Odkopałem temat już po śmierci Profesora. Dorzucam kilka dodatkowych faktów biograficznych i genealogicznych, jeżeli ktoś byłby zainteresowany historią rodziny (wiedząc, że postać wciąż wywołuje kontrowersje uprzejmie proszę o powstrzymanie się od krytycznych opinii na temat nieżyjącego już wybitnego naukowca). Myślę, że można zbadać bardziej dogłębnie genealogię Baumanów mając kilka danych, do których dotarłem.
1. Z podanego przez Łukasza linku do akt stanu cywilnego Okręgu Bóżniczego Słupca wynika, że Moszek-Anszel Bauman urodził się 20 lutego 1890 w Słupcy jako syn Icka Baumana i... (czy ktoś odczytał imię babci Zygmunta? Według mnie to Chana Mindel z d. Sójka, ale nie jestem biegły w odczytywaniu rosyjskojęzycznych tekstów pisanych). Ta sama data figuruje w karcie e-kartoteki, Moszek-Anszel zapiany jest jako Moryc (był znany także jako Maurycy - vide wpis urzędnika z 1952 roku na marginesie aktu urodzenia). Według wspomnień Zygmunta (Zygmunt Bauman, Peter Haffner: Making the Familiar Unfamiliar: A Conversation with Peter Haffner) Maurycy umarł w 1960 w kibucu Givat Brener w Izraelu. Czy ktoś doczytał się ile lat miał Icek w 1890?
2. Matka Zygmunta, Zofia z d. Kon (występująca też jako Zofia-Zywa), córka Leona, urodziła się w 10 lutego 1894 w Rypinie koło Włocławka, rodzice Zygmunta pobrali się w 1917.
3. Starsza siostra Tauba (zwana też Tosią) od 1938 mieszkała w Izraelu. Umarła 27 kwietnia 1999 w Givat Brenner jako Tova Gavrieli.
4. Z książki "Bauman. Biografia." Izabeli Wagner można dowiedzieć się trochę więcej o rodzinie Baumanów. Icek Bauman zaczynał jako kupiec w Zagórowie, potem przeniósł się do Słupcy przed narodzinami Maurycego. Rodzeństwo Maurycego szybko wyemigrowało. Najstarszy brat (imię nieznane) przed I wojną światową do Karlsruhe, a potem do Palestyny; inny syn, Szymon, ur. 1885, akt urodzenia tu:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... f807d51bb4 w 1905 do USA (gdzie prawdopodobnie był właścicielem fabryki w Little Rock, Arkansas), a Beniamin (ur. 1893) akt urodzenia tu:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 1674fcac61w 1923 do Tel Awiwu. Maurycy miał także siostrę, Cywię (Zofię Izbicką), ur. 1887, która osiedliła się w Lucernie w 1908. Jej akt urodzenia odnalazłem tu:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 410c73d7bbZapewne w 1939 w Słupcy nie pozostali już żadni Baumanowie.
5. Figurujący w e-kartotece adres Prusa 17, gdzie osiedlili się Baumanowie, to narożnikowa kamienica Słowackiego 42/Prusa 17 na Jeżycach. Tu jej zdjęcie:
https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/n ... 68909.html