u mojej cioci , siostry mojej babci w Mlodasku , ktore mile wspominam .
Pozdrawiam Iwona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2021, 18:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Gorgoszewo i Gorgoszewo Huby leżały obok siebie i w drugiej połowie XIX wieku była to ju jedność. Gorgoszewo z Młodaskiem nie mogło być połączone, bo dzieliła je zbyt duża odległość, ale być może jakiś czas miały wspólnego sołtysa, bo w Gorgoszewie było tylko 5 gospodarstw.
Są dwie mapki jedna, jedna jest dołączona recesów uwłaszczeniowych, ale w kiepskim stanie, bo narysowana na papierze woskowym, ale druga ma osobny nr katalogowy i można ją znaleźć w SZWA
Tu są recesy
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... ka/1470769
w których są opisy gospodarstw.
A tu wątek, w którym o tym pisałem.
viewtopic.php?f=5&t=13121&p=112685&hilit=gorgoszewo#p112685

Muszę jeszcze dopisać, że moja ciocia mieszkała w pierwszych czworakach od drogi wejście od szczytu, tych, które ostały rozebrane.
Jakiś czas temu wysłałem Tobie na maila wszystkie informacje o Grajzerach i Pawłowskich, więc przy okazji chciałem zapytać czy je otrzymałaś i czy się przydały, bo po ich wysłaniu zrobiła się głucha cisza i nawet nie potwierdziłaś, że informacje dodarły i czy skorzystałaś z moich poszukiwań, które zajęły mi jednak trochę czasu :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2021, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2018, 23:52
Posty: 44
Dziekuje Tobie bardzo za informacje i wyjasnienie , przepraszam ,ze nie odpisalam na post , ale caly wrzesien bylam w Poznaniu , a moj laptop zostal w domu i nie mialam do niego dostepu , informacje ktore mi przeslales mi bardzo pomogly , za ktore slicznie dziekuje i cenie Twoja prace i poswiecenie ,moja ciocia mieszkala jednym z tych domow ,ktore widac z glownej drogi jak sie jedzie autem , stoja jeszcze do dzisiaj ,a druga niedaleko niej , niestety obie juz nie zyja ,

pozdrawiam Iwona


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL