Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 04 cze 2024, 09:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podziekowanie
PostNapisane: 09 gru 2007, 11:23 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2007, 19:19
Posty: 9
Lokalizacja: Lubin
Dzieku stronie WTG udalo mi sie odnalezc kila osob z mojej rodziny.Kilka dni temu odnalazlem zone naszego kuzyna o ktorej nic nie wiedzielismy.Jest to 148 osoba noszaca nazwisko Pankowski na naszej strone www.pankowscy.pl .Strona ta zostala uruchomiona 15.10.07.Zadawalem sobie pytanie; po co to robie ?Komu to potrzebne ? Mi czy osobom ktore naleza do tego rodu ? Czy kazdy poszukiwacz korzeni rodzinnych powinien miec strone w internecie ? Na te pytania i inne nie ma jednoznacznych odpowiedzi.Dawniej kiedy nie bylo internetu historia rodziny byla zapisywana w postaci pamietnikow i innych zapiskow.Na naszej stronie znajdziecie wlasnie takie zapiski ktore tworzyl moj poprzednik -tez poszukiwacz korzeni rodzinnych,on to robil przez cale zycie ( to widac po zmieniajacym sie charakterze pisma ).Czlowiek ten -pisze tu o Henryku Fabianie Wincentym Pankowskim -mial bardzo burzliwe zycie.Historia jego zycia moglaby sluzyc jako scenariusz dobrego filmu.Gdy rozpoczynalem prace koncepcyjne, ktore mialy za zadanie stworzyc dobry scenariusz takiej strony,zaczalem przegladac inne strony genealogiczne aby wypracowac sobie model,wizje czego ja chce.Rownoczesnie trwaly prace nad stworzeniem drzewa genealogicznego w wersji plastycznej.Takiego ktore moznaby powiesic sobie w domu a jednoczesnie staloby sie "wsadem "strony internetowej.Niezaleznie od tego wykupilem domene a takze miejsce na serwerze.Przyjalem sobie za cel ze strona ma byc zrobiona profesjonalnie gdyz ja bedzie ogladal caly swiat.Czy sadzicie ze ktokolwiek z rodu zapropoonowal wspolfinansowanie tej strony ? Nikt !!! Kazdy czlowiek chce pozostawic po sobie "pomniki" w postaci dzieci,swojej pracy i innych wartosci materialnych i nie materialnych.Licze na to ze ta strona stanie sie takim moim "pomnikiem" i gdy ja stane sie juz prochem moi potomni poprowadza to dzielo dalej.Spiesze sie gdyz czas skutecznie zaciera slady histrori rodziny.Trzeba miec duzo uporu aby "wydrzec" z rak rodziny pamiatki czy tez fotografie ktore byly swiadkami naszego zycia.Czesto spotykam sie z murem niemoznosci i niecheci przed archiwizowaniem tego typu pamiatek.Gdy pytam dlaczego ,nie slysze zadnej racjonalnej odpowiedzi.Nie moge tego zrozumiec !!!Czyby ludzie sie wstydzili swojego pochodzenia ?Wstydza sie swojego nazwiska ? Nie wszyscy mogli pochodzic z "dobrych domow" i miec tytuly hrabioskie i ksiazece.
Zdaje sobie sprawe ze historia naszej rodziny nigdy nie bedzie pelna gdyz nie tylko ja ja tworze ale takze inni czlonkowie naszego rodu.Ja tylko jestem tym ktory ja zapisuje.Nigdy nie staram sie byc "oceniaczem" zycia naszych czlonkow rodu.To jest ich zycie i to oni tworza historie swojego zycia.W zyciu czlowieka sa takie chwile o ktorych stara sie zapomniec ale takze sa takie chwile radosne ktorymi chcialby sie pochwalic przed innymi.Tworzac strone nie staram sie tylko "uwypuklac "te radosne chwile ale takze pokazywac te gorsze chwile ale z umiarem,aby nie urazic potomnych.
Przegladajac strony genealogiczne intenetowe staralem sie zrozumiec intencje autorow tych stron.Do niektorych staralem sie dotrzec aby ich poznac i uslyszec ich cenne rady.Poznalem wspanialego czlowieka ,Krzystofa Dobrzynskiego z Toronto,dzieki jego podpowiedziom nasza strona wyglada tak jak wyglada. Dziekuje Krzysiu ( takze czlonek tego Forum ).Cenie sobie takze rady kazdego kto chce pomoc i kazdego ktory oceni strone nie chodzi tylko o wylewanie litrow "wazeliny ",chodzi o konstruktywna krytyke.Ta strona musi byc przyjazna dla ogladajacych a nie tylko zaspakajace moje idee fix.
A teraz kilka pytan z ktorymi nie wiem jak sobie poradzic; wedlug informacji czlonek naszego rodu Piotr Karol Pankowski pojal za zone Barbare Ciszewska w Poznaniu,gdzie zamieszkali po slubie tego nie wiem, z notatek mojego poprzednika wynika ze rok pozniej zostal pochowany na Cm.Powazkowskim w Warszawie.Probowalem dotrzec do Archiwum Cmentarza ale uslyszalem ze cala dokumentacja splonela podczas Powstania Warszawskiego.Trop sie urywa.Co sie stalo z Barbara Pankowska z d.Ciszewska ? kim byli jej rodzice ? gdzie sie urodzila ? czy byla matka ? gdzie zostala pochowana ? Czy byc moze moj poprzednik sie mija z prawda piszac ze zostal pochowany na Powazkach ? Dlaczego nie napisal o slubie koscielnym Piotra Karola ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 gru 2007, 13:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Witaj Jerzy,
z uwagą przeczytałam Twój post (na stronę www. dopiero zajrzę) i nasunęła mi się myśl, a raczej próba odpowiedzi na Twoje pytanie - dla kogo to robię? Spieszę więc z odpowiedzią - dla siebie!
Czy nie zauważyłeś ile frajdy dają nam nasze poszukiwania, ile adrenaliny, gdy już zbliżamy się do celu, jaki skurcz serca, gdy pochwycimy wreszcie umykające dotąd nitki?
Też miałam kiedyś podobne rozterki, ale od pewnego czasu uspokoiłam się i doszłam do wniosku, że nawet gdyby kiedyś to wszystko wylądowało na śmietniku (o zgrozo!), to nikt już nie jest w stanie odebrać mi moich wzruszeń i przeżyć.
Co do konkretnych zapytań o Piotra Karola Pankowskiego, uściślij proszę czas akcji, a może będzie można coś zaradzić :wink:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Podziekowanie
PostNapisane: 09 gru 2007, 17:42 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2007, 19:19
Posty: 9
Lokalizacja: Lubin
witaj Basiu.Dziekuje za reakcje na moje retoryczne pytania.Jestem upary i konsekwentny a to raczed dodatnie cechy w genealogi.Oto konkrety dot.Piotra Karola Pankowskiego.Urodzil sie w Pakości 20.10.1856 jako 12 dziecko Antoniego i Antoniny z domu Wilhelm.w Parafi katolickiej Św.Wojciecha ożenił się z Barbarą Krzyżanowska ktora miala tyle samo tat co on czyli mogla sie urodzic w 1857 roku.Rodzicami Barbary byli Antoni i Marianna Ciszewska.Wpis 4/1885.Według zapisków kronikarza rodziny Piotr Karol Pankowski pochowany zostal na Cm.Powązkowskim 13.05.1886. Tyle wiem.Jezeli mozesz mi pomoc ,bede szczerze zobowiazany.
Pozdrawiam
Jerzy Pankowski
www.pankowscy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 gru 2007, 04:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Drogi Jurku,
Dziekuje za mile slowa. Czasami i ja sie zastanawiam dla kogo my to wszystko robimy. Basia ma racje dla siebie samych. Ale ja mysle, ze w pewnym etapie naszego zycia chcemy po sobie cos pozostawic. Nie materialnego bo to czesto zamienia sie w nicosc. Ale wlasnie opracowanie historii rodziny, ktore moze za 50 lat wezmie do reki wnuczka naszych dzieci i bedzie czytac. To bedzie nasz udzial w pozostawieniu po sobie intelektualnego dziedzictwa.
Czasami pewnie jestesmy krytykowani za to, ze chcemy sobie dodac splendoru pochodzenia i powiazania z taka czy inna rodzina. Tylko dyletanci moga cos takiego powiedziec.
Dlatego ja jestem oredownikiem stron internetowych, ksiazek czy innych opracowan piesennych i rozdawaniu tego dalszej rodzinie. By dotarlo to wszystko pod dachy wszystkich galazek naszej rodziny.
Jurku, zycze Tobie i wszystkim tutaj forumowiczom dalszej cierpliwosci i wytrwalosci. :wink:

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 gru 2007, 15:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2541
Lokalizacja: Mnichowo
Witaj JUrku!
Z jakich dokumentów wynika , że Piotr został pochowany w Warszawie. Nic nie piszesz o akcie zgonu . Gdzie ten zgon nastapił ?. Czy próbowałes w AP Poznań sprawdzic akt ślubu z 1885 w USC ?. Tam powinno byc więcej informacji niż w aktach Kościelnych. To sa tropy którymi warto podążyc.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2007, 09:53 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2007, 19:19
Posty: 9
Lokalizacja: Lubin
Nie mam aktu zgonu Piotra Karola Pankowskiego.Swoje informacje oparlem na pamietniku Henryka Fabiana Pankowskiego ( ksiedza ) ( ktory jest zamieszczony na naszej stronie ).Oczywiscie ten akt slubu bede musial sprawdzic ale to juz jest zwiazane z kosztami ale to zrobie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2007, 08:02 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2007, 19:19
Posty: 9
Lokalizacja: Lubin
w Tekach Dworzaczka znalazlem taka informacje:Piotr Pankowski dnia 13.V.1886 zmarł w Warszawie. Informuje A. Krzyżanowski, (teść) (nr 110)
5714 (Dziennik Poznański) 1886 Czyli mamy potwierdzenie ze nastapil zgon,teraz wydaje mi sie ze musze poszukac tescia Piotra Pankowskiego A.Krzyzanowskiego. Jak dotrzec do archowalnych numerow Dziennika Poznanskiego ? Jak znależć A.Krzyzanowskiego ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2011, 14:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Nie wiem czy chodzi o tego właśnie A.Krzyżanowskiego?
W WBC w "Dzienniku Poznańskim" nr86 z 13-4-1862r., na str.2 jest opis uroczystości srebrnego wesela Antoniego Krzyżanowskiego.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL