Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 maja 2024, 01:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tomicki-Poznań
PostNapisane: 01 cze 2008, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Genowefa

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 18 lip 2011, 23:29 przez Genowefa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2008, 07:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Witam !
Miałem podobny problem, ale zawsze jest wyjście. Myślę, że i w tym przypadku sprawa może okazać się dość prosta.
W Archiwum Archidiecezjalnym Poznań istnieje komputerowa baza dla mieszkańców Poznania. Dotyczy ona chrzcin, ślubów oraz zgonów Co prawda nie obejmuje ona miasta w dzisiejszych granicach, ale warto sprawdzić. Wydruk taki można zamówić w Archiwum i ja wtedy płaciłem 30zł za jedno nazwisko (nie mylić z jedna osobą).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2008, 22:39 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
Manag napisał(a):
Witam !
Miałem podobny problem, ale zawsze jest wyjście. Myślę, że i w tym przypadku sprawa może okazać się dość prosta.
W Archiwum Archidiecezjalnym Poznań istnieje komputerowa baza dla mieszkańców Poznania. Dotyczy ona chrzcin, ślubów oraz zgonów Co prawda nie obejmuje ona miasta w dzisiejszych granicach, ale warto sprawdzić. Wydruk taki można zamówić w Archiwum i ja wtedy płaciłem 30zł za jedno nazwisko (nie mylić z jedna osobą).
Więcej na ten temat znajdziesz w wątku "Wydruk z komputerowej bazy danych dla miasta Poznania"
( viewtopic.php?f=2&t=450&p=3564#p3554 )

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2008, 11:06 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jaś napisał(a):
Manag napisał(a):
Witam !
Miałem podobny problem, ale zawsze jest wyjście. Myślę, że i w tym przypadku sprawa może okazać się dość prosta.
W Archiwum Archidiecezjalnym Poznań istnieje komputerowa baza dla mieszkańców Poznania. Dotyczy ona chrzcin, ślubów oraz zgonów Co prawda nie obejmuje ona miasta w dzisiejszych granicach, ale warto sprawdzić. Wydruk taki można zamówić w Archiwum i ja wtedy płaciłem 30zł za jedno nazwisko (nie mylić z jedna osobą).
Więcej na ten temat znajdziesz w wątku "Wydruk z komputerowej bazy danych dla miasta Poznania"
( viewtopic.php?f=2&t=450&p=3564#p3554 )


Dziękuję za radę.
Wysłałam zamówienie do AA Poznań i otrzymałam dane. Nie bardzo rozumiem oznaczenia ksiąg: są symbole M(zgony?) ,C(sluby?), B(urodzenia?) . Spotykam sie z innymi oznaczeniami:B-urodzenia , D-zgony , S-sluby. Czym to wytłumaczyć? Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2008, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Witaj ponownie !
Skróty pochodzą od nazwy księgi i tak:
Księga ochrzczonych (Liber Baptisatorum) – B
Księga zaślubionych (Liber Copulatorum) – C
Księga zmarłych (Liber Mortuorum) – M

Ja osobiście nie spotkałem się z oznaczeniami B,D,S…
Dodatkowo na otrzymanym wydruku zamieszczona jest sygnatura. Na jej podstawie możesz określić z jakiej poznańskiej parafii pochodzi wpis. Żeby to sprawdzić najłatwiej wejść na stronę Archiwum Archidiecezjalnego Poznań.
http://www.aap.poznan.pl/archiwum.phpht ... chiwum.php
W zakładce „księgi metrykalne” wpisać „Poznań”. W wynikach wyszukania otrzymamy listę nazw parafii z przyporządkowaną sygnaturą.
Pomoże to ustalić mniej więcej w jakiej części miasta mieszkali Twoi przodkowie oraz w jakim kościele przyjmowali sakramenty. Być może uda Ci się w ten sposób również połączyć osoby z wydruku w grupy rodzinne.
Owocnej pracy
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2008, 01:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam! Dziękuję za wyjasnienie. A te inne oznaczenia o których pisałam sĄ w Genetece na www. genealodzy.pl
Odnalazłam tez Parafie. Idealnie sie zgadza z adresami ,które znalazłam w WBC.Poznan . Połączyłam częsć w rodziny.Moze wiesz dlaczego w niektórych przypadkach zamiast imienia ojca jest imię -chyba matki przy narodzinach albo zgonie? Czy dobrze rozumiem sygnaturę np.231/24s132/291 parafia/księga/strona nr/ nr wpisu? aktu?
Przepraszam, że zadaję takie naiwne pytania, ale chociaz do kilku lat zajmuję się poszukiwaniem rodziny , to dopiero teraz mam internet i poznaję bardziej profesjonalne "techniki" badań genealogicznych. Widzę, że wiele pytań a szczególnie ogłoszeń o poszukiwaniach pozostaje w ogóle bez odpowiedzi. Mam na mysli różne strony www. Moich krewnych szukam głównie w łódzkim ,piotrkowskim i łaskim-to ze strony mojej Mamy. A Poznań -to strony mego Ojca. I ku mojemu zadowoleniu okazało sie, że najwięcej można znależć intersujących materiałów w wielkopolskim.Przypuszczam, że własnie na wtg.gniazdo czegos się nauczę. Nie chciałabym tylko korzystać, ale też wnies cos nowego, ale jeszcze niewiele wiem.Pozdrawiam. Genowefa.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2008, 19:12 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 515
Lokalizacja: Poznań
Faktem jest, że tytuł rubryki "ojciec" może być mylący.
W rubryce tej przy zapisach ślubu wpisany jest współmałżonek; przy chrztach wpisany jest ojciec, a jeśli jest on nieznany (dziecko nieślubne) wpisana jest matka; przy zgonach: jeśli znany jest ojciec - jest on wpisany, przy dzieciach nieślubnych może być wpisana matka, przy zgonach osób starszych, gdy nie zapisano w księdze imion rodziców wpisany bywa ten, co zgołosił zgon lub współmałżonek (jeśli taki został zapisany w księdze), czasem też pojawia się zapis "NN" - gdy zapis w księdze nie wymienia nikogo poza zmarłym.
Jeśli chodzi o sygnaturę: sygnatura księgi to dwie liczby - numer przypisany parafii poprzedzony kodem zespołu (PM - ksi ęgi metrykalne, oryginały) (np. PM 228 to parafia katedralna a 229 to parafia farna - każda parafia, której księgi znajdują się w Archiwum ma przypisany numer (od Bagrowa, które ma numer 1 do Zielonej Wsi, która ma numer 342) ), numer księgi z danej parafii (na ogół w kolejności chronologicznej, czasem, jeśli księgi były pozyskane później, starsze księgi mogą mieć numery wyższe). Kolejno podane są strona księgi na której jest zapis i numer zapisu w roczniku (a jeśli zapisy nie były numerowane - który zapis na stronie).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2008, 22:12 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Serdecznie dziękuję za wyjasnienie. Spytam zatem jeszcze o miejsce zdarzenia. Parafia 231-Sw. Jana Jerozolimskiego a miejsce Główna i Komandoria. Moi przodkowie Podpolińscy mieszkali w Poznaniu i zasiały się we mnie wątpliwosci skąd pochodzili. Komandoria -to jasne, bo przyłączono ją do Poznania. Ale Główna? Czy to chodzi o miejscowosć położoną na wschód od Poznania czy może Ulica w Poznaniu. Ponieważ we wszystkich pozostałych parafiach jest tylko Poznań zaczynam wątpić. Może tylko parafia Sw, Jana Jerozolimskiego pisała tak dokładnie miejce? Genowefa

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 27 cze 2009, 23:41 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2008, 23:18 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
Główna, dziś jedna z ulic w Poznaniu była kiedyś miejscowością podpoznańską - na północny wschód od Poznania.

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2008, 12:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję za wyjasnienie. Moje poszukiwania idą w dobrym kierunku. Pozdrowienia.Genowefa

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 27 cze 2009, 23:43 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2008, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2008, 14:56
Posty: 1
Witam!
Jestem tu nowy, mam na imię Marian i prowadzę genealogię rodu Podpolińskich.
Pochodzę z tego rodu, ze strony mojej mamy Stanisławy (ur. 1912-1977 w Głównej - obecnie dzielnica Poznania). Rodzicami mojej matki byli Franciszek Podpolińśki (1886-1963 - cmentarz w Kostrzynie Wlkp)- syn Anastazji Podpolińskiej zm. ok. 1930 - cmentarz w Kostrzynie Wlkp. i ojca Józefa NN (przybrał nazwisko matki, gdyż prawdopodobnie była panną. Żoną Franciszka była Katarzyna Kajdasz (1889-1963 - cmentarz Kostrzyn Wlkp.) Katarzyna i Franciszek posiadali 9 dzieci (dziewcząt). Posiadała rodzeństwo: Antonina, Jan, i jeden nieznajomy brat który zginął w walce pod Verde. Natomiast brat Jan prawdopodnobnie był burmistrzem miasta Ostrów Wlkp. przed I wojną światową (tego nie sprawdzałem).
Posiadam wszystkie dane osobowe począwszy od Franciszka i Katarzyny (ok. 150 osób).
Jeżeli moje informacje będą pokrywały się z Pani danymi, to proszę o odpowiedź i współpracę.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2008, 16:47 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Niezmiernie się cieszę. Przed chwilą przeczytałam post, ale już cos mi swita. Przeanalizuję wszystko na spokojnie i dam znać. To chyba jest rodzina, bo za dużo przypadków-Kajdasz Maria Magdalena i jej mąż Mikołaj Podpoliński to moi pradziadkowie. Ich córka Katarzyna Podpolińska i jej mąż Piotr Tomicki to moi dziadkowie. Mikołaj miał brata Jana. Dzieci też rodziły się Główna -Poznań. A Maria Kajdasz jest z Kostrzynia.Tyle na razie. Proszę pisać na prywatną wiadomosć a podam szczegółowe dane.
pozdrawiam Genowefa.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2011, 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W WBC w "Dzienniku Poznańskim" Nr193 z dnia 26-8-1863r., na str.4 jest ogłoszenie Królewskiego Sądu Powiatowego w Pleszewie, o sprzedaży koniecznej dóbr rycerskich. W ogłoszeniu sa dane genaologiczne dot. Tomickich. Może się przydadzą?
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2011, 17:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jolu, dziękuję bardzo. Przyda się :D .
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2011, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Akt ślubu nie z Poznania co prawda, a z parafii w Grodzisku z nazwiskiem Tomicka, może się przyda.
Grodzisk - 1830
Brigittam Tomicka- ślub, akt nr 4
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... RoC0YyPhSQ

Pozdrawiam Marianna.-


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2011, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo dziękuję akt ślubu Brygidy T.z pewnością się przyda.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2011, 18:11 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Odnośnie Brygidy, są jeszcze akty urodzeń jej dzieci z różnym zapisem nazwiska.
1830
Brigitta de Tominskich, akt nr 104
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... mNp2qgDJRw
1833
Bregida Tomińska, akt nr 109
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... 0hnAzNodVw
1836
Brig. Tomicka, akt nr 59
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... FF3PNvsoAg

oraz akty które mogą być powiązane z nazwiskiem Tomicki
1836
Andreas Tominski, akt nr 10
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... bHTCAUWx9A
1837
Angela Tomicka ?, akt nr 19
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... sxej3Bu_sw

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2011, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Stokrotne dzięki.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2011, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Może te akty też się przydadzą. Kilka dotyczy Brygidy Tomickiej.
Grodzisk
1839
Joannes Ozdowski i Brygida, akt nr 7
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... 95UyuukXow
1840
Rosalia Tomicka, akt nr 33
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... MuUL70sgzg
1842
Bregida Tomicka, akt nr 62
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... -d7sXY_mag
Theophila Ozdowska, córka Bregidy Tomickiej, akt nr 46
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... BHi60un4gA
1848
Josephus Tomicki, akt nr 5
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... avOxjf7Evw
1850
Paulus Tomicki, akt nr 6
http://szukajwarchiwach.pl/53/3312/0/6. ... 9HXHyaxoIA

Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2011, 20:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo dziękuje. Prawdopodobnie nie dotarłabym do tej rodziny, bo nie przypuszczałam, że powinnam szukać w aktach Grodziska. Tym bardziej wdzięczna jestem za informacje od Ciebie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL