Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 cze 2019, 22:40 
Offline

Dołączył(a): 26 kwi 2019, 18:06
Posty: 171
Witam wszystkich.
Opracowuję dosyć osobliwe drzewo genealogiczne to jest szukam kompletnych informacji o poszczególnych bezpośrednich członkach rodziny tworząc piramidkę, a więc 1-2-4-8... robiąc do tego odrębny plik w którym umieszczam: imię i nazwisko, nazwisko rodowe imiona rodziców, datę urodzenia/ślubu/śmierci, Parafia/USC, pozycja aktu
Przez ostatnie 3 miesiące udało mi się dotrzeć do kompletu informacji na 3 poziomach (15 osób).

I tu zaczyna się problem na 4 poziomie:

Na poznan project znalazłem pozycję ślubu Tomasza Wojciechowskiego i Zofii Wieteczki z parafii Wysocko Wielkie.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c779ffa7bdad6bda

tu brak danych dotyczących rodziców babci Zosi.

Dzięki pomocy Pana Henryka Krzyżana poprzez odjęcie lat wskazanych w akcie udało się odnaleźć wpis aktu urodzenia

https://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6 ... /#tabSkany

i tu jej rodzicami są Mikołaj i Agnieszka

W USC w Przygodzicach znalazłem chyba jej akt zgonu w której jej rodzicami wskazani byli Kazimierz i Katarzyna:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/5aee130105321b31

i początkowo przyjąłem, że jednak jej rodzicami byli Mikołaj i Agnieszka ale....:

... po miesiącu dla sprawdzenia na poznan project wpisałem czy było małżeństwo Kazimierza i Katarzyny i wyskoczyło:

Parafia katolicka Ostrzeszów, wpis 21 / 1855

Casimirus Wieteszka (31 lat, wdowiec) 91%
Catharina Marczak (24 lat)

i znów mam watpliwości. Czy ktoś pomoże mi je jednoznacznie rozwiać?

_________________
Z pozdrowieniami Maciej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2019, 06:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Gdyby rodzicami Zofii byli wskazani przez Ciebie Kazimierz i Katarzyna (ślub 1855), to Zofia byłaby dzieckiem nieślubnym, bo urodziła się ok 1852 roku, a nic na to nie wskazuje.
W PP jest też taki ślub, choć pisownia nazwiska trochę inna, co często się zdarza.

Parafia katolicka Ostrów Wielkopolski, wpis 18 / 1847

Nicolaus Wiedecki (28 lat)
Agnes Czypczak (17 lat)
https://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6 ... /#tabSkany

Mikołaj Wiedecki gospodarz z Małego Wysocka, a jeśli dobrze widzę, to Zofia w akcie ślubu ma też wpisane Wysocko Minus (Małe). Ślub odbył się w parafii panny młodej.
Nie twierdzę, że moja prawda jest najprawdziwsza, ale warto to sprawdzić.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2019, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Nie wiem jak mam się do Ciebie zwrócić, ponieważ nie podpisałeś postu.
Możesz na stałe ustawić podpis w profilu użytkownika (taki tutaj zwyczaj ).

Moim zdaniem, rodzicami Zofii są Mikołaj Wieteczka i Agnieszka Ciupka.
Sprawdziłeś ślub tej pary w parafii Ostrów?
W akcie wyraźnie zapisano, że Mikołaj Wiedecki [Wieteczka] mieszka w Małym Wysocku, a Agnieszka Czypczak [Ciupka] mieszka w Topoli Małej, która należała do parafii Ostrów.
Pomimo, że Zofia urodziła się w Wysocku Małym (może tylko tak zapisano – tam mieszkali rodzice) należącym terytorialnie do parafii Wysocko Wielkie, została ochrzczona w parafii, z której pochodziła matka - czyli Ostrowie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2019, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Cieszę się, że jesteśmy jednomyślni, bo ja tez jestem przekonany, że to są rodzice Zofii :-)


Wysocko Wielkie (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1818 , Duplikat baptisatorum, copulatorum, mortuorum

Nicolaus, rodzice: Josephus Wieteczka , Sophia Fiołkówna ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Jacobus Psikos - Inquilinus de minori Wysocko
Catharina Paluszka - Villatrix de minori Wysocko

Komentarz indeksującego:
Wysocko Małe (74/1818)
Ojciec: Inquilino
https://szukajwarchiwach.pl/53/3561/0/6 ... /#tabSkany


Ostrów Wielkopolski (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1830 , Księga urodzeń, małżeństw i zgonów

Agnieszka, rodzice: Szymon Ciupla , Maryanna N ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Augustyn Gaduczeski - nauczyciel
Nepomucena Kuciemska
https://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6 ... /#tabSkany


Ostrów Wielkopolski (par. rzymskokatolicka) - akt małżeństwa, rok 1827 , Księga urodzeń, małżeństw i zgonów

Simon Ciupczak (26 lat)

Marianna Głogowska (24 lat)

Inne osoby występujące w dokumencie:
Adalbertus Łysiket
Simon Ciupka
https://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6 ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2019, 19:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dla porównania sprawdziłam urodzenie rodzeństwa Zofii.

Dnia 04 października 1854 r. (wpis 96) w Wysocku Małym rodzi się Jadwiga,
chrzest dnia 8-10-1854 w Wysocku Wielkim.
Jako rodzice w akcie wpisani są Mikołaj Witecki i Agnieszka Czupciak.

Jadwiga o nazwisku Wieteczka ślubuje w 1883 r, z Franciszkiem Pieczyńskim.
Dla mnie jest jednoznaczne, że Jadwiga jest siostrą Zofii.
Świadkiem na ślubie Jadwigi jest mąż Zofii - czyli Tomasz Wojciechowski.

https://szukajwarchiwach.pl/11/741/0/3/ ... H0rQrJHRig

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2019, 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szukam innych powiązań.

Trafiłam na chrzest dziecka Tomasza Witeki i Elżbiety Kopras, gdzie chrzestnym jest Szymon Ciupczak gospodarz z Małej Topoli.
Wg mnie jest to brat matki Zofii Wojciechowskiej z d. Wieteczka - Agnieszki Wieteczki z d. Ciupczak (różne formy).
Tomasz Witeczka to zapewne brat Mikołaja Witeczki.
Pokrywają się tutaj miejscowości Małe Wysocko i Mała Topola.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2019, 23:23 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Musar napisał(a):
Witam wszystkich.
Opracowuję dosyć osobliwe drzewo genealogiczne to jest szukam kompletnych informacji o poszczególnych bezpośrednich członkach rodziny tworząc piramidkę, a więc 1-2-4-8... robiąc do tego odrębny plik w którym umieszczam: imię i nazwisko, nazwisko rodowe imiona rodziców, datę urodzenia/ślubu/śmierci, Parafia/USC, pozycja aktu

Takie dane zapisuje sobie każdy tworząc drzewo, ale takie okrojone drzewo to wnosi bardzo malutko informacji o przodkach. Nie interesuje Cię jakich potomków (dzieci) miały poszczególne małżeństwa?, co się dalej działo z tymi dziećmi?, z kim się pożenili? i gdzie zamieszkali? Przecież to jest dopiero baza wiedzy o losach naszych przodków - dowiadujemy się o nazwiskach z naszego otoczenia nagle takich informacji, o których nie wiedzieliśmy przed tworzeniem drzewa! Nagle się okazuje, że jedna trzecia każdego cmentarza wokół naszych rodzinnych stron to nasza dalsza rodzina czy bliższa.
Poza tym, w 4 czy dalszych pokoleniach sporo powiązań rodzinnych odnajduje się dzięki zapiskom u jednego z kilku dzieci - jak szukasz tylko głównych linii to nie dowiesz się, że rodzicami np. Tomasza z głównej linii byli Wincenty i Rozalia - bo takie zapisy znajdziesz przypadkiem w lekko zmienionym nazwisku jednego z ich dzieci (że miał rodziców Wincentego i Rozalię) a drugim przypadkiem odkryjesz, że to dziecko to brat tego Twojego przodka w prostej linii. Poza tym jak przodkowie mają mylone nazwiska to można to jedynie rozwikłać mając szeroką bazę danych włącznie z miejscowościami skąd pochodzą, wiekiem i powiązaniami rodzinnymi.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2019, 04:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Nie wszystkim jest potrzebne takie rozbudowywanie drzewa, sam skoncentrowałem się na liniach głównych i przynajmniej odnalazłem wszystkich przodków do 6-8 pokolenia (wcześniejszych ksiąg brak). Interesuje mnie jeszcze rodzeństwo, ewentualnie ich małżonkowie. Dzieci tego rodzeństwa zapisuję tylko jako ciekawostkę, o ile były np. osobami publicznymi, ale na szukanie cioci wujka szwarga stryja po prostu szkoda mi czasu :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL