Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 gru 2007, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2007, 12:27
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa/Osieczna
Witam serdecznie!

Otrzymalem niedawno akt zgonu mojego pradziadka 4-stopnia z Archiwum Panstwowego w Poznaniu. Michal Ludwicki, zmarly w Poznaniu w roku 1899. W akcie tym jest jednak pewna ciekawostka, ktora niezmiernie mnie interesuje. W rubryce "geboren zu" - urodzony w - widnieje wpis KOBYLICE (a za nim, jesli dobrze odczytalem, bo nie jestem znawca, ale pewnosc mam prawie 100 procentowa) IN RUSSLAND. Zlokalizowalem tylko dwie takie miejscowosci na terenie dzisiejszej Polski - jedna w wojewodztwie opolskim, druga w dolnoslaskim.Z tego wynika, ze moje KOBYLICE leza gdzies poza teren dzisiejszej Polski, bo istniejace miejscowosci nalezaly od zawsze do Niemiec lub zaboru pruskiego. Moje przypuszczenia potwierdza jeszcze fakt, ze zawsze w miejscu urodzenia wpisywano na przyklad Storchnest kreis Fraustadt a tutaj tego nie ma, czyli miejscowosc nie lezala na terytorium Niemiec. Zwracam sie zatem z wielka prosba o pomoc w identyfikacji tej miejscowosci. Jak moge ja odnalezc??? Moge rowniez przeslac zdjecie aktu na maila, bo zawsze istnieje prawdopodobienstwo, ze sie pomylilem i cos zle odczytalem. Serdecznie dziekuje za pomoc


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2007, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
A może chodzi o Kobylin pow. krotoszyński?

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2007, 19:44 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2007, 12:27
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa/Osieczna
Wyraznie jest napisane KOBYLICE. Sadze, ze gdyby to byl Kobylin to byloby napisane Kobylin kreis Krotoschin a czegos takiego na pewno tam nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 gru 2007, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Kobylnica gm obecnie Kruszwica, przedtem na granicy zaborów, może to była już rosyjska strona ? nie wiem, ale jak nie masz nic, to może warto sprawdzić?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re.
PostNapisane: 14 gru 2007, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Uważam,że mogło tak być, iż w tamtym czasie pow. krotoszyński mógł być pod rosyjskim zaborem i dlatego też wpisano- Russland. Miałem podobny przypadek, ale trochę bardziej oczywisty- szukając przodków z mojej rodziny w Ellis Island znalazłem kilka wpisów z mojej rodziny i w rubryce -miejsce urodzenia - było napisane- in Russia. dane dotyczyły XIX wieku. Ale dane te dotyczyły takich miejscowości jak: Słonim, czy Nowogródek, co było bardziej oczywiste, że znajdowały sie pod rosyjskim zaborem. Ale z Krotoszynem mogło być podobnie.
Pozdrawiam
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 gru 2007, 12:56 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2007, 12:27
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa/Osieczna
Kobylnica gm Kruszwica - sadze, ze to bardzo ciekawa wskazowka. Otoz wspomniany pradziad ozenil sie z Nepomuceną Sławińską w Janowcu Wielkopolskim. Co prawda to prawie 70 km na zachod od Kobylnicy, ale moze to byc wartosciowa wskazowka. Musze tylko dokladnie sprawdzic, jak przebiegala granica zaborow, bo na stronie internetowej Kruszwicy napisane jest, ze byla pod zaborem pruskim. Kobylnica znajduje sie troche dalej na wschod wiec moze znajdowala sie juz w Rosji. Dziekuje za pomoc! Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: henryk walczak i 97 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL