Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 14 maja 2018, 20:56 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
koszuciak napisał(a):
... Kwestia akt zgonów jest tutaj najdelikatniejsza, ponieważ w zasadzie wiadomym jest, że ochrona danych osobowych dotyczy tylko osób żyjących, jednak istnieje np. coś takiego, jak prawo do szacunku zmarłych i ich dobrego imienia (dokładnie tego nie nazwę), dlatego też przyjęto taki, a nie inny okres karencji.
...

W akcie zgonu oprócz danych zmarłego jest też informacja o rodzicach i ewentualnym żyjącym współmałżonku. Rodzice zmarłego też mogą jeszcze żyć i wobec tego te informacje zaliczają się do danych osobowych.
Wyobraźmy sobie sytuacją wcale nie tak absurdalną: 50 lat temu dwudziestolatka miała panieńskie dziecko, które zmarło jako niemowlę. Dzisiaj ma lat 70 i niekoniecznie chce, aby ktoś wiedział, że jako panna miała dziecko. Nie ukrywam: długo zastanawiałem się czy udostępnić księgi zmarłych do końca zasobu czyli do roku 1948 (młodsze księgi są jeszcze w parafiach).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 15 maja 2018, 08:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Bez komentarza
http://allegro.pl/odpis-i-wyciag-z-aktu ... 41590.html

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 15 maja 2018, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jan M. Musielak napisał(a):
W akcie zgonu oprócz danych zmarłego jest też informacja o rodzicach i ewentualnym żyjącym współmałżonku. Rodzice zmarłego też mogą jeszcze żyć i wobec tego te informacje zaliczają się do danych osobowych. Wyobraźmy sobie sytuacją wcale nie tak absurdalną: 50 lat temu dwudziestolatka miała panieńskie dziecko, które zmarło jako niemowlę. Dzisiaj ma lat 70 i niekoniecznie chce, aby ktoś wiedział, że jako panna miała dziecko. Nie ukrywam: długo zastanawiałem się czy udostępnić księgi zmarłych do końca zasobu czyli do roku 1948 (młodsze księgi są jeszcze w parafiach).

Pare postow wyzej wyrazilem moje obawy wlasnie w inerpretacji przepisow. To wszystko moze zajsc w absurd, ktory nieprawdopodobnie zwiekszylby naklad recznej pracy.
Ja bym interpretowal to prosto.
Ksiegi chrztow niedostepne po 1918. Tutaj dywagacja – czesto chrzest byl wiele lat po urodzeniu.
Ksiegi malzenstw niedostepne po 1957 roku obojetnie czy zawieraja inne dane.
Ksiegi zmarlych niedostepne po 1967 roku obojetnie czy zawieraja inne dane.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 02 wrz 2018, 11:55 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2014, 20:21
Posty: 10
Witam,
Insteresuje mnie parafia w Domachowie. Czy ktos wie czy w zbiorach tej parafii sa ksiegi z lat 1800-1850.
B. Piasecka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 02 wrz 2018, 12:17 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Są w Archiwum Archidiecezjalnym. Do tego kilkanaście roczników duplikatów z tych latach zostało zindeksowanych w BaSI.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 02 wrz 2018, 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Akta urodzeń 1793-1846
Akta małżeństw 1834-1846
Akta małżeństw 1793-1833, 1847-1888
Akta zgonów 1793-1821
Akta zgonów 1822-1853
Miscellanea 1834-1851

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2018, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Zmienił się formularz zamawiania skanów archiwaliów w AAP.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2018, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 11 lut 2014, 20:21
Posty: 10
Witaj Adam,
Wszystko czego szukasz jest juz w sieci.
Daj mi Twojego maila

Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 28 paź 2018, 07:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Od jakiegoś czasu nie mogę otworzyć strony AAP http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php?limit=0
Czy to czasowe, czy może zmiana adresu?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 28 paź 2018, 08:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Henryku,

Jest informacja na stronie AAP:
Przerwa techniczna – trwają prace nad zmianą baz danych.
Przepraszamy za utrudnienia.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 28 paź 2018, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Tomku,
Bardzo dziękuję za info. Mam nadzieję, że prace potrwają niezbyt długo, bo potrzebne mi są sygnatury parafii (PM+nr).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 31 paź 2018, 13:51 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Zapraszam do roboczej wersji naszego katalogu: http://ns38487.ovh.net/
W celu odnalezienia ksiąg metrykalnych należy włączyć znacznik przy nich przed kliknięciem "szukaj". Niestety, znacznik przy CAAP jeszcze nie działa.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 02 sty 2019, 12:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Mam prośbę do administratorów - czy można przyczepić ten temat na górze działu? Myślę, że jest na tyle istotny, że warto, by nie ginął co chwilę pod innymi wątkami i tematami.

Mam pytanie o aktualizację katalogu do x. Musielaka - kiedy pojawią się znaczniki przy księgach dostępnych w CAAP?

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 09 mar 2019, 16:34 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Jan M. Musielak napisał(a):
Zapraszam do roboczej wersji naszego katalogu: http://ns38487.ovh.net/
W celu odnalezienia ksiąg metrykalnych należy włączyć znacznik przy nich przed kliknięciem "szukaj". Niestety, znacznik przy CAAP jeszcze nie działa.

Dostępna jest już finalna wersja katalogu. W kolumnie "Dostępność" znajduje się informacja czy dana jednostka jest dostępna i w jakiej formie. Przy księgach metrykalnych CAAP lub/i numer mikrofilmu.
Obecnie pracujemy nad możliwością zamawiania jednostek archiwalnych wymagających przyniesienie z magazynu bezpośrednio z poziomu katalogu poprzez kliknięcie "Zamów". Nie będzie to dotyczyło mikrofilmów, gdyż te są na miejscu w czytelni.
W ramach udostępniania kolejnych parafii w ramach CAAP doszedłem w alfabecie do "M". Obecnie udostępniam parafie na "W". Ponieważ przez dłuższy czas zajęty byłem innymi obowiązkami, sporo ksiąg czeka na serwerze CAAP i na serwerze skanera na udostępnienie. Gdy wszystkie zeskanowane księgi będą dostępne, spróbuję zaktualizować katalog. Mam nadzieję, że nie powtórzy się błąd, jaki miał miejsce, gdy udostępniałem wersję testową.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 mar 2019, 11:10 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Z całą pewnością wszyscy, którzy przez lata gościli w naszym Archiwum pamiętają księdza Michała, który obsługiwał przychodzących. W dniu wczorajszym przeszedł na drugą stronę życia. Pogrzeb odbędzie się w piątek o 12 w Swarzędzu, w kościele św. Marcina i następnie na cmentarzu przy kościele.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 mar 2019, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
R.I.P.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 mar 2019, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Dołączam się.

Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 mar 2019, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Pamiętam księdza Michała i nasze rozmowy ,może nie było ich wiele,ale......
Na zawsze zostanie w mej pamięci!!!
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 13 mar 2019, 20:25 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
R.I.P.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 19 mar 2019, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
Z wielkim smutkiem przeczytałem o przejściu na drugą stronę życia ks. Michała.
Pozwolę sobie na skromne wspomnienie. Poznałem go wiele lat temu w archiwum jako człowieka wyciszonego i uczynnego. Nie da się takich osób zapomnieć. Uczą nas spokoju w świecie pośpiechu. Mają to coś co nazwywamy zaleganiem w pamięci. Pamiętam jak w czasach gdy pod drzwiami stało się w kolejce na otwarcie zawsze gdy wchodził zagadał i wówczas widziałem uśmiech na jego twarzy. I takim go zapamiętam. Człowieka wyciszonego pełnego sympatii.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie. Amen

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 12 mar 2020, 09:05 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego pracownie Archiwum będą nieczynne do 26 marca.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 18 kwi 2020, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pracując przez dwa tygodnie zdalnie dokończyłem przebudowę katalogu i mogłem umieścić w sieci w pełni zaktualizowany katalog. Co prawda przy jego wyświetlaniu pojawia się błąd: poszczególne księgi pojawiają się dwukrotnie, raz z prawidłowym opisem i raz z informacją "brak dostępnych egzemplarzy". Mam nadzieję, że ten błąd uda się usunąć.
Pozdrawiam!

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 cze 2020, 10:44 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W związku z poluzowaniem obostrzeń dotyczących archiwum również AAP przygotowuje się do otwarcia. Jednakże będą nas ciągle obowiązywały pewne ograniczenia co do liczby wchodzących jak i co do warunków sanitarnych. Obecne restrykcje mówią o 15m² na użytkownika, ale zanosi się na zmianę: odległość między stanowiskami 2m. W pierwszym przypadku możemy przyjąć po 2 osoby na pracownię, a po spodziewanym rozluźnieniu do 4 osób. Zalecana jest też przerwa w pracy na wietrzenie pracowni. Przypuszczalny termin otwarcia to poniedziałek po Bożym Ciele. Pracownie będą otwarte 2 godziny przed przerwą i dwie po. Dokładne godziny otwarcia, po ich ustaleniu, znajdą się na stronie Archiwum. Wizyty będą możliwe wyłącznie po uzgodnieniu telefonicznym.
Chcąc wyjść na przeciw poszukiwaczom, którzy przed dłuższy czas nie mieli możliwości korzystania z materiałów rozważamy, jeśli byłoby zainteresowanie, otwarcie również w miesiącach wakacyjnych. W związku z tym stawiam pytanie: jakie jest zainteresowanie korzystaniem z naszych materiałów także w wakacje?

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 cze 2020, 10:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jan M. Musielak napisał(a):
W związku z poluzowaniem obostrzeń dotyczących archiwum również AAP przygotowuje się do otwarcia. Jednakże będą nas ciągle obowiązywały pewne ograniczenia co do liczby wchodzących jak i co do warunków sanitarnych. Obecne restrykcje mówią o 15m² na użytkownika, ale zanosi się na zmianę: odległość między stanowiskami 2m. W pierwszym przypadku możemy przyjąć po 2 osoby na pracownię, a po spodziewanym rozluźnieniu do 4 osób. Zalecana jest też przerwa w pracy na wietrzenie pracowni. Przypuszczalny termin otwarcia to poniedziałek po Bożym Ciele. Pracownie będą otwarte 2 godziny przed przerwą i dwie po. Dokładne godziny otwarcia, po ich ustaleniu, znajdą się na stronie Archiwum. Wizyty będą możliwe wyłącznie po uzgodnieniu telefonicznym.
Chcąc wyjść na przeciw poszukiwaczom, którzy przed dłuższy czas nie mieli możliwości korzystania z materiałów rozważamy, jeśli byłoby zainteresowanie, otwarcie również w miesiącach wakacyjnych. W związku z tym stawiam pytanie: jakie jest zainteresowanie korzystaniem z naszych materiałów także w wakacje?


Bardzo się cieszę, że już wkrótce znów będzie można zapisać się na kwerendę w AAP.

Różnica między wakacjami a nie-wakacjami bardzo się w tym roku zatarła.

Bardzo chętnie pojawię się kilkakrotnie w wakacje, o ile będzie taka możliwość.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 cze 2020, 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Bardzo dobre wieści! Osobiście jestem bardzo chętny skorzystać z archiwum, nie tyle z samych ksiąg metrykalnych, ale i z innych materiałów :)

Pytanie czysto techniczne: czy w związku z tym archiwum planuje wydłużenie ważności wykupionego rocznego abonamentu o tyle czasu, ile archiwum z przyczyn oczywistych było nieczynne?

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 cze 2020, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Boże Ciało już jutro, czyli pewnie nie uda się otworzyć Archiwum już w najbliższym tygodniu?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 cze 2020, 18:40 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Boże Ciało już jutro, czyli pewnie nie uda się otworzyć Archiwum już w najbliższym tygodniu?

Niestety, tak. Konieczność opracowania procedur i zatwierdzenia ich przez sanepid jest nie do przeskoczenia.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 cze 2020, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziękuję Księdzu za informację, dura lex sed lex.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 18 cze 2020, 13:36 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Procedury do sanepidu wysłane. Teraz czekamy na odpowiedź.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 23 cze 2020, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedź z sanepidu nadeszła. Planowana data otwarcia to wtorek po św. Piotrze i Pawle. Godziny otwarcia: 10.00 - 12.00, następnie przerwa na wietrzenie i ewentualną dezynfekcję stanowisk i otwarte 12.30 - 14.30. Od środy przyjmujemy rezerwacje terminów - wyłącznie przez telefon z równoczesnym zamówieniem konkretnych jednostek.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 23 cze 2020, 14:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Czy na CAAP są jakieś odmienne reguły? Ile stanowisk CAAP może być równocześnie zajętych? Czy można będzie zamawiać z podziałem na godziny, czy tylko cały 2h blok, czy wręcz cały dzień (tak jak w AP)?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 24 cze 2020, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Czy na CAAP są jakieś odmienne reguły? Ile stanowisk CAAP może być równocześnie zajętych? Czy można będzie zamawiać z podziałem na godziny, czy tylko cały 2h blok, czy wręcz cały dzień (tak jak w AP)?

Równocześnie mogą pracować na CAAP 3 osoby. Ponieważ wymiana kwerendzistów wymagałaby dodatkowej przerwy, optymalnym byłoby, gdyby rezerwować cały blok.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 29 cze 2020, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Od jutra Archiwum otwiera się na kwerendzistów. Wszystkich chętnych zapraszam na naszą stronę w celu zapoznania się z zasadami korzystania z zasobu w czasie epidemii.
https://aap.poznan.pl/zasady-korzystania-z-materialow-archiwalnych-w-archiwum-archidiecezjalnym-w-poznaniu-w-czasie-stanu-epidemii/

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2020, 09:52
Posty: 5
Witam serdecznie,
mam poważny problem - dla małżeństwa Franciszek Zimny oraz Małgorzata Glinecka na stronie http://poznan-project.psnc.pl/ podane są imiona i nazwiska rodziców - w akcie małżeństwa ich nie ma; czy jest jakieś inne źródło tych danych?
Franciszek to paprapradziadek mojej żony.
Prosimy o pomoc
link do aktu poniżej:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3548/0/6/9/skan/full/BmI6c_3tRbCt4vKfa38kYw

_________________
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Galicjanin napisał(a):
Witam serdecznie,
mam poważny problem - dla małżeństwa Franciszek Zimny oraz Małgorzata Glinecka na stronie http://poznan-project.psnc.pl/ podane są imiona i nazwiska rodziców - w akcie małżeństwa ich nie ma; czy jest jakieś inne źródło tych danych?
Franciszek to paprapradziadek mojej żony.
Prosimy o pomoc
link do aktu poniżej:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3548/0/6/9/skan/full/BmI6c_3tRbCt4vKfa38kYw

Pod wskazanym linkiem jest duplikat aktu małżeństwa tej pary, który znajduje się w zasobach APP
jako akta stanu cywilnego parafii Wilczyna. Duplikaty nie zawsze zawierają te same wszystkie informacje co oryginały.
W metrykaliach parafii Wilczyna - księga ślubów z 1823 r. wpis 4, są wszystkie te dane, które wypisano w indeksie do PP.
Oboje młodzi z Młynkowa.
Kawaler urodzony w Brodach, parafia Brody, dekanat Bukowski, pow. w XIX w. Nowy Tomyśl
panna urodzona w Pakosławiu, parafia Brody pow. Nowy Tomyśl

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 18:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2020, 09:52
Posty: 5
Dobry wieczór,
a byłaby szansa, aby poznać skan oryginału? Nazwisko matki Pana młodego (praprapraprababci żony) wydaje mi się zniekształcone; bardzo prosimy... Tak na marginesie - dzisiaj nazwisko potomków Franciszka to Ziemniewski ;)
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca

_________________
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Galicjanin napisał(a):
Dobry wieczór,
a byłaby szansa, aby poznać skan oryginału? Nazwisko matki Pana młodego (praprapraprababci żony) wydaje mi się zniekształcone; bardzo prosimy... Tak na marginesie - dzisiaj nazwisko potomków Franciszka to Ziemniewski ;)
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


W akcie małżeństwa jest napisane Zimny. Musiał używać wymiennie nazwisk Zimny i Zimniewski.


Wilczyna (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1823 , Duplicat baptisatorum, copulatorum, mortuorum

Vincentius , rodzice: Franciscus Zimny, Margaretha Glineckich ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Joannes Leśniewski - ksiądz
Szulczewski - chrzestny
Cińska - chrzestna

Komentarz indeksującego:
Młynkowo 1823/40


Bytyń (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1831 , wpis nr 1,

Franciscus, rodzice: Franciscus Ziemnieski, Margaretha Glinecka ,

Komentarz indeksującego:
Bytyń

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2020, 09:52
Posty: 5
Dobry wieczór Panie Henryku,
dziękuję serdecznie. Jak wynika z dokumentów początkowo forma nazwiska była "Zimny" (nazwisko częste wówczas w Wielkopolsce - i co ciekawe wielu z nich było kowalami), później (właśnie od Franciszka) zaczęło się pojawiać nazwisko w dwóch formach (Ziemniewski i Zimniewski) i tak już pozostało do czasów współczesnych. Pan ma chyba w rodzinie Zimniewiczów? Ale nie znalazłem wspólnych korzeni... Bardziej załamało mnie nazwisko panieńskie praprapraprabaci żony - zostało zapisane jako "z Naudziarów" lub wg mnie z "Naudzianów". Ale brak takich nazwisk a nawet słów :(
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca

_________________
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
rzeczywiście mam Zimniewiczów wśród przodków, ale jak na razie protoplastą rodu jest Antoni piwowar z Opieszyna. Niestety, ale z przedstawicielami wolnych zawodów, w tym piwowarami i kowalami, trudno dojść do ładu, bo często zmieniali miejsce zamieszkania, więc nie wiadomo gdzie się urodzili i skąd pochodzili ich przodkowie.
W Bytyniu była stacja poczty konnej, a Franciszek był tam jakiś czas kowalem pocztowym i prawdopodobnie podkuwał konie w czasie przeprzęgu (zmiany koni przy karetce pocztowej).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2020, 09:52
Posty: 5
ten kowal pocztowy to błąd w odczytaniu zapisu (jest tam moja uwaga)... poprzedni rodzic był ekspedientem pocztowym, a Franciszek kowalem... podobnie ktoś połączył nazwisko z zawodem i wyszła Zimnakowalka

_________________
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Fakt, w oryginalnej księdze kościelnej też jest kowal.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2020, 09:52
Posty: 5
zdarza się, ale moja notka jest sprzed 7 lat... można było zmienić!
Chyba nie da się tu zamieszczać załączników?

_________________
Pozdrawiam
Jan Płoszczyca


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Zimny kowal to nazwa zawodu, wykonywał prace ślusarskie. Gdy przyjmowano nazwiska, które na wsi często przecież brano od nazwy profesji, z reguły skracano to do Zimnego, bo nazwiska dwuczłonowe (np. Mały Janek) należały do rzadkości. W Wielkopolsce bodajże tylko jedna czy dwie rodziny uchowały się z nazwiskiem Zimnykowal do XX wieku.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 04 paź 2020, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Z pamięci takie nazwiska na terenie Wielkopolski, większość istnieje chyba do dziś, a w każdym razie do niedawna (bo widnieją na grobowcach):
Dobrychłop, Czarnywojtek, Starybrat, Młodystach i Starystach.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 16 paź 2020, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W związku z sytuacją epidemiczną związaną z COVID-19 i objęciem obszaru miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego strefą czerwoną, a także kierując się rekomendacjami Naczelnej Dyrekcji Archiwów, działając na podstawie §14i Statutu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, uprzejmie informujemy, że pracownie naukowe Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu od dnia 19 października 2020 r. są zamknięte do odwołania!

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 07 lis 2020, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
27 października 2020 zmarł ksiądz Leszek Wilczyński, na przełomie tysiącleci był kustoszem w AAP.
Myślę, że ciepło zapisał się w pamięci kwerendzistów z tamtych czasów. Sam też żywo interesował się genealogią swojej rodziny.
W ostatnich latach był wykładowcą historii Kościoła na WT UAM i rektorem kościółka Najświętszej Krwi Pana Jezusa (ul. Żydowska).
Był też autorem notek biograficznych o zmarłych księżach naszej archidiecezji publikowanych w Miesięczniku Kościelnym.

Osobiście zawdzięczam mu zachęty do rozpoczęcia projektu indeksacyjnego (Poznan Project), w czasach gdy poza USA mało kto widział przyszłość takich działań.

Requiescat in pace

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 07 lis 2020, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Zetknęłam się z ks. Wilczyńskim - na innym, niż genealogiczne, polu.
Bardzo dobrze i ciepło Go wspominam.

Skoro zainspirował Pana do wdrożenia tego genialnego projektu, jakim jest PP, wdzięczność za Jego działalność jest tym większa. Korzystając z PP mimowolnie wspomnimy i Pana, i śp. ks. Leszka.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie +

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 08 lis 2020, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Ksiądz Wilczyński był też redaktorem serii wydawniczej pt. "Materiały do dziejów Archidiecezji Poznańskiej", w ramach której ukazała się między innymi w 2011 r. historia parafii w Ceradzu Kościelnym (jego autorstwa), z której to parafii zresztą pochodziła rodzina zmarłego.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 01 gru 2020, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Korzystając z ostatniej zmiany w obowiązujących ograniczeniach, które pozwalają na pracę bibliotek, Archiwum otwiera się w poniedziałek. Godziny będą tak jak były latem. Jednakże radykalniejsze jest ograniczenie liczby korzystających: 1 osoba na 15 m². Pozwala ono na przyjęcie w każdej pracowni po dwie osoby (pracownie mają nieco ponad 30 m²). Oczywiście wchodzą tylko kwerendziści umówieni wcześniej na konkretną godzinę.
Ponieważ we wtorek przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, CIA (Centralne Instytucje Archidiecezji, do których zalicza się Archiwum) w tym dniu są nieczynne.

Równocześnie chciałbym poinformować, że na Posadzego i Lubrańskiego ponownie nie można parkować.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Poznań
PostNapisane: 10 cze 2021, 08:53 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów 2021 AA Poznań postanowiło podzielić się ciekawostkami ze swego zasobu. Na początku krótki filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=495i50eMBJY

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL