Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 02:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 gru 2010, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2010, 09:54
Posty: 5
Witam szanowne Forum,
Nazywam się Jerzy Plieth i jestem Gdańszczaninem.
Na początek kilka słów gwoli wyjaśnienia mojej obecności tutaj. Nie jestem Wielkopolaninem, ani nijak nie jestem z z tą piękną ziemią związany. Zarejestrowałem się na Forum wyłącznie dla zadania tego jednego pytania jak poniżej.


W beznadziejnych próbach odtworzenia drzewa genealogicznego mojej Mamy dotarłem do tego słynnego Poznaniaka, jak w tytule posta; ur. 9.01.1908 - zm. 4.05.1991, jeden z założycieli i pierwszy kierownik Kliniki Urologicznej AM w Poznaniu. Szukam kontaktu z dziećmi (wnukami) ś.p. Zygmunta - najprawdopodobniej są to (były?) trzy córki i jeden syn, pochodzące z dwóch małżeństw.
Wszystko wskazuje na to, że matka dr Bartkowiaka i mój dziadek ze strony Mamy byli rodzeństwem.


Jakiś czas temu napisałem do USC w Poznaniu podanie z prośbą o wydanie kopii aktów zgonu dr Bartkowiaka i jego matki (nieznane mi ani jej imię, ani data zgonu), ale niestety do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Być może, że wymaga to dłuższego czasu.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Z góry dzięki wielkie za wszelką pomoc.
Mój email: jerzy@plieth.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2011, 11:58 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2010, 09:54
Posty: 5
Wklejam swój własny post z Genealodzy.Pl:

Dzięki wyszukiwarce cmentarnej odnalazłem informację o grobie mojego na tyle dalekiego przodka, że USC w Poznaniu nie chce mi udzielić żadnych informacji :(
Ponieważ wg wyszukiwarki jest to grób rodzinny, więc mam podejrzenie, że mogą tam być informacje o innych krewnych tej osoby. Byłbym niezwykle zobowiązany za zrobienie zdjęcia nagrobka, tak, abym był w stanie odczytać inne nazwiska i daty.
Chodzi o nagrobek Zygmunta Bartkowiaka ur. 9 stycznia 1908, zm. 4 maja 1991, pochowanegona cmentarzu Poznań - Miłostowo, pole 1, kwatera 2, numer 10: http://www.poznan.pl/mim/public/necropo ... 77#OpenMap
Bardzo dziękuję za pomoc; chętnie zrewanżuję się pomocą w obrębie mojego miejsca zamieszkania. Mój adres email: jerzy@plieth.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2011, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Wyszukiwarka http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz/d ... lanowane=z pochówkami&bledy=wszystkie opisowe&mapa=&powiekszenie=0.5&cmentarz=1&rodzinny=dowolny&pole=1&kwatera=2&rzad=&miejsce=10&nazwisko=%&imie=%&WYSLIJ=SZUKAJ
podaje, że w tym samym grobie pochowana jest Zofia Bartkowiak (ur. 1900, pochowana 1974).
Powodzenia,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2011, 21:43 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2010, 09:54
Posty: 5
Mucha napisał(a):
Wyszukiwarka http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz/d ... lanowane=z pochówkami&bledy=wszystkie opisowe&mapa=&powiekszenie=0.5&cmentarz=1&rodzinny=dowolny&pole=1&kwatera=2&rzad=&miejsce=10&nazwisko=%&imie=%&WYSLIJ=SZUKAJ
podaje, że w tym samym grobie pochowana jest Zofia Bartkowiak (ur. 1900, pochowana 1974).

Michale, dziękuję bardzo!
Jednakże zdjęcie upewniłoby mnie, że to tylko te dwie osoby.
Jeszcze jedna rzecz. Wyszukiwarka podana przez Ciebie wskazuje, że w tym samym polu (1) i kwaterze (2), ale na miejscu 8I jest grób rodzinny na którym pochowano 5 innych osób o analogicznym nazwisku Bartkowiak. Czy miejsce 8I sąsiaduje Twoim zdaniem z miejscem o numerze 10, co rodziłoby podejrzenie, że może to być najbliższa rodzina rzeczonego Zygmunta i Zofii?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2011, 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Jurku,

Niestety, nie mam pojęcia. Nie znam cmentarza na Miłostowie.

Powodzenia,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2011, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
jest rowniez inny sposob znalezienia twoich krewnych. Nalezy zwrocic sie z prosba do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - chyba tam,. teraz nie jestem pewna - z prosba o odnalezienie krewnych. Podajesz, te dane ktore znasz i powod poszukiwan. Wplacasz pieniazki, to nie jest duza kwota cos kolo 40 zł i czekasz. Ministerstwo szuka ... potem pyta znalezionych czy pozwalaja Tobie przekazac dane. Zaleznie od ich decyzji odsylaja Ci informacje z adresem krewnych lub bez.

Raz skorzystalismy w pracy z tej formy i trwalo to ok. 1,5 - znalezismy kontakt z osoba, ktorej szukalismy.

Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2011, 22:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witam ponownie

Z ksiazki "Poczet członków PTPN":
Bartkowiak Zygmunt (1908–1991), nauki medyczne, chirurgia, urologia, absolwent UP 1930, dyr. Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu 1945-1947, dr hab. AM w Łodzi 1963; AM w Poznaniu. Założ. i czł. Pol. Tow. Urologicznego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Czł. zw. PTPN 1935 – przed 1945, Wydz. Lek.

Skoro sp. Zygmunt był pracownikiem UM w Poznaniu skontaktuj sie z kadrami/archiwum UM, ktore byc moze beda mogly pomoc

Pozdrawiam
Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2011, 09:36 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2010, 09:54
Posty: 5
guciorek napisał(a):
Skoro sp. Zygmunt był pracownikiem UM w Poznaniu skontaktuj sie z kadrami/archiwum UM, ktore byc moze beda mogly pomoc

Dziękuję za radę, acz obawiam się, że mało praktyczną :(
Tak naprawdę, to w tej chwili najbardziej zależy mi na potwierdzeniu hipotezy, że matka ś.p. Zygmunta i mój pradziadek byli rodzeństwem. Ew. dalsze dochodzenie rodzeństwa, czy nawet potomstwa ś.p. dr Zygmunta Bartkowiaka jest dla mnie z oczywistych względów mniej istotne. Przypuszczenie j.w. mógłby ew. potwierdzić, czy też mu zaprzeczyć jedynie któryś z kolegów ś.p. Zygmunta, ew. któreś z jego dzieci, o ile jeszcze w ogóle żyją. Mam podejrzenie, że nikogo takiego w dziale kadr poznańskiej AM nie znajdę, no bo i jak?
W tym samym grobie, gdzie spoczywają zwłoki ś.p. Zygmunta rocznik 1908 została też pochowana Zofia Bartkowiak, rocznik 1900, zmarła w 1974. Mam przekonanie, że to nie jego żona; dr Bartkowiak był dwukrotnie żonaty - pierwsza żona zginęła tragicznie podczas wojny, a druga była od niego sporo młodsza. W związku z tym pochowana w tym samym grobie Zofia Bartkowiak wydaje się być jego siostrą.
Z kolei w tej samej kwaterze, ale na miejscu 8I pochowane są osoby mogące być dalszym rodzeństwem, jak i rodzicami (!) ś.p. Zygmunta. Potwierdzenie mojego przypuszczenia, że miejsce 8I sąsiaduje z miejscem 10 (to samo pole i kwatera), a jeszcze lepiej sporządzenie fotografii tych nagrobków, byłoby też potencjalnym potwierdzeniem hipotezy, że wszystkie te osoby z grobów na miejscach 10 i 8I były ze sobą blisko spokrewnione. A jeśli tak, to z nieomal 100% pewnością Joanna Bartkowiak ur. 25.05.1870, pochowana 6.10.1960 byłaby poszukiwaną siostrą mojego pradziadka.
Ufff...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2011, 15:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Jurku - zaloz osobny temat: "Zdjecia z cmentarza Milostowo/Poznan"
lub moze poprzez opcje "szukaj" wyszukaj czy jest gdzies mowa o zdjeciach z cmentarzy poznanskich. Duzo odwiedzajacych Forum moze nie czyta Twojego postu apropos Dr.Bartkowiaka a jak zamiescisz konkretnie swoja prosbe w konkretnym temacie widocznym to ktos byc moze sie zglosi chetny i zdjecie pojedzie zrobic. teraz Twoja prosba jest niejako "ukryta".
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2011, 02:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Jurku - dodaje, ze istnieje juz w dziale "Poszukuje" temat "Zdjecie z cmentarza Milostowo" gdzie mozesz sie oglosic ze swoja prosba.
Tutaj szybciej znajdziesz chetnego do zrobienia fotek bo wielu poznaniakow odwiedza nasze Forum.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2011, 16:47 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2010, 09:54
Posty: 5
Jurek Plieth napisał(a):

W beznadziejnych próbach odtworzenia drzewa genealogicznego mojej Mamy dotarłem do tego słynnego Poznaniaka, jak w tytule posta; ur. 9.01.1908 - zm. 4.05.1991, jeden z założycieli i pierwszy kierownik Kliniki Urologicznej AM w Poznaniu. Szukam kontaktu z dziećmi (wnukami) ś.p. Zygmunta - najprawdopodobniej są to (były?) trzy córki i jeden syn, pochodzące z dwóch małżeństw.
Wszystko wskazuje na to, że matka dr Bartkowiaka i mój dziadek ze strony Mamy byli rodzeństwem.


Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Z góry dzięki wielkie za wszelką pomoc.
Mój email: jerzy@plieth.com


Dzięki temu, że konstruuję swoje drzewo w serwisie internetowym MyHeritage, oraz dzięki temu, że istnieje tamże funkcja wyszukiwania podobieństw w różnych drzewach, znalazłem dr Zygmunta Bartkowiaka, oraz jego rodziców w drzewie pani Dominiki Magdaleny Bartkowiak, a powiązań wynika, że dr Zygmunt Bartkowiak był jej dziadkiem. Nie mam niestety możliwości skontaktowania się z p. Dominiką Magdaleną B., a nawet nie wiem, czy jest ona Wielkopolanką. Jeśli jednak tak jest, to być może zagląda tutaj na to forum? Gdyby tak było, to bardzo proszę ją o kontakt mejlowy.
Adres email jak wyżej.
Dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL