Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 08:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 cze 2011, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Poszukuję informacji dotyczących Marcina Hoffmanna i Apolonii z Thielów - ich syn urodził się w 1861 w Sielinku. Nie wiem, w której parafii powinienem szukać aktu ślubu - wszystkie parafie w okolicach Opalenicy są już zindeksowane, mimo to według Poznan Project takiego małżeństwa nie zawarto (przynajmniej w pobliżu). Gdyby ktoś miał jakieś informacje o tej rodzinie, byłbym za nie wdzięczny. Czy oryginały akt chrztu z parafii opalenickiej zawierają więcej danych niż oryginały? Jeżeli tak, jakie są to informacje i czy przeważnie w aktach tych zawierano dane o pochodzeniu rodziców?

Pozdrawiam
Eryk Jan G.


Ostatnio edytowano 16 maja 2013, 12:40 przez Eryk Jan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2011, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
tez interesuję się Sielinkiem, bo tam urodził się mój dziadek i tam spędzałam w młodości każde wakacje :)
Oczywiście Sielinko należy do Opalenicy. W AP Poznań zachowała się (chyba) jedna księga meldunkowa z Sielinka, może tam coś znajdziesz. Moi dziadkowie zostali w niej zapisani. To stara księga pisana po niemiecku, mało czytelna, dużo w niej skreśleń, ale może... A tak sobie myślę, może powinieneś sprawdzić najbliższą parafię ewangelicką skoro w katolickiej nie ma wpisu?

Sława

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2011, 13:48 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Dziękuję bardzo za podpowiedzi! :) Czy jest to jednak możliwe, żeby ślub odbył się w parafii ewangelickiej, skoro w akcie urodzenia syna Stanisława i Apolonii Hoffmannów podano, że rodzice są katolikami? W jakim zespole znajduje się ta księga meldunkowa i jakie lata obejmuje? Czy znalazłyby się w niej dane z lat 50. i 60. XIX wieku? Ja znalazłem w internecie jednostkę napisaną po polsku, która nazywa się "Księga dusz Sielinko" i obejmuje lata 1797-1895. Czy przeglądałaś też tę księgę?

Pozdrawiam
E.J.G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2011, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Witam,
co do zapisow w ksiegach metrykalnych, to w zasadzie wszystko jest mozliwe. Ja pewnie bym sprawdzila zapisy w ksiegach ewangelickich - na wszelki wypadek - moze malzenstwo bylo mieszne, kto wie.
Co do ksiegi dusz. Tak o tej ksiedze dusz mysle. Przegladalam ja i jeszcze raz kiedys do niej wroce, bo musze sprawdzic innych dziadkow w Sielinku o nazwisku Dziurla. Nie wiem czy dam rade przed wakacyjna przerwa. Chcialabym... ale to juz tak blisko.
Zapisane daty przy ksiedze oznaczaja lata urodzen osob w niej zapisanych 1797-1895.

Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2011, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Dziękuję za informacje! Jakie parafie ewangelickie powinienem wziąć pod uwagę? Wydaje mi się, że od Sielinka parafie ewangelickie są dosyć oddalone.

Pozdrawiam
E.J.G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2011, 11:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Witam!
Fakt.Sielinko jest trochę oddalone od parafii ewangielickich.Najbliżej byłoby do Grodziska nastepnie masz Buk i ewentualnie Nowy Tomyśl,do którego jest 20 km.Jednak wpierw za radą Sławki zaglądnij do tej księgi dusz.Przy dobrym układzie będą wpisane miejsca urodzenia przy osobach ,które poszukujesz i może wtedy ruszysz z miejsca.
Możliwe jest przecież,że przed urodzeniem się Ich syna nie mieszkali w Sielinku,prawda.
W Buku byli także Hoffmanowie.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2011, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
W moje rodzinie byla Anna Hoffmann urodzona okolo 1869 roku, nie wiem gdzie urodzona, nie mam nic o niej, wyszla za Mikolaja Kubickiego okolo 1896 roku, Mikolaj Kubicki urodzony w Buku, drugie ich dziecko urodzone w Granowie.
Moze to cos pomoze.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2011, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. :) Zajrzę więc wpierw do księgi dusz, jeśli ona nie rozwieje moich wątpliwości, poszukam też w parafii ewangelickiej w Grodzisku. Według Poznan Project nikt jeszcze nie indeksował tej parafii, ale czy być może ktoś ją kiedyś przeglądał i wie, jakie dane podawano w tamtejszych aktach małżeństw?

Dziękuję za informację o Annie Hoffmannównie, niestety - przynajmniej na razie - nic o niej nie wiem.

Pozdrawiam
E.J.G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2011, 01:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Eryku - w ksiegach grodziskich jest David Hofman z Bojanowa i Joanna Kosmalewiczowna rok 1766. Wiem, wiem, jeszcze nie te lata szukasz :)
Jest sporo tego nazwiska, poniewaz Opalenica jest blisko Grodziska wszystko mozliwe, ze tam znajdziesz.
Nie sugeruj sie nazwiskami, przeciez nie wszyscy noszacy je byli ewangielikami a wrecz masa byla katolikami.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2011, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 516
Lokalizacja: Poznań
Eryk Jan napisał(a):
Dziękuję za informacje! Jakie parafie ewangelickie powinienem wziąć pod uwagę? Wydaje mi się, że od Sielinka parafie ewangelickie są dosyć oddalone.

Pozdrawiam
E.J.G.


Według "Księgi adresowej" Mycielskiego (1902) Sielinko należało do ewangelickiej parafii w Opalenicy.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2011, 12:26 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Nazwisko Thiel nie jest zbyt popularne, więc zwróciłam na nie uwagę przy tym akcie:
Eugenius Thiel, akt nr 14
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... XDpVCnAfhg
Hoffmanów zaś sporo jest w parafii Buk i powiecie Bukowskim.
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2011, 13:11 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Bardzo dziękuję Hani (może w przyszłości dojdę do tych Hoffmannów), Księdzu Musielakowi i Pani Mariannie (wydaje mi się, że przy panu młodym zapisano "acatholicus"). Czy wie Ksiądz, gdzie przechowywane są dokumenty z parafii ewangelickiej w Opalenicy? W bazie PRADZIAD nie odnotowano tej parafii.

Pozdrawiam
E.J.G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Witam!
Eryku,owszem była w Opalenicy parafia ewangelicka lecz najprawdopodobniej powstała ona ok. 1887 roku wraz z uruchomieniem cukrowni opalenickiej i napływem fachowców z Niemiec.Nawiasem ,Cukrownia płaciła datki na utrzymanie kościoła na katolicki natomiast nic. To miało by sens ponieważ w roku 1889 wybudowano w Opalenicy szkołę ewangelicką.Coś mi się wydaje,że powracasz do punktu wyjścia,ale ja obstawałbym za Grodziskiem jeśli miałaby byc par. ewangelicka.
Pozdrawiam;
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3738
Parafia ewangelicka w Opalenicy powstała w roku 1893 a do tego czasu Sielinko należało do Grodziska.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2011, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Dziękuję bardzo za informacje! :) Będę więc szukał w parafii grodziskiej.

Pozdrawiam
Eryk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2011, 09:38 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Parafia Ceradz 1846
Joannes Thiel- ojciec, akt nr 47
http://szukajwarchiwach.pl/53/3257/0/1. ... 4vKfa38kYw
oraz USC Lwówek 1877
Lousie Rau z domu Thiel, akt nr 98
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/4/ ... 22zKJ7-JMQ
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL